Radio Białystok | Felieton | Kolejarze i seniorzy, czyli konsultacje po łomżyńsku - felieton Adama Dąbrowskiego

Kolejarze i seniorzy, czyli konsultacje po łomżyńsku - felieton Adama Dąbrowskiego

autor: Adam Dąbrowski

12.04.2022, 17:02, akt. 17:20

Rok temu łomżyński ratusz ogłosił rozpoczęcie opracowania „Strategii Rozwoju Miasta Łomża do roku 2030”. Jednym z elementów tych prac były konsultacje społeczne, a teraz ogłoszono raport z tego, jak przebiegały...

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Kolejarze i seniorzy, czyli konsultacje po łomżyńsku - felieton Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

„Strategia Rozwoju Miasta jest najważniejszym dokumentem wielowymiarowego planowania perspektywicznego, określającym wizję, cele oraz kierunki rozwoju miasta”- to cytat definiujący takie opracowanie. Dlatego też samorząd dał mieszkańcom prawo głosu w jego tworzeniu. M.in. poprzez konsultacje prowadzone w lutym i marcu tego roku. 

Skorzystało z tej możliwości - jak teraz poinformowano - 19 osób. Podczas pierwszego zdalnego spotkania jedenaście, kilka dni później - osiem. Za trzecim i czwartym razem nie pojawił się nikt, podobnie jak ani jedna osoba nie skorzystała z  telefonicznych dyżurów. Można więc chyba uznać, że temat został wyczerpany.

„Zgłoszonych zostało w sumie 59 postulatów w postaci wniosków i uwag” - informują organizatorzy konsultacji. Jednakowoż, po przeanalizowaniu tych postulatów okazuje się, że zgłosiło je pięć... jakby to nazwać? Podmiotów?

Dwie poprawki zgłosił zarząd województwa podlaskiego, w ośmiu przypadkach na błędy i niedociągnięcia wskazał jeden z wydziałów urzędu miejskiego, a kolejnych dziewięć uwag zgłosiły Wody Polskie wskazując przede wszystkim na błędy rzeczowe i ogólnikowość zapisów, które ich dotyczą.

Tak więc można stwierdzić, że poza instytucjami czynny udział w opracowaniu strategii wzięło udział tylko dwoje mieszkańców Łomży. Znany miłośnik kolejnictwa zaproponował cztery poprawki - oczywiście wszystkie związane z interesującym go zagadnieniem, czyli inwestycjami kolejowymi. Natomiast całość przygotowanych materiałów - chyba jako jedyna mieszkanka miasta - przeczytała uważnie przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów. I to na tyle uważnie, że sama zgłosiła 36 poprawek:


Leży mi ten seniorski interes na sercu, więc dopisywałam takie rzeczy związane z demografią, problemami osób starszych, niepełnosprawnością - mówi Grażyna Czajkowska.


Ale nie tylko ta tematyka zwróciła jej uwagę. Kilkakrotnie co najmniej wskazała, że akty prawa miejscowego, na które „Strategia…” się powołuje, są – delikatnie mówiąc – nieaktualne.


Ci twórcy mówili, że takie dokumenty źródłowe otrzymali w ratuszu. Może to było na takiej zasadzie, że w listopadzie przekazano je i święty spokój. Nie sprawdzono, że w międzyczasie wszystkie uchwały zapadły od nowa - podkreślała Grażyna Czajkowska.


Zresztą sugestie, że do obecnego dokumentu przeklejono całe fragmenty pochodzące ze „Strategii” sporządzonej 10 lat wcześniej, pojawiły się także w uwagach wniesionych przez innych uczestników tych konsultacji.

Faktem jednak pozostaje, że jedyne pozainstytucjonalne grupy, które chciały i mają udział w tworzeniu tej strategii miasta na najbliższe lata to kolejarze i seniorzy.


Odnoszę takie wrażenie, że osoby, które nawet chcą uczestniczyć mają złe odczucia z procesów partycypacyjnych. Często się słyszy, że ktoś by zgłosił jakieś uwagi, ale i tak one nie będą przyjęte - mówi Grażyna Czajkowska. 


A inny uczestnik tych konsultacji, który przysłuchiwał się im tylko raz podsumował swoje spostrzeżenia nieco inaczej: "to nie chodziło o wypracowanie strategii, tylko stworzenie jakiegoś dokumentu, który musiał powstać". 

No to powstał.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok