Radio Białystok | Felieton | Lokalne uchwały podatkowe - felieton Adama Dąbrowskiego

Lokalne uchwały podatkowe - felieton Adama Dąbrowskiego

autor: Adam Dąbrowski

2.11.2021, 10:00, akt. 10:05

Są powiedzenia przypisywane wielu różnym osobom, ale są i takie, co do których wątpliwości nie ma. Np. wszyscy zgodnie przyznają, że autorem sentencji, że „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” jest Beniamin Franklin. Ale wysokość tych podatków już to takich pewników nie należy...

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Lokalne uchwały podatkowe - felieton Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najwyraźniej to widać w podatkach nazywanych lokalnymi. To te, których wysokość, razem z także lokalnymi opłatami, co roku ustala dla swoich rada każdej gminy. I to właśnie w tym jesiennym okresie, żeby mogły zacząć obowiązywać od początku roku następnego. A nie są to decyzje łatwe, bo sporadycznie tylko i bardziej efektownie niż efektywnie są te płatności obniżane. 

Z reguły, chociażby ze względu na inflację, podatki z roku na rok rosną. I to nawet w gminach uznawanych za najbogatsze. Bo najbogatsze są właśnie dzięki podatkom ściąganym, nawet jeśli nie z indywidualnych mieszkańców, to z przedsiębiorstw, które na ich terenie funkcjonują. Zresztą taka firma z rozległymi terenami, za które wpłaca do gminnej kasy co roku po złotówce za każdy metr gruntu i z wielkimi halami po 20 zł za metr to marzenie każdego samorządu.

Ale podatki ustalane są dla wszystkich, nie tylko dla firm. I nie przysparza to popularności ani włodarzom samorządów, którzy muszą te stawki zaproponować, ani radnym, do których należy ostateczna decyzja.

Dlatego truizmem jest spostrzeżenie, że tuż przed kolejnymi wyborami kwoty te gwałtownie hamują lub wręcz stoją w miejscu. Tyle że bez końca tego utrzymać się nie da, bo niższe podatki to mniejsze wpływy do budżetu. Tymczasem skądś (czy od kogoś) samorząd musi mieć środki chociażby na sfinansowanie podstawowych potrzeb swoich mieszkańców, czy na utrzymanie własnych jednostek.

Natomiast obowiązek transmisji sesji, na których te decyzje zapadają, sprawia że każdy mieszkaniec może na własne oczy zobaczyć i na własne uszy posłuchać kto jak argumentuje wyciągnięcie z jego kieszeni kolejnych złotówek…

I tu bardzo popularnym sposobem na załagodzenie zdenerwowania obywatela jest zasada „owszem, musimy podnieść, ale inni mają gorzej”. Dlatego na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej w Zambrowie burmistrz odczytał dla porównania stawki podatków w sąsiednich miastach powiatowych, a w Łomży radni dostali wykazy takich opłat nie tylko we wszystkich gminach powiatu łomżyńskiego, ale także w dziesięciu miastach – trzech podlaskich i siedmiu z różnych regionów Polski. Przypadkowo zapewne wybranych. Tzn. trudno wierzyć w przypadek jeśli chodzi akurat o pomorski Słupsk i śląskie Żory, bo tamte samorządy konsekwentnie uchwalają podatki według maksymalnych stawek, jakie wyznacza co roku Ministerstwo Finansów.

Z jednej strony mieszkańcy tych miast pewnie szczęśliwi z wysokości opłat nie są, ale już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem dowiadują się ile będą płacić od najbliższego stycznia. A ich radni unikają stresu własnego i krasomówczych popisów kolegów. I wiedzą, że ta część ich budżetu będzie rosła co roku o stopień inflacji, co pomaga im planować budżet na przyszły rok. Bo jego konstrukcja to kolejny obowiązek, który czeka wszystkie bez wyjątku samorządy jeszcze w tym roku.

Tylko wtedy jakoś mniej chętnie przywoływane są porównania do innych…   

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Fotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok