Radio Białystok | Felieton | Łomżyński szpital nie ma szczęścia do dyrektorów - felieton Adama Dąbrowskiego

Łomżyński szpital nie ma szczęścia do dyrektorów - felieton Adama Dąbrowskiego


W ciągu ostatnich trzech lat miał ich już trzech, a gdyby udało się rozstrzygnąć ostatni konkurs - byłby i czwarty.

Fotolia.com
Fotolia.com

Łomżyński szpital nie ma szczęścia do dyrektorów - felieton Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Komisja konkursowa w Urzędzie Marszałkowskim nie wyłoniła jednak zwycięzcy i teraz ogłosi kolejny konkurs na to stanowisko. Do jego rozstrzygnięcia dyrektor jest p.o.

Pełniący obowiązki dyrektora, czy jak wolą językoznawcy: pełniący obowiązki dyrektor to wbrew pozorom dość popularne rozwiązanie. A przynajmniej często stosowane. W największej polskiej agencji płatniczej, która przekazuje fundusze europejskie rolnikom, w pięcioosobowym zarządzie tylko jeden zastępca prezesa nie jest pełniącym obowiązki zastępcą. Literki p.o. przed nazwiskiem ma i pozostała trójka zastępców i sam prezes. Czyli nawet ten zastępca, który tego nie ma, to jednak ma, bo jest właściwie zastępcą p.o. prezesa. A ci pozostali analogicznie są p.o. zastępcami p.o. prezesa…


Na dodatek w podległych tym p.o. prezesów wydziałach część dyrektorów jest także p.o. Taka widocznie specyfika.
Ale te literki pojawiają się nie tylko w urzędach centralnych. W łomżyńskim ratuszu n.p., po przeprowadzonej rok temu reorganizacji, jednym z wydziałów kierował p.o. naczelnik, a pomagał mu w tym p.o. zastępca naczelnika. I tak przez rok dawali radę, bo dopiero teraz ogłoszono konkurs na to stanowisko. A sądząc po efektach konkursu na dyrektora szpitala, wcale nie jest pewne, że nadal jakiś p.o. nie będzie musiał jeszcze popracować. Ale rok to wcale nie tak dużo. Najdłużej w Łomży p.o. dyrektorem był poprzedni szef Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, który dwie charakterystyczne literki przed nazwiskiem umieszczał przez całą czteroletnią kadencję. Co jeszcze bardziej w tym frapujące, w ogóle do pracy w tej instytucji przyjęła go p.o. dyrektor, a jego nominację zatwierdził ówczesny p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Bez charakterystycznych literek, ale jednak podobny status ma wiceprzewodniczący rady miejskiej Wysokiego Mazowieckiego. Ten pierwszy z trzech wice, który formalnie już od dziewięciu miesięcy jest p.o. przewodniczącego. Zwołuje sesje, ustala ich porządek, prowadzi… Czyli właściwie robi to, co p.o. przewodniczący, chociaż cały czas jest wice. A jakoś wniosku o powołanie takiego prawdziwego przewodniczącego cały czas nie ma. I to jest w zasadzie słuszna koncepcja, bo dieta przewodniczącego to w Wysokiem ponad 1300 zł, a szeregowego radnego – około osiemset. Czyli samorząd na tym p.o., czyli braku rzeczywistego przewodniczącego już zaoszczędził prawie pięć tysięcy złotych. A wszystko i tak jakoś się kręci i działa.

Może by tak więc decydenci w samorządzie województwa zastanowili się czy nowy dyrektor szpitala jest im rzeczywiście potrzebny? Teoretyczne kierownictwo tej placówki to dyrektor i dwóch zastępców: do spraw lecznictwa i do spraw pielęgniarstwa. Obecny zarząd to jeden zastępca pełniący obowiązki dyrektora.
Dla organu prowadzącego to czysta oszczędność i stabilna sytuacja. Oszczędność oczywiście na pensjach kierownictwa. A stabilizacja? Poprzedni dyrektor zrezygnował ze stanowiska także z powodu sporów zbiorowych, w jakie weszły z nim szpitalne związki zawodowe. Z dyrektorem, a nie z pełniącym obowiązki. Więc dopóki nie ma dyrektora – nie ma też z kim się spierać. Czy to nie wymarzona wręcz sytuacja?


| red: rbonStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok