Radio Białystok | Felieton | Autorytety zza wschodniej granicy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Autorytety zza wschodniej granicy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

4.10.2021, 11:27, akt. 11:36

Łotysz Igors T. stał się nagle głównym bohaterem polskojęzycznych mediów, które na celownik wzięły sobie ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego. Nie wiem, czy ma to jakiś związek z twardą postawą ministra w kwestii ochrony naszej granicy przed akcję Łukaszenki, ale ta zbieżność zdarzeń wydaje się podejrzana.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka


Poruszam tę sprawę, bo Igors T. ma rozlegle związki z naszym regionem. Białostocka prokuratura podejrzewa, że był mózgiem paliwowej mafii, której działalność polegała na wyłudzaniu podatku VAT na gigantyczną skalę. Jak rok temu śledczy zatrzymali jego syna, a zarazem współpracownika, to zarzucili mu wyłudzenie podatku na 300 milionów złotych i udział w "wypraniu" podobnej kwoty.

I nie zapominajmy, że jednym z bliskich wspólników był suwalczanin Dariusz M., były prezes miejscowej drużyny sportowej. Od niemal roku siedzi on w areszcie. Prokuratura zarzuca mu m.in. wyłudzenie 300 mln zł i wystawienie fałszywych faktur na ponad miliard.

Ale co to za kwoty, prawda? Ludzie się bogacili i nikt za poprzednich rządów nie robił z tego tytułu problemów. I komu to przeszkadzało?

W mediach Igors T., który swego czasu gościł w Suwałkach, mówi tak: "Ta cała sprawa to jest wydmuszka. Nikt nie zarobił tych pieniędzy, nikt ich nie widział. Tak naprawdę w Polsce odprowadziłem miliony podatków. Znajdowałem luki prawne i może czasami pracowałem na granicy prawa, ale nie naruszałem go".

No, czyli niewinny. Wprawdzie jest ścigany międzynarodowym listem gończym, jednak ma to w nosie. Siedzi sobie w Zjednoczonym Emiratach Arabskich, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji, udziela wywiadów pewnym dziennikarzom i wystawia cenzurki. A to Kamińskiemu, a to jego współpracownikom. Chodzi szczególnie o działalność byłego agenta CBA, z którym Kamiński nic wspólnego zdaje się dzisiaj nie mieć. Ale a nuż coś się przyklei.

Po Aleksandrze Łukaszence niektóre media mają więc kolejny autorytet zza wschodniej granicy.

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Łaskawi dla człowieka Palikota - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.09.2021, 13:15

Prokuratura pobiła kolejny rekord świata. Śledztwo w sprawie sfałszowania podpisów pod wnioskiem o referendum dotyczącym likwidacji augustowskiej straży miejskiej trwało - uwaga - 7 lat! Jeżeli tego typu sprawa ciągnie się tak długo, to okoliczności wypadku drogowego spokojnie można wyjaśniać przez minimum 10 lat, a zabójstwa przez 15. I mieć czyste sumienie.


Złodziej gorszy od tych, którzy niszczyli świątynie? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.09.2021, 16:09

W jednym z suwalskich kościołów pewien mężczyzna okradł pewną kobietę kiedy ta się modliła.


Polityka przy jagnięcinie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

13.09.2021, 13:03

Były prezydent Bronisław Komorowski pojawił się na konkursie kulinarnym w Suwałkach. Oczywiście wraz z małżonką. Zasiadł nawet w jury, więc mógł pokosztować domowego makaronu z jagnięciną, czy sernika z malinami.


Budżetowa ekwilibrystyka - felieton Adama Dąbrowskiego

8.09.2021, 07:50

A miało być tak pięknie, czyli sucho. Osłonięte przed nieprzychylną pogodą boisko wielofunkcyjne orlik i zadaszone korty tenisowe… Wszystko to Łomża miała mieć jeszcze w tym roku. A już teraz można ogłosić - nic z tego nie powstanie. Przynajmniej nie w tym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fot. JM
19.07.2022, 12:34, akt. 20.07.2022, 13:03

Za dużo igrzysk? - felieton Tomasza KubaszewskiegoFotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok