Radio Białystok | Felieton | "To sprawa polityczna" - felieton Marka Gąsiorowskiego

"To sprawa polityczna" - felieton Marka Gąsiorowskiego

To sprawa polityczna - tak zamieszanie wokół białostockiej spalarni odpadów skomentował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Nie ma wątpliwości, że to, co się dzieje wokół spalarni ma kontekst polityczny choć nie tylko. I bezpośrednio dotyczy prezydenta. Jednak tych co patrzą na to wszystko z boku, dziwi to, że Tadeusz Truskolaski temu się dziwi. To co najmniej dziwne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"To sprawa polityczna" - felieton Marka Gąsiorowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z tą polityką prezydentowi generalnie idzie kiepsko. Trudno zrozumieć, dlaczego do niej się garnie. Aczkolwiek stara się bardzo. W tej kadencji na przykład powołał chyba najmocniejszą, oczywiście w cudzysłowie, koalicję w historii współczesnego samorządu. Miało być narody klękajcie, ciemnogród miał zaniemówić i bić pokłony, a sojusz z Nowoczesną ponoć mógł poważnie wystraszyć pisowskie plemię w radzie miasta. Niby zaniosło się na pogrom, a wyszło śmiesznie – zero nowych szabel w radzie, jedynie stołek wiceprezydenta Nowoczesna zyskała. Co zyskał prezydent? Może kiedyś się dowiemy z audycji "Tajemnice naszych czasów".

Tadeusz Truskolaski został szefem regionalnego sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Ciekawe jak funkcję szefa sztabu będzie sprawował. W godzinach pracy? To może być trudne, bo w jego wypadku czas pracy jest nienormowany. Czy może w czasie wolnym od wszelkich zajęć, z czym też może być problem. Prezydent poza urzędowaniem jest również nauczycielem akademickim. Czy tak zapracowany pan Tadeusz ze Słonimskiej będzie miał siłę, by jakkolwiek reprezentować miasto i jego obywateli. Na szefowanie sztabowi chyba tylko nocą będzie mógł sobie pozwolić.

Czy Tadeusz Truskolaski jako szef regionalnego sztabu wyborczego nie będzie korzystać z zasobów miejskich np. transportu, pomieszczeń, straży miejskiej? Co do tego już są wątpliwości, bo straż już sprawdzała wyborcze banery konkurencyjnego kandydata, czy aby zostały powieszone na budynku za zgodą właściciela? Czy tak samo straż miejska zadziała w wypadku plakatów Rafała Trzaskowskiego? Osobiście wątpię.

Czy prezydent blisko 300 tysięcznej stolicy regionu powinien się angażować w zbieranie podpisów pod polityczną kandydaturą Rafała Trzaskowskiego? Uprawianie polityki, organizowanie poparcia komukolwiek nie należy do zadań samorządu. A Tadeusz Truskolaski jest twarzą białostockiego samorządu. Czy inni kandydaci mogą liczyć na takie wsparcie z jego strony? Nie sądzę.

Ciekawe czy wszyscy kandydaci ze swoimi materiałami wyborczymi będą mogli na takich samych zasadach zaistnieć w przestrzeni miejskiej. Czy wszyscy dostaną przestrzeń do agitacji w tej samej cenie? Czy może ulubiony kandydat prezydenta dostanie jakieś ekstra rabaty? Warto to sprawdzić.

W związku z nową funkcją prezydenta rodzi się wiele pytań. Sam Truskolaski swoim działaniem wzbudza kontrowersje i te pytania mnoży. A to opublikuje na swoim twitterowym koncie mało wybredne polityczne memy, a to list do mieszkańców napisze i wyśle w 150 tys. egzemplarzy. To nic, że te listy kosztowały kilkadziesiąt tysięcy, walały się tygodniami po klatkach schodowych w całym mieście i w końcu trafiły do kosza. Prawie nikt ich nie czytał. Ważne, że prezydent Truskolaski dał upust swojej niechęci, a chyba nawet nienawiści do partii rządzącej.

To, że Tadeusz Truskolaski PiS-u nie trawi, jestem gotów zrozumieć. Był prezydentem, kiedy PiS miał większość w radzie i oni porządnie dali mu w kość, często w mało elegancki sposób. Jednakże te emocje to jego osobista sprawa. Urząd sprawuje po to, by dbać o białostockie ulice i chodniki, o szkoły przedszkola, obiekty sportowe i dobro mieszkańców. Jeśli chce zająć się polityką, niech startuje na posła, senatora. Prezydentura oparta na politycznej wendetcie, chorobliwej pamiętliwości, wygląda marnie panie Truskolaski.


| red: rbon

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok