Radio Białystok | Galerie | Kościół obchodzi święto Bożego Ciała - ulicami przeszły procesje [zdjęcia, wideo]

Kościół obchodzi święto Bożego Ciała - ulicami przeszły procesje [zdjęcia, wideo]

autor: Renata Reda

31.05.2018, 06:00, akt. 17:07

To jedno z najstarszych i najbardziej uroczystych świąt katolickich - Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Kościół obchodzi święto Bożego Ciała - ulicami Białegostoku przeszły procesje - relacja Renaty Redy

Boże Ciało - manifestacja wiary - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (31.05), po mszach, na ulice wielu miast wyruszyły procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich wierni odmawiali modlitwę i była też czytana ewangelia.


Tradycja sięga średniowiecza

Historia uroczystości Bożego Ciała sięga średniowiecza. Święto ustanowił papież Urban IV w 1264 roku pod wpływem objawień błogosławionej Julianny z Cornillon z Francji. W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem wprowadzono u nas później - około XV wieku.

Uroczystości w Białymstoku

Ogólnomiejskie uroczystości w Białymstoku, pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy, rozpoczęły się o 10:00 mszą św. przed Archikatedrą Białostocką.

Po nabożeństwie odbyła się tradycyjna procesja Eucharystyczna ulicami: Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

O 16:00 w amfiteatrze przy Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert laureatów XXX Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej.

Utrudnienia będą przez cały dzień w różnych częściach miasta, gdzie przejdzie kilkanaście procesji.

Uroczystości w Łomży

Siedem procesji Bożego Ciała tylko w niewielkim stopniu utrudniło ruch na ulicach miasta. W większości przypadków parafie wyznaczyły ich trasy uliczkami bocznymi i osiedlowymi.
Po 11:00 wyruszyła wspólna procesja katedralna i o.o. Kapucynów. O tej samej porze wyruszyła procesja z kościoła przy ul. Poznańskiej, jej trasa biegła uliczkami osiedla Kraska.


Z parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała St. Wyszyńskiego procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszyła około 11:30. O tej samej porze rozpoczęła się procesja z parafii Krzyża Świętego,

Po 12:00 przejazd był utrudniony m.in. ul. Wojska Polskiego (czyli fragmentem drogi krajowej nr 61), którędy wiodła trasa procesji z kościoła św. Brunona z Kwerfurtu. Procesje w parafiach Bożego Ciała (ul. Przykoszarowa) i św. Andrzeja Boboli (ul. Wąska) wyruszyły około 13:00 i przeszły ulicami osiedli przylegających do tych kościołów.

| red: maj, mag, mak


ZOBACZ TEŻ:


Mija 10 lat od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce

6.05.2018, 13:11

W tym roku mija 10 lat temu od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce, które wierni nazwali cudem. Miejsce to odwiedzają tysiące pielgrzymów. W kościołach archidiecezji w pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się nowenna eucharystyczna.


Kościoły otwarte całą dobę - akcja "24 godziny dla Pana"

9.03.2018, 10:51

To odpowiedź na apel papieża Franciszka, by umożliwić wiernym lepsze przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. W każdej diecezji podczas Wielkiego Postu przynajmniej jeden kościół ma być otwarty przez całą dobę w ramach akcji "24 godziny dla Pana".


Procesje Bożego Ciała w Podlaskich miastach [zdjęcia, wideo]

15.06.2017, 06:00

To dzień uroczystych mszy i procesji. Trwa Boże Ciało - jedno z głównych świąt w Kościele Katolickim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok