Radio Białystok | Galerie | Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie

Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie

autor: Anna Petrovska, Edyta Wołosik, Marcin Mazewski, Paweł Wądołowski

10.04.2018, 07:02, akt. 21:18

Mija 8 lat od katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy potrwają niemal cały dzień.

Kościół św. Rocha, fot. Marcin Gliński
Kościół św. Rocha, fot. Marcin Gliński

W Białymstoku prawosławni oddali hołd abp. Mironowi - relacja Anny Petrovskiej

Białostoczanie o katastrofie smoleńskiej - relacja Edyty Wołosik

Obchody w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku obchody rozpoczęły się w niedzielę (8.04) mszą świętą w intencji Krzysztofa Putry w kościele Św. Kazimierza. We wtorek rano w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu odbyła się Panichida.

Białystok

W rocznicę tej tragedii władze miasta upamiętniły osoby, które zginęły w Smoleńsku, a były związane z Białymstokiem. W imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jego zastępcy złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą urodzonemu w naszym mieście Ryszardowi Kaczorowskiemu, jak również na grobach wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego abpa Mirona oraz stewardessy Justyny Moniuszko.

Przedstawiciele władz miasta złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary, umieszczoną przy kościele pw. św. Rocha.

A o 18:00 w kościele Św. Rocha w Białymstoku odprawiona została msza święta. Po tym wieczornym nabożeństwie uczestnicy spotkali się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie zaplanowano główne uroczystości. Tego dnia wojewoda podlaski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty w miejscach pamięci i na grobach ofiar pochowanych w Podlaskiem.

W Białymstoku prawosławni oddali hołd abp. Mironowi Chodakowskiemu.

Prawosławni wierni skupieni wokół parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku oddali hołd arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu. Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego był jedną z czterech ofiar katastrofy, związanych z naszym regionem.

W cerkwi odbyło się nabożeństwo żałobne, następnie wierni wraz z duchowieństwem udali się w procesji na pobliskie rondo im. tragicznie zmarłego hierarchy. Tam zapalili znicze.

- To był wspaniały człowiek i dobry duchowny - podkreślają wierni.

Nabożeństwo żałobne zostało także odprawione w monasterze w Supraślu, gdzie pochowany jest abp Miron.

Łomża

Włączeniem syren i złożeniem kwiatów władze Łomży uczciły 78. rocznicę zbrodni katyńskiej, drugą masową wywózkę łomżyniaków na nieludzką ziemię i 8. rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Uroczystości, w obecności pocztów sztandarowych, odbyły się w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy z 2010 r., odprawiona została także msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sokółka

W Sokółce uroczystości rozpoczęły się o 18:00 mszą świętą w kościele Św. Antoniego. Po niej samorządowcy i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

Zginęło 96 osób

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, a także osoby związane z województwem podlaskim. To wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i stewardesa Justyna Moniuszko.

źródło: bialystok.pl | red: mag, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Śledczy badają szczątki wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry

6.04.2018, 14:19

W ciszy i bez rozgłosu pod koniec stycznia doszło do ostatniej w Podlaskiem ekshumacji ofiary katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Jak udało nam się ustalić - 24 stycznia przewieziono do badań szczątki wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry.


W Zambrowie uczczono ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

5.04.2018, 16:47

Były przemówienia, kwiaty i część artystyczna przygotowana przez młodzież. Tak rocznicę tragedii katyńskiej i katastrofy smoleńskiej uczciły władze powiatu zambrowskiego.


Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Suwalszczyźnie

8.04.2018, 07:13

- Trzeba mieć nadzieję, że kiedy poznamy całą prawdę o tragedii smoleńskiej, przestanie ona dzielić Polaków - powiedział w niedzielę (8.04) w Suwałkach wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Zima w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
16.01.2019, 16:49, akt. 16:52

Zima w Białymstoku [zdjęcia]


Bialowieski Park Narodowy - Rezerwat Pokazowy Żubrów, fot. Sylwia Krassowska
21.12.2018, 08:47, akt. 18:02

Podlaskie podróże - Białowieża [zdjęcia]


Choinka na niebiesko w Goniądzu, fot. Sylwia Krassowska
20.12.2018, 17:18, akt. 17:19

Choinka na niebiesko w Goniądzu [zdjęcia]Goniądz nad rzeką Biebrzą, fot. Sylwia Krassowska
20.12.2018, 08:04, akt. 19:16

Podlaskie podróże - Goniądz [zdjęcia]


Choinka na niebiesko w Tykocinie, fot. Joanna Szubzda
19.12.2018, 15:31, akt. 16:21

Choinka na niebiesko w Tykocinie [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok