Radio Białystok | Felieton | Komu potrzebne to zamieszanie? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Komu potrzebne to zamieszanie? - felieton Tomasza Kubaszewskiego


Nad Augustowem, czyli turystyczną stolicą regionu, znowu pojawiło się widmo tirów rozjeżdżających to miasto. Mają przemierzać trasę w kierunku granicy z Litwą. Jednak nie po budowanej właśnie drodze ekspresowej Via Baltica z Budziska do Suwałk, Ełku, Łomży i Warszawy, lecz z Ogrodnik do Augustowa i dalej… Bóg jeden raczy wiedzieć gdzie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Komu potrzebne to zamieszanie? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do tej pory nikt jasno nie wytłumaczył, komu i do czego ta inwestycja jest potrzebna. Bo na pewno nie dla ruchu normalnych pojazdów, skoro kilkadziesiąt kilometrów dalej buduje się trasa ekspresowa. Czy chodzi tu o względy militarne? Jeśli tak, to drogę można przecież wzmocnić do odpowiednich parametrów, aby w razie czego nawet najcięższe pojazdy mogły nią przejechać i tyle. Ale "w razie czego", a nie dzień w dzień. Zatem, po co puszczać tędy tiry? A gdyby nie puszczać, to potencjalny problem rozjeżdżania Augustowa przestanie istnieć. I żadnych nowych obwodnic nie trzeba by budować. Wszystko to jednak są domysły i spekulacje, gdyż wiarygodnych informacji brak. A w mętnej wodzie, wiadomo... 

Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Polskie Koleje Państwowe wyskoczyły z projektem przebiegu przez Suwalszczyznę trasy Rail Baltica - takim, że chyba tylko umarłego by nie ruszyło. Projektanci namalowali tory nie licząc się z nikim i z niczym. W kilku gminach rozległy się bardzo głośne protesty. Okazało się ostatecznie, że to wszystko można było skorygować. Tylko - pytam - po co to zamieszanie w ogóle było?

Na tirach, które znowu mogą pojawić się na augustowskich ulicach, opozycja już zdobywa punkty. W Augustowie powstał obywatelski komitet protestacyjny. Prym wiodą tam osoby związane z Platformą Obywatelską, choć wszyscy, włącznie z dziennikarzami, udają, że tego nie zauważają. Ot, jacyś tam społecznicy, szeregowi augustowianie.

Zadane przed chwilę pytanie „po co”, odnosi się także do tej historii. Szczególnie w kontekście wyborów prezydenckich.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Zagraniczne sukcesy naszych posłów - felieton Tomasza Kubaszewskiego

3.02.2020, 15:47

No i mamy dwóch nowych bohaterów wywodzących się z naszego regionu. Przynajmniej według totalnie opozycyjnych mediów. I to nawet tych ogólnokrajowych. Pierwszy to były piłkarz, a obecnie eurodeputowany Tomasz Frankowski. Drugi - poseł Krzysztof Truskolaski.


Prokuratura wpisała się w bagatelizowanie skutków - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.01.2020, 12:23

Czytam kolejny raz i uwierzyć nie mogę. Stało się to, co - niestety - wywróżyłem parę tygodni temu. Suwalska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wycieku do Czarnej Hańczy i jeziora Wigry 2,5 miliona litrów ścieków. Doszło do tego po awarii w oczyszczalni.


Sąd i Prokuratura nie wiedzą, że na budowie się nie gra - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.01.2020, 13:27

Choć prawomocny wyrok właśnie zapadł, wątpliwości jest niemal tyle samo, co niedługo po makabrycznym wypadku.


Związek pewnej roślinki z niebezpieczną drogą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

13.01.2020, 09:59

Być może ludzie nie ginęliby na drodze z Suwałk do Białegostoku, a przynajmniej tych tragedii byłoby mniej, gdyby nie miodokwiat krzyżowy. Czy ktoś jeszcze tę roślinkę pamięta? A wojnę o obwodnicę Augustowa?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok