Radio Białystok | Felieton | Obrońcy niektórych drzew - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Obrońcy niektórych drzew - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

26.04.2021, 11:47, akt. 11:51

Liczy się tak naprawdę nie to, co jest rżnięte, ale - kto rżnie. W ciągu ostatnich lat w takich choćby Suwałkach, a ściślej w ich centrum, wyrżnięto mnóstwo starych drzew. Także pod tym względem miasto zmieniło się nie do poznania. Dotyczy to choćby dwóch parków. Jednemu z nich trzeba było nawet zmienić nazwę - z parku na plac.

fot. suwalczanin
fot. suwalczanin

Obrońcy niektórych drzew - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Całkiem niedawno w okolicach byłych szpitali - miejskiego i zakaźnego w pień wycięto niemal wszystkie stare drzewa. Czy ktoś protestował oprócz jednego z naszych słuchaczy? Jakoś nie odnotowałem.

Ale jak Lasy Państwowe, gdzie wiadomo, kto rządzi, zaczęły niedawno wycinać na obrzeżach miasta, czyli w Lesie Szwajcarskim, zrobił się szum. Obudził się nawet jeden z radnych, świeżo zapisany do partii Szymona Hołowni, gdzie ostatnio postawiono na ekologię. Wcześniej, choćby w sprawie tego, co działo się w centrum miasta, głosu nie zabierał.

W związku z wycinką w Lesie Szwajcarskim zaprosiliśmy do studia nadleśniczego. Wytłumaczył m.in., że część drzew po prostu dożyła już swojego wieku i zostaną zastąpione innymi. Brzmiało to racjonalnie.

Na to wystąpienie zareagował jeden z organizatorów protestów. Też chciał wystąpić w radiu. Dostał zaproszenie, jednak z nieznanych powodów z niego nie skorzystał.

Podczas najbliżej sesji rady miejskiej suwalskie władze zaplanowały debatę na temat Lasu Szwajcarskiego. Ciekaw jestem, jakie argumenty tam padną i czy ktokolwiek wspomni o wycince, za którą odpowiadają nie leśnicy, lecz urzędnicy z Ratusza.

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Bycie radnym nie jest obowiązkowe - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.04.2021, 09:24

W Augustowie radni zarzucają sobie nawzajem wykorzystywanie mandatów do tego, żeby się wzbogacić. Podobna historia pojawiła się w Suwałkach, a wcześniej to samo przerabiano w Białymstoku i w wielu innych miejscowościach naszego regionu. Jak to zwykle w III RP, prawo jest mało precyzyjne i można je interpretować w różny sposób.


Przecież tych pieniędzy nie ma... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

12.04.2021, 09:30

Lament roznosi się po województwie podlaskim. Bo ani Białystok, ani Suwałki nie otrzymały pieniędzy z trzeciego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ściślej - władze tych miast nie otrzymały. Bo jak w poprzednim rozdaniu suwalski szpital dostał cztery miliony na tomograf, to się nie liczyło. Władza widać w większych ośrodkach się leczy.


Niektórych stać tylko na tyle - felieton Tomasza Kubaszewskiego

29.03.2021, 16:33

Ostatnio nieznani sprawcy założyli na moje nazwisko w internecie kilka profili na portalach randkowych, zarejestrowali mnie na niektóre usługi, w tym zagraniczne, zamówili to i owo, z medalem z okazji setnej rocznicy urodzin trenera Kazimierza Górskiego włącznie. Wszystko to jakoś tak dziwnie się zbiegło z publikacją moich kolejnych felietonów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: pixabay.com
16.10.2021, 07:41, akt. 07:46

Kura protestacyjna - felieton Miłki Malzahn
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok