Radio Białystok | Felieton | Eurotydzień - felieton Marka Gąsiorowskiego

Eurotydzień - felieton Marka Gąsiorowskiego

22.10.2021, 14:59, akt. 15:13

Nie ulega wątpliwości - kończący się właśnie tydzień w życiu publicznym stał pod znakiem Unii Europejskiej. Nie ulega też wątpliwości, że euroentuzjaści dostali spory materiał do przemyślenia, a eurosceptycy tylko utwierdzili się w swoim przekonaniu. Życie zafundowało nam swoistą wycieczkę do unijnych instytucji.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Eurotydzień - felieton Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Parlament Europejski. Debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na temat praworządności w Polsce. Konia z rzędem termu, kto wytłumaczy zapracowanemu nad Wisłą Kowalskiemu, o co w tym wszystkim chodziło. Debata na żenująco niskim poziomie - w niektórych wypowiedziach obraz Polski wzięty żywcem z memów, daleki od rzeczywistości.

Argumenty prawne podważające stanowisko parlamentarnej większości zazwyczaj były arogancko ignorowane. Rezolucja? Na poziomie republiki bananowej, tu cytat: "bezprawny Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do interpretacji Konstytucji". Przepraszam jak nie polski trybunał to kto?

Punkt numer dwa: rezolucja i tu znów cytat: "KE ma natychmiast wszcząć wobec Polski procedurę warunkowości". Co z tego, że są poważne wątpliwości prawne dotyczące owej procedury i ma to rozstrzygnąć w najbliższym czasie TSUE.

Zasada "kto nie z Mieciem, tego zmieciem" widoczna gołym okiem. Skoro nie podzielacie w pełni naszych wartości, my wam pokażemy - nie dostaniecie kasy. Tak jakoś słusznie miniona epoka mi się przypomniała. Na szczęście europarlament nie jest źródłem prawa, może co najwyżej przyjmować w konkretnych prawach stanowiska. A to nie jest wiążące.

Szczyt Unii Europejskiej. Tu było ponoć bardziej merytorycznie, ale część europejskich przywódców martwiła się o niezawisłość polskich sędziów.  Problem mocno wydumany. Fakt, część środowiska sędziowskiego jest w ostrym sporze z obecna władzą, posypały się nawet kary. Jednak nie stwierdzono w Polsce żadnego przypadku orzekania pod polityczną presją.

Obawy wynikają ponoć z przepisów jakie obecna władza wprowadziła. Tu premier przedstawił plan zmian ustawowych dotyczących sądownictwa, co nie wzbudziło jakiś kontrowersji. Owe zmiany w dużej mierze odpowiadają przedstawionym przez Ursulę von der Leyen warunkom kompromisu w sporze o praworządność w Polsce. To oznacza, że wyjście z impasu w stosunkach Polski z Unia jest jednak możliwe, choć nie będzie łatwe. Szkoda, że nie padło słowo o sprawności polskiego sytemu sądownictwa. Owa sprawność mocno ogranicza dostęp obywatela do sądu. To w żaden sposób nie licuje z europejskimi standardami.

Finał tygodnia to protest związkowców przed siedziba TSUE w Luksemburgu. Chodzi o Turów. Protest słuszny, bo choć wszystko na to wskazuje, że racje w tym sporze mają Czesi, jednak Trybunał zarządził nieadekwatne środki zapobiegawcze. Natychmiastowe zamknięcie kopalni. Niektórzy twierdzą, że przekroczył swoje kompetencje i działa politycznie. Być może tak jest, niemniej tą decyzją TSUE powagi sobie nie przydał, przynajmniej w oczach mieszkańców Turowa i okolic.

Pewnie słuchając tego komentarza myślicie, że jestem eurosceptykiem. Nic bardziej błędnego. Nie wyobrażam Polski poza Unią, ale Unia jak każda instytucja ma swoje zalety i wady. Oby tych pierwszych cały czas było dużo więcej, na co przynajmniej pośrednio możemy mieć jakiś wpływ.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Fotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok