Radio Białystok | Felieton | Wirtualna rzeczywistość pasuje części Polaków - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Wirtualna rzeczywistość pasuje części Polaków - felieton Tomasza Kubaszewskiego

W przeddzień I tury wyborów niemal wszystkie słupy ogłoszeniowe w Suwałkach zaklejone zostały reklamą cyrku. Dziwnym zbiegiem okoliczności, na wierzchu pozostały jedynie niektóre plakaty Rafała Trzaskowskiego.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Wirtualna rzeczywistość pasuje części Polaków - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Słupami ogłoszeniowymi administruje na zlecenie suwalskiego Ratusza Spółdzielnia Socjalna "Perspektywa", czyli tzw. organizacja pozarządowa. Tam, jak widać, perspektywy są bardzo ograniczone, bo jeśli ktoś uznaje - dając zgodę na wykorzystanie słupów - że cyrk jest ważniejszy od wyborów prezydenckich, to nie wystawia sobie zbyt dobrego świadectwa. No chyba, że miało wyjść, tak jak wyszło. Bo władze Suwałk pewnie otwierałyby szampany, gdyby Trzaskowski wygrał.

Ciekawe, jakie niespodzianki na słupach czekają na mieszkańców przed II turą?

Władze - jako się rzekło - otwierałyby szampany, ale gdy premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Suwałk z czekiem na ponad 7 milionów złotych dla tego miasta i na setki tysięcy dla okolicznych gmin, to suwalski prezydent i paru antyrządowych wójtów ustawili się do zdjęcia w pierwszym rzędzie. Zastanawiam się, jak ludzie radzą sobie z takim rozdwojeniem jaźni? Jeden wójt to przynajmniej brodę zapuścił, zgoli po wyborach i dalej będzie mógł patrzeć sobie prosto w twarz. A reszta?

Adorowany w kręgach samorządowych prezydent Białegostoku powiedział niedawno, że - cytuję - "PiS ograbia samorządy". W czasach niespotykanych nigdy wcześniej dotacji na rządowy Funduszu Dróg Samorządowych, czy - ostatnio - Fundusz Inwestycji Lokalnych brzmi to tak, jak połowa, jeśli nie więcej, afer wymyślanych w ostatnich latach przez antyrządowe media - wirtualna rzeczywistość po prostu. Coś, co naprawdę nie istnieje.

I pod tym względem cyrk, który wystąpił w Suwałkach bardzo z tym współgra. Bo tam, zamiast prawdziwych słoni, prawdziwych tygrysów, czy prawdziwych żyraf, występowały ich hologramy. Taka współczesna namiastka cyrku.

Szczerze mówiąc, zdecydowanie wolę rzeczywistość prawdziwą od tej wirtualnej. Chodzi rzecz jasna o politykę, a nie o cyrk. Ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że znacznej części Polaków taka wirtualna rzeczywistość bardzo pasuje. Tylko, żeby z czasem właśnie w cyrk się nie zamieniła.

| red: kap

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To się ludzie kiedyś zdziwią - felieton Tomasza Kubaszewskiego

29.06.2020, 13:30

W gruncie rzeczy, to śmieszne są te nasze wybory. Pewna - jak słychać po głosie - emerytka z Suwałk powiedziała w niedzielę w naszym radiu tak: "Już tego kłamstwa to dosyć. Owszem, dali co trzeba i 500 plus, i emerytury, ale to nie można tak kupować ludzi". Inna pani stwierdziła z kolei, że głosuje na Rafała Trzaskowskiego, bo jej syn mieszka w Warszawie i chwali go jako prezydenta. W kontekście różnych warszawskich wydarzeń, to trzeba przyznać odważna opinia.


Swoją miarę przykładają do wszystkich - felieton Tomasza Kubaszewskiego

22.06.2020, 11:39

Narracja jest już gotowa. Widać to po internetowych komentarzach. Młody mężczyzna, który w Suwałkach rzucił plastikową butelką po płynie do czyszczenia toalet w kierunku Rafała Trzaskowskiego jest zapewne zwolennikiem Prawa i Sprawiedliwości. Dziennikarze mogliby to uciąć w zarodku, ale przecież po co?


Wara od naszej kolejki! Felieton Tomasza Kubaszewskiego

15.06.2020, 14:24

W dużym markecie spożywczym w samym centrum Suwałk zrobiła się gigantyczna kolejka do jedynej czynnej kasy. Trzech innych nikt nie obsługiwał. Krzyknąłem z końca kolejki do kasjera - młodego człowieka, wykonującego wszystkie czynności w takim tempie, że określenie ich żółwim byłoby obrazą tych gadów, by wezwał pomoc.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok