Radio Białystok | Galerie | Zobacz oblicza Niepodległej - wystawa o Kresach Wschodnich w Białymstoku

Zobacz oblicza Niepodległej - wystawa o Kresach Wschodnich w Białymstoku

10.07.2018, 07:17, akt. 15.07.2018, 09:01

Życiu na kresowych wsiach, w miastach i dworach w okresie dwudziestolecia międzywojennego jest poświęcona plenerowa wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej", którą otwarto w środę, 11 lipca w Białymstoku.

Wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Wystawa o Kresach Wschodnich w Białymstoku - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Codzienność na ziemiach wschodnich


Wystawę, prezentowaną na Rynku Kościuszki, przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Ekspozycja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Cały rok 2018 to rok obchodów, uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że miasto przygotowało z tej okazji wiele wydarzeń.

Nieprzypadkowo otwarcie wystawy zorganizowano w środę, kiedy przypada 11 dzień miesiąca - zaznaczył dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.


- To będzie pretekst, żeby mieszkańcom opowiedzieć, jak wyglądało życie, jak wyglądała codzienność na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej, na tych ziemiach, które nie są już w składzie Rzeczpospolitej, a które były częścią tej Rzeczpospolitą, którą zaczęliśmy budować 11 listopada 1918 roku - podkreślił Wojciech Śleszyński. 


Przypomniał, że niepodległość na ziemiach wschodnich nie rozpoczęła się 11 listopada 1918 roku. - 19 lutego 1919 roku to mamy wyzwolony Białystok, a ziemie wschodnie muszą jeszcze poczekać - mówił historyk. Ostatecznie granica Polski została ustalona dopiero w 1921 roku.


Trzy pawilony w centrum


Na wystawę składają się trzy pawilony, które są podzielone tematycznie: miasta i miasteczka, wsie oraz dwory. Są w nich fotografie i materiały ze zbiorów Muzeum. W każdym pawilonie można dowiedzieć się, jak wyglądały kresowe ulice miast tuż po odzyskaniu niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym, można zajrzeć do środka dworu czy wiejskiej chaty, ale też "przejść się" ulicami Wilna.

Wojciech Śleszyński dodał, że wieś na Kresach nie była jednolita - to nie tylko "kurne chaty" na Polesiu, ale też bogate domy wiejskie na Wileńszczyźnie. Przypomniał, że podobnie było z dworami - z jednej strony bogate, murowane dwory, z drugiej - drewniane dworki szlacheckie.

W środę, w dniu otwarcia, w miejskim pawilonie zabrzmiała muzyka, która była grana w tamtych czasach w nieistniejącym już Hotelu Ritz w Białymstoku (został zburzony w trakcie II wojny światowej). Natomiast w pawilonie poświęconym wsi rekonstruktorzy odtworzyli wyrabianie przyrządów codziennego użytku, a w dworskim pawilonie był prawdziwy kanarek.   


Warsztaty i filmy


Wystawie towarzyszyły tematyczne warsztaty, w trakcie których uczestnicy mogli wykonać tradycyjne ozdoby wiejskie ze słomy, nauczyć się międzywojennych tańców czy zagrać w gry typowe dla tamtych czasów. W ramach wystawy zostały też wydane wspomnienia Sybiraków-Kresowiaków. 

W środę wieczorem, w siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się premiera pierwszego odcinka filmu z serii "Kresy w przedmiotach zaklęte", która opowiada historie Sybiraków poprzez przedmioty towarzyszące im podczas wywózki. Pierwszy z nich jest poświęcony maszynie do szycia.


źródło: PAP | red: zmj, sk


ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie i nauczyciele z białostockiej podstawówki odwiedzą szkołę w rosyjskim Tomsku

25.06.2018, 11:54

Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku zacieśni współpracę ze szkołą w rosyjskim Tomsku, gdzie fakultatywnie można uczyć się również języka polskiego.


Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

21.06.2018, 14:24

Władze Białegostoku, tamtejsze Muzeum Pamięci Sybiru, harcerze - deklarują dalsze wsparcie zbiórki pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Choć nieliczni, żyją tam jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.


Sybiracki wagon "odjechał" sprzed Muzeum Wojska w Białymstoku [wideo, zdjęcia]

26.05.2018, 08:04

Wagon z początku XX wieku stał przed muzeum przez ostatnich kilka lat i przypominał o zesłańcach na Sybir.


Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru

18.04.2018, 14:42

Władze Białegostoku podpisały w środę (18.04) umowę z wykonawcą gmachu Muzeum Pamięci Sybiru - firmą Budimex SA z Warszawy. Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku, jego koszt to 37,5 mln zł brutto. Inwestycję sfinansuje samorząd we współpracy z resortem kultury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASMiedź Legnica - Jagiellonia Białystok, 02.2019, fot. Joanna Szubzda
9.02.2019, 00:00, akt. 10:50

Zwycięstwo Jagi w Legnicy [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok