Radio Białystok | Felieton | Histeria i nasza teraźniejszość - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Histeria i nasza teraźniejszość - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

30.08.2022, 15:59, akt. 16:20

Choć mało kto tę książkę przeczytał, niemal każdy ma już wyrobione zdanie. Władze Białegostoku nawet otwarcie przyznały, że należą do tej grupy, bo powołały się na opinię "tych wszystkich, którzy mieli okazję się zapoznać".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Histeria i nasza teraźniejszość - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

No i na tej podstawie uznały, iż podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość "wywołuje ogromne oburzenie" i nie należy go wykorzystywać w podległych miastu szkołach. Tyle. Ani żadnego opisu, ani choćby jednego przykładu.

Prezydent Suwałk też zapewne  nie czytał. Bo wypowiadając się na ten temat stwierdził, że pamięta czasy, gdy w szkołach nie przekazywano prawdy o Katyniu, czy o Powstaniu Warszawskim, a bitwę pod Lenino przedstawiano jako największą bitwę II wojny światowej. Czyli jednak nie była największa? Przypuszczam, że przynajmniej do 1990 roku nieżyjący już prezydent Józef Gajewski, któremu jego następca zawdzięcza karierę, był o tym przekonany. A słowa Katyń nie wymawiał nawet szeptem, Bo inaczej nie służyłby Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej aż do jej końca.

Obecny prezydent nie wyjaśnił, jakie treści podręcznik profesora Roszkowskiego, dotyczący lat 1945-1979, pomija. Ale to, co powiedział poszło w świat. 

Wokół tego podręcznika jest pewnie więcej tzw. fake newsów niż prawdy. I nie dotyczy to tylko zawartości. Pewien ogólnopolski portal rozpowszechnia informacje o masowej rezygnacji przez szkoły z tej książki. Doszedł do takich wniosków po analizie zestawu podręczników widocznych na stronach internetowych poszczególnych placówek. Tyle, że wiele szkół w przypadku Historii i Teraźniejszości jeszcze niczego nie wpisało. Bez większego wysiłku znalazłem przynajmniej jedną, gdzie podręcznik profesora Roszkowskiego będzie wykorzystywany. A według portalu - nie. 

Wracając jeszcze do wypowiedzi prezydenta Suwałk należy także odnotować zdanie, że nauczyciele wiedzą jakie treści powinno się przekazywać. Także w tym przypadku żadnego rozwinięcia nie ma. Pewnie chodzi o treści jedynie słuszne.

W związku z tym z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego uczniom z niektórych miast znajdujących się w naszym regionie składam szczere wyrazy współczucia.  

| red: mik

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Renata Siepka
23.01.2023, 10:46, akt. 24.01.2023, 10:56

Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Adam Dąbrowski
3.01.2023, 14:17, akt. 14:21

Kalendarzowy felieton Adama Dąbrowskiego
fot. Sylwia Krassowska
24.11.2022, 15:20, akt. 29.11.2022, 12:25

Strażnicy Konstytucji - felieton Marka Gąsiorowskiego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok