Radio Białystok | Felieton | 50 stopni na biegunie zimna - felieton Tomasz Kubaszewski

50 stopni na biegunie zimna - felieton Tomasz Kubaszewski

To był mroźny styczeń 2017 roku. Z wielką pompą prezydent Czesław Renkiewicz odsłonił w Suwałkach 3-metrowy termometr. Zawisł na ścianie kamienicy znajdującej się na rogu ulic Kościuszki i Chłodnej - w samym centrum. Prezydent oznajmił, że cały kraj zobaczy teraz, jaka jest aktualnie temperatura na polskim biegunie zimna, bo w pobliżu termometru miała pojawić się kamera transmitująca obraz do internetu. Dobrze, że od razu jej nie zainstalowali...

fot. Jakub Mikołajczuk
fot. Jakub Mikołajczuk

50 stopni na biegunie zimna - felieton Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po paru tygodniach okazało się bowiem, że ta - jak mówili - kolejna atrakcja miasta ma feler, pewnie dosyć istotny jeśli chodzi o tego typu urządzenia. Otóż, nie pokazuje faktycznej temperatury. Kiedy na dworze było minus 5 stopni, termometr pokazywał na przykład plus 3. Gdy było 8, wskazywał 15. A podczas lipcowych upałów słupek rtęci niebezpiecznie zbliżał się do końca skali, czyli do 50 stopni.

Suwalskim urzędnikom, którym z taką łatwością przychodzi krytykowanie polskiej rzeczywistości, ze szczególnym uwzględnieniem rządzącej partii, nie po raz pierwszy zresztą i pewnie nie ostatni, zabrakło po prostu wyobraźni. Nikomu nie przyszło do głowy, że ściana kamienicy na rogu Kościuszki i Chłodnej wystawiona jest na działanie promieni słonecznych jak mało która w tej części miasta i że urządzenie będzie pokazywało temperaturę w słońcu, a nie w cieniu.

Musiały minąć aż ponad trzy lata, żeby termometr trafił na nowe miejsce, co właśnie nastąpiło. To też pewnie, podobnie jak cała historia z umieszczeniem termometru w nasłonecznionym miejscu, zasługuje na wpis do jakieś księgi. Jakiej, niech każdy odpowie sobie sam.

A swoją drogą nie słyszałem, aby komukolwiek z urzędników spadł za to włos z głowy, albo – żeby musiał opłacić koszty przeniesienia termometru. Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało, prawda?

| red: kap, ary

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspert polityką przesiąknięty - felieton Tomasza Kubaszewskiego

11.05.2020, 11:44

Tak, jakby to wszystko mówiła jedna osoba.


Koronawirus to ściema - felieton Tomasza Kubaszewskiego

4.05.2020, 09:15

1 maja w Białymstoku zebrała się grupka ludzi pod hasłem "Obalamy rząd PiS". Media, prowadzące codzienną kronikę wypadków umysłowych - choć uważające, że wcale tak nie jest - skrupulatnie to odnotowały. W jednym z wydawnictw znalazłem nawet - chyba w całości - manifest napisany przez organizatorów tego wydarzenia.


Sojusznicy Rosji - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.04.2020, 11:20

Mieszkańcy Suwałk są zmęczeni polskim totalitaryzmem - powiedział portalowi Prawda.ru Władimir Olenczenko, członek Rosyjskiej Akademii Nauk. I zasugerował, by przeprowadzić referendum w sprawie przynależności państwowej tego miasta do Rosji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok