Radio Białystok | Felieton | Biuletyn dezinformacyjny - felieton Marka Gąsiorowskiego

Biuletyn dezinformacyjny - felieton Marka Gąsiorowskiego

autor: Marek Gąsiorowski

27.10.2021, 14:08, akt. 17:52

Ukazał się szósty numer biuletynu informacyjnego Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Motyw przewodni wydania - podsumowanie działań białostockiego samorządu na półmetku kadencji. Z tej okazji w biuletynie co chwila możemy obejrzeć zdjęcie urzędującego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Urząd Miejski w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Urząd Miejski w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Biuletyn dezinformacyjny - felieton Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Choć biuletyn jest bezpłatny, oblicza pana prezydenta nie oglądamy za darmo. Nakład finansowany jest z miejskiego budżetu, czyli de facto z naszej kieszeni. Za co płacimy? Za stare informacje i za zdjęcie Tadeusza Truskolaskiego z prezydentem RP Andrzejem Dudą, to na pierwszej stronie z okazji uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru.

Na drugiej stronie zajdziemy dwóch Tadeuszów Truskolaskich. Pierwszy wita nas szerokim uśmiechem na fotce załączonej do wstępniaka. Urzędujący prezydent Białegostoku pisze w nim, że w stolicy Podlasia jest super, a będzie jeszcze lepiej. Poniżej na zdjęciu znów pan Tadeusz i znów otwiera Muzeum Pamięci Sybiru. Na tej samej stronie autorzy biuletynu informują o dwóch elektrycznych samochodach straży miejskiej sfinansowanych z Budżetu Obywatelskiego. Tak naprawdę to nie ma czym się chwalić. Rozsądne samorządy raczej likwidują staż miejską – w Białymstoku wręcz odwrotnie.

Strona trzecia wydania jeszcze mocniej zalatuje dziennikarską stęchlizną. Bynajmniej nie z powodu zdjęcia, na którym jest wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Informacje tam zamieszczone są bardzo przeterminowane. Piszą w biuletynie o dwóch medalach Rafał Czupera podczas igrzysk paraolimpijskich, a to przecież dawno było. Zachęcają do głosowania na budżet obywatelski. Biuletyn na moje osiedle trafił we wtorek (26.10), czyli prawie dwa tygodnie po zamknięciu głosowania. Równie aktualna jest informacja o zmianie rozkładu jazdy miejskich autobusów od września.

Rozkładówka to publicystyka, a w zasadzie para publicystyka. Nawet czysty PR. Prezydent mówi o ciężkim czasie z powodu pandemii i braku przepływu informacji na linii z rządem. Zapomina jednak, że to on był jedną z głównych twarzy samorządowego buntu przeciwko rządowi i tu należy szukać przyczyn takiej sytuacji. Wątek Tadeusza Truskolaskiego w numerze kończy wywiad z nim. Zero trudnych pytań, trzy zdjęcia prezydenta, charakterem nawiązujące do zabiegów propagandowych znanych z minionej epoki PRL. Pan Tadeusz Truskolaski - niczym ojciec narodu - pańskim okiem spogląda na bawiących się podczas koncertu białostoczan, rozdaje kwiaty paniom i cukierki dzieciom. Ludzkie panisko!

Finisz numeru to teksty wiceprezydenta Rafała Rudnickiego, politycznie obojętne, czytelniczo średnio atrakcyjne. Idea biuletynu polegała na tym, by dotrzeć z informacją do ludzi informatycznie wykluczonych. I jaki obraz Białegostoku otrzymała ta grupa? A no taki, że Białystok to przede wszystkim panowie Truskolaski i Rudnicki, reszta to mało znaczące tło. Tylko oni robią wszystko, by w mieście nad Białką było super. Tak wygląda w Biuletynie Białystok. No tak dobrze, że aż wierzyć się nie chce.

| red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Fotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok