Radio Białystok | Galerie | Premiera "Błota" w Teatrze Dramatycznym

Premiera "Błota" w Teatrze Dramatycznym

15.03.2019, 10:26, akt. 14:04

W piątek (15.03) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu "Błoto". Przedstawienie reżyseruje Martyna Łyko.

Próba medialna spektaklu "Błoto" w reż. Martyny Łyko, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Błoto" w reż. Martyny Łyko, fot. Monika Kalicka

"Błoto" to sztuka, która powstaje na podstawie książki Jana Jastrzębskiego, wydanej w 1995 roku przez Dwutygodnik „Z bliska”, działający przy Domu Kultury w Gołdapi. Perypetie mieszkańców gamajdowskiej wsi postanowiła przenieść na scenę Martyna Łyko.

„Błoto” na deskach Teatru Dramatycznego to opowieść o młodości - o przyjaźni, o miłości, o rywalizacji, a to wszystko - na śmierć i życie. Albinos przeżywa pierwsze uniesienia i odnajduje symboliczne przejście z dzieciństwa w dorosłość. Droga jest wyboista, ale chyba właśnie dlatego postać zyskuje sympatię. Pozostali przyglądają mu się z zaciekawieniem, a czasem z empatią, bo każdy tutaj skrywa tajemnicę. Spektakl został osadzony w estetyce lat 80., ale nie mam pewności, czy akcja nie dzieje się jednak współcześnie, gdzieś za wewnętrznym błotem, które trzeba mieć odwagę poddać melioracji 

– powiedziała reżyserka.

Adaptację "Błota" przygotował Mateusz Moczulski. Muzykę skomponował białostockimuzyk Radek „Sierp” Orłowski. Konsultacji choreograficznych udzielił Tobiasz Sebastian Berg. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Szurpicka. 

Głównym elementem scenografii jest meblościanka jako symbol dawnej epoki. Rozlewa się ona również na podłogę, tworząc cały świat bohaterów. Są oni niejako zamknięci w tej przestrzeni, zaszufladkowani w swoich schematach, odcięci od współczesnego świata. Dominujący wzór drewna jest też symbolem natury. Naturę przedstawia również bajkowy pejzaż pagórków. Natura i bajka to świat czarów i zabobonów, który pozwala postaciom myśleć, że jest siła silniejsza od nich, która ma wpływ na ich los. Pozbawia ich odpowiedzialności i skazuje na wiszące nad nimi fatum 

–powiedziała Elżbieta Szurpicka.

Na Scenie Kameralnej zagrają: Arleta Godziszewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski. Spektakl promuje piosenka „Inne kraje”, nagrana przez Radka „Sierpa” Orłowskiego i Dawida Malca. 

W trakcie spotkania z dziennikarzami, Dawid Malec przyznał, że "Błoto" to historia wielotematyczna. Zdaniem aktora, główny wątek, wokół którego kręci się akcja spektaklu, to dojrzewanie.

Albinos, czyli postać, którą mam okazję kreować, jest młodym chłopakiem poszukującym tożsamości. Zauważa swoją odmienność, staje w opozycji do świata, szuka rzeczy i ludzi, dzięki którym będzie mógł sam się zdefiniować jako człowiek. Porusza kwestie, które dotyczą każdego z nas. Kim jestem? Gdzie jest moje miejsce na świecie? Czym jest przyjaźń?Jak rozpoznać prawdziwą miłość? Przy tym wszystkim jest człowiekiem wrażliwym, otwartym na muzykę, a czasem impulsywnym. Szalenie ciekawe jest obserwowanie, jak Albinos dojrzewa we mnie i odnajduje coraz więcej połączeń ze światem i postaciami współistniejącymi w sztuce. Praca nad spektaklem powoli dobiega końca, w piątek premiera, lecz sądzę, że do ostatniej chwili będziemy się zaskakiwać nowymi odkryciami. Wszyscy są głęboko zaangażowani w pracę, a to pozwala nam na niesamowitą eksploatację Gamajdowskich serc i ich tajemnic 

– powiedział aktor.

Premiera spektaklu "Błoto" odbędzie się w piątek (15 marca) o godz.19:00.


źródło: Teatr Dramatyczny | red: mak, mag

ZOBACZ TEŻ:


Martyna Łyko

13.03.2019, 11:49

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.


Przygotowania do premiery "Błota" w Teatrze Dramatycznym

10.03.2019, 10:23

Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych.


Recenzja "Obławy" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

3.03.2019, 11:24

"Obława" to pierwsza z tegorocznych premier w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.


Spektakl o obławie augustowskiej w Teatrze Dramatycznym

1.03.2019, 06:48

Spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku, przygotował Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera odbędzie się w piątek (01.03), w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
fot. Monika Kalicka
29.05.2020, 19:10, akt. 19:24

Białystok kwitnie [zdjęcia]Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" w Białostockim Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
21.05.2020, 07:26, akt. 24.05.2020, 08:24

Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" [zdjęcia]fot. Monika Kalicka
WAŻNE!
20.05.2020, 12:14, akt. 12:20

Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok