Radio Białystok | Felieton | Miał być mecz... - felieton Marka Gąsiorowskiego

Miał być mecz... - felieton Marka Gąsiorowskiego

10.05.2022, 17:13, akt. 17:38

Miał być w Białymstoku mecz eliminacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21 w piłce nożnej Polska-Niemcy, ale go nie będzie. Rywale biało-czerwonych nie chcieli grać nad Białką, co gorsza - ich argumenty organizatorzy rozgrywek uznali za słuszne. Mecz odbędzie się w Łodzi.

Stadion Miejski w Białymstoku - fot. Joanna Szubzda
Stadion Miejski w Białymstoku - fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Miał być mecz... - felieton Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemiecki Związek Piłki Nożnej zakwestionował lokalizację meczu w Białymstoku, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami czas dojazdu drużyny z najbliższego lotniska na miejsce spotkania nie może być dłuższy niż dwie godziny. 

W wypadku niemieckiej młodzieżówki mogłaby ona wylądować w Warszawie lub Modlinie. Z tych miejscowości do Białegostoku autokar z drużyną na dojazd w takim czasie nie ma szans. No i sprawa meczu w Białymstoku upadła. Moim zdaniem nie tylko tego meczu.

Ale zaraz? - zapyta każdy nawet średnio zorientowany w miejskich sprawach białostoczanin. Przecież mamy nieopodal stadionu miejskiego pas startowy. Gdyby Niemcy tam wylądowali, w dwie godziny na miejsce meczu dotarliby nawet czołgając się. Rzecz w tym, że jednak nie wylądują, bo nie mogą. 

Po co zatem ten pas startowy szumnie nazywany lotniskiem? Idea budowy lotniska na Krywlanach polegała przecież na tym, by białostoczanom przybliżyć świat i na tym, żeby świat miał bliżej do Białegostoku. Sadząc po ruchu lotniczym w tym miejscu, a mieszkam niedaleko pasa, bliżej do świata mają nieliczni białostoczanie, głownie właściciele latających wehikułów.

Z perspektywy niemieckiej kadry mimo że jest pas, Białystok jest nadal na zadupiu. Podobno ma to się zmienić poprzez dalszy rozwój pasa, ale kiedy to nastąpi? Na dziś nie wiadomo.

Z Białymstokiem jest pewien problem. Władze miasta od dawien dawna podkreślają metropolitalne ambicje, uzasadnione zresztą, gdyż w Polsce północno-wschodniej większego miasta nie ma. 

Jednak metropolia to nie tylko największe w okolicy miasto. Metropolia to lotnisko, które przybliża do świata, to hala widowiskowo-sportowa z prawdziwego zdarzenia. To wydarzenia kulturalne i sportowe, o których głośno daleko poza naszym regionem. 

Tymczasem nie da się zorganizować nad Białką międzynarodowego meczu piłkarskiego, a ilustracją oferty rozrywkowo-kulturalnej adresowanej przez władze mieszkańcom jest diabelski młyn w centrum. Może nawet i dla wielu atrakcyjny, ale przaśny strasznie. O hali widowiskowo sportowej powiem tak: Krzyżacy swoje zamki na Warmii i Mazurach budowali po sto i więcej lat. Trzeba mieć nadzieje że może z halą w Białymstoku uda się ciut szybciej. 

Z pewnością do rangi metropolii nie przybliży nas wspólne stanowisko miast i regionów europejskich w sprawie wojny w Ukrainie zwane deklaracją białostocką. Ma to znaczenie co najwyżej symboliczne, o owej deklaracji za tydzień mało kto będzie pamiętał.

Jak odpowiedzieć na pytanie czy Białystok jest metropolią? Z jednej strony mamy w mieście drogową infrastrukturę na adekwatnym poziomie do ambicji, mamy okazałą operę. Mamy też lotnisko, na którym mało kto może wylądować i stadion, owszem piękny i godny metropolii, cóż jednak z tego, skoro nie da się tu zorganizować międzynarodowego meczu. 

Mój dobry znajomy taki stan zazwyczaj określa, że ktoś jest trochę w ciąży. Rzecz w tym, że takiego stanu w rzeczywistości nie ma, bo ciąża albo jest, albo jej nie ma. Podobnie wygląda sytuacja z Białymstokiem jako metropolią.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Renata Siepka
23.01.2023, 10:46, akt. 24.01.2023, 10:56

Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Adam Dąbrowski
3.01.2023, 14:17, akt. 14:21

Kalendarzowy felieton Adama Dąbrowskiego
fot. Sylwia Krassowska
24.11.2022, 15:20, akt. 29.11.2022, 12:25

Strażnicy Konstytucji - felieton Marka Gąsiorowskiego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok