Radio Białystok | Galerie | "Księga Kobiet" w 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

"Księga Kobiet" w 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

autor: Edyta Wołosik

28.11.2018, 15:21, akt. 16:50

Wspominaniem swoich mam, babć i prababć oraz tworzeniem "Księgi Kobiet", w której znajdą się zdjęcia kobiet ważnych w życiu poszczególnych osób - uczczono w środę w Białymstoku 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.

"Księga Kobiet" w 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki, fot. Monika Kalicka
"Księga Kobiet" w 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki, fot. Monika Kalicka

Księga Kobiet na 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W środę (28.11) mija dokładnie sto lat od podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, dzięki któremu kobiety uzyskały prawa wyborcze.

Kilkadziesiąt kobiet, a także mężczyzn zebranych w centrum Białegostoku uczciło wspólnie tę rocznicę. Akcję zorganizowała oddolna inicjatywa "100-lecie Kobiet"

"To jest wielki dzień i bardzo ważna rocznica" - mówiła do zebranych jedna z organizatorek Katarzyna Sztop-Rutkowska. Powiedziała, że 2018  rok jest nie tylko rokiem 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości, ale jest też ważną rocznicą dla kobiet. Dodała, że dzięki temu dekretowi Piłsudskiego Polki mogą głosować i mogą kandydować w wyborach.

Następnie zachęciła też wszystkie osoby do stworzenia wspólnego kręgu i wspominania ważnych kobiet. Kobiety trzymając w dłoniach przyniesione ze sobą zdjęcia swoich mam, babć, prababć, mówiły dlaczego były i są ważne w ich życiu. 

Pani Bożena dziękowała swojej babci, która nauczyła ją, że nie można  się w życiu poddawać oraz mamie, która nauczyła ją miłości do ojczyzny. Pani Dorota wspominała swoje babcie, które przeżyły I wojnę światową. Jedna z pań przyniosła zdjęcie swojej pierwszej nauczycielki, inna oprócz przyniesienia zdjęć przyprowadziła też swoją mamę, aby świętować razem z nią.

Na zakończenie zdjęcia było można wkleić do "Księgi Kobiet", napisać też wspomnienia związane z nimi. Zapełniono kilkadziesiąt stron, ale -  jak zapewniają organizatorki - księga będzie dostępna także podczas innych imprez organizowanych przez "100-lecie Kobiet". Chcą też, aby księga trafiła później do jednego z muzeów w Białymstoku i była pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Sztop-Rutkowska przypomniała, że inicjatywa "100-lecie Kobiet"  powstała 8 marca 2018 roku, aby uczcić rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, a wydarzenia z nią związane odbywają się przez cały rok. Ale - jak podkreśliła - środa, 28 listopada, jest  dniem symbolicznym i znaczącym w historii kobiet. Dodała, że środowa  akcja była zaproszeniem kobiet w każdym wieku, aby wspomnieć i głośno powiedzieć o kobietach, które są ważne w naszym życiu:

Taka pamięć i  wdzięczność w stosunku do kobiet jest czymś bardzo ważnym, jest czymś,  co nazywamy solidarnością kobiecą

- dodała Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik  Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W  art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel  państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu  są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze

- przypomniano w uchwale.


źródło: PAP | red: rbon


ZOBACZ TEŻ:


Białostocka szkoła doceniona w konkursie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

26.11.2018, 19:11

To nie tylko prestiż, ale też nagroda pieniężna - 5 tysięcy złotych. Szkoła Podstawowa nr 28 w Białymstoku jest jedną z kilkunastu szkół w kraju docenionych w konkursie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


Wiecznik Białostocki - mural "do czytania" na 100-lecie odzyskania niepodległości [zdjęcia, wideo]

12.11.2018, 15:48

Są tam m.in. odezwa Rady Regencyjnej, komunikat meteorologiczny i kącik szachowy. W Białymstoku odsłonięto kolejny mural związany z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.


W Białymstoku oficjalnie odsłonięto mural "Selfie Niepodległości"

12.11.2018, 07:10

Ojców niepodległości Polski, robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie, przedstawia mural "Selfie Niepodległości", który w niedzielę (11.10) oficjalnie odsłonięto w Białymstoku. Malowidło powstało z inicjatywy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej..


"Niepodległa do hymnu!" – Polacy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego

11.11.2018, 20:33

Dzięki tej inicjatywie Polacy w całym kraju, ale też za granicą mogli się zjednoczyć. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w wielu miastach, miasteczkach i wsiach odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.


Wojewódzkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

12.11.2018, 10:58

O potrzebie jedności narodu polskiego mówiono w niedzielę (11.11) pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku podczas wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok