Radio Białystok | Felieton | Tam "Polska" ma być napisane, a nie "Giby" - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Tam "Polska" ma być napisane, a nie "Giby" - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Obchody 75. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę w Gibach. Też w niedzielę, tylko że 12 lipca, przypadał ustanowiony przez Sejm dzień pamięci ofiar tej sowieckiej zbrodni. Kiedy zauważyłem w internecie informację o iluminacji na Pałacu Prezydenckim w Warszawie, pomyślałem: w końcu! Obława stała się sprawą całej Polski. Szybko jednak okazało się, że iluminacja upamiętniała zupełnie inne, choć równie tragiczne wydarzenie - dokonaną przez Niemców pacyfikację w 1943 roku.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sprawdziłem przy okazji, jakie iluminacje w ostatnim czasie pojawiały się na pałacu. Było ich wiele, a też np. z okazji przyznania Oldze Tokarczuk nagrody Nobla. Albo - dotycząca startupów.  

Podczas niedzielnych uroczystości w Gibach biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej - Adrian Galbas, człowiek o bardzo szerokich horyzontach i rozległej wiedzy, który w północno-wschodniej Polsce przebywa dopiero od kilku miesięcy przyznał, że o obławie nigdy wcześniej nie słyszał. 

Mimo wielu wysiłków, przede wszystkim Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, to w Szczecinie, Wrocławiu czy nawet w Warszawie wciąż nieznana historia. Przynajmniej nie tak znana, jak powinna być w stosunku do rangi. A może mieć to swoje znacznie w staraniach o pełne wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej niewyjaśnionej w znacznej mierze zbrodni.

 Rzecz jasna, że ważna jest każda publikacja, każde wystąpienie. Choć z drugiej strony, warto się zastanowić, czy opłaca się wydawać publiczne pieniądze na przykład na film, z którego widz nie dowie się, dlaczego ta historia skrywa do tej pory tyle tajemnic i że w czasach PRL był to jeden z największych tematów tabu, za to pozna opowieść o tym, jaką wspaniałomyślnością wykazał się ostatni komunistyczny wojewoda suwalski, który dał pieniądze na instalację przestrzenną.  

Podczas niedzielnych uroczystości na mównicy po raz pierwszy pojawił się napis: "Gmina Giby". Lokowanie produktu – chciałoby się powiedzieć. Przy takiej okazji!

A tu właśnie o to chodzi, że tam „Polska” ma być napisane, a nie „Giby”.   

| red: mik

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok