Radio Białystok | Felieton | Orwell się kłania - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Orwell się kłania - felieton Tomasza Kubaszewskiego

"Podczas marszów nikt nie nawoływał do nienawiści, a hasła skandowane na ulicach naszego miasta miały charakter pokojowy" - napisali uczniowie suwalskich szkół należący do młodzieżowego stowarzyszenia powiązanego z Platformą Obywatelską, odpowiadając na stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Orwell się kłania - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Można więc domniemywać, iż zdaniem młodych ludzi, jeśli to oni naprawdę są autorami tego listu, przeczytanego podczas sesji miejskiego samorządu przez jednego z radnych, pewne wulgarne słowo na "j", często ostatnio skandowane, oznacza to samo, co "kochać", a hasło "rząd nie ciąża, da się usunąć" odpowiada mniej więcej - "miłuj bliźniego swego".

Rzeczywiście w pewnych środowiskach szczególnie to pierwsze zestawienie bywa oczywiste. Tyle, że - delikatnie rzecz ujmując - elity to nigdy nie były.

Jednak w obecnych czasach? Już nawet główna antyrządowa gazeta tych wulgarnych słów używa bez wykropkowania. A to przecież wzorzec. Nie tylko zresztą w kontekście słownictwa, ale również w stosunku do faktów. W liście napisanym przez członków młodzieżówki są zapewnienia o tym, że w Suwałkach nie było "aktów o charakterze chrystianofobicznym, aktów ataku na świątynie, aktów wandalizmu". Pewnie. Pioruny na elewacji miejscowego kościoła franciszkanów same się namalowały. Chyba, że i w tym przypadku uznać, iż słowa nie znaczą, co znaczyły, zaś pobazgranie elewacji jest niewinną igraszką, a nie żadnym "aktem".

Członkowie tej samej młodzieżówki, tyle że z Warszawy, chcieli wręczyć Jarosławowi Kaczyńskiemu świąteczny prezent w postaci książki „Rok 1984” George’a Orwella. Traktuje ona m.in. o zmianie znaczenia słów. 

Może najpierw młodzi ludzie sami to przeczytajcie?

| red: kap



Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Szpiedzy, wielka historia i miłość














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok