Radio Białystok | Galerie | 60 artystów i 4 dni świętowania - 10. edycja festiwalu Up to Date w Białymstoku [zdjęcia]

60 artystów i 4 dni świętowania - 10. edycja festiwalu Up to Date w Białymstoku [zdjęcia]

8.09.2019, 10:08, akt. 12:09

Koncerty muzyki elektronicznej, techno oraz pokazy performance i teatralne złożą się na rozpoczęty w czwartek (06.09) wieczorem w Białymstoku festiwal Up to Date.

Festiwal Up to Date w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Festiwal Up to Date w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

60 artystów i 4 dni świętowania - 10. edycja festiwalu Up to Date w Białymstoku - relacja Adama Janczewskiego

Fani techno i hip hopu z regionu i całej Polski bawią się w Białymstoku - relacja Adama Janczewskiego

Rozpoczął się 10. festiwal Up to Date - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Impreza odbywa się po raz dziesiąty. Jest w grupie najważniejszych w roku wydarzeń artystycznych w Białymstoku wpisanych do wieloletniego programu polityki kulturalnej miasta.

Do niedzieli (08.09) na kilku scenach w różnych miejscach w Białymstoku - m.in. w garażach stadionu miejskiego, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Pałacu Branickich - wystąpi około 60 artystów grających muzykę elektroniczną, techno i hip hop. Co roku impreza gromadzi kilkutysięczną publiczność.


Program Up to Date rozrósł się w tym roku bardzo mocno, nie tylko pod kątem koncertów, ale też pod kątem wydarzeń towarzyszących i tego, co jesteśmy w stanie razem z naszymi partnerami zaproponować uczestnikom festiwalu (...) Nigdy nie było takiej bogatej oferty.

 - mówił pod koniec sierpnia na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, jeden z jego organizatorów, inicjatorów, dyrektor programowy Jędrzej Dondziło.


Te elementy towarzyszące to np. "Żywa biblioteka", performance Kolektywu KEM "Droga osobo czytająca" oraz spektakl "Jawić się" i wydarzenie "Wysokie Canvasy", łączące muzykę i design.

"Żywą bibliotekę" przygotowało stowarzyszenie 9/12. To szansa na spotkanie i rozmowę z człowiekiem - "jak z żywą książką", który doznał wykluczenia np. z powodu wyznania, przynależności etnicznej, ale też np. bezdomności czy też dlatego, że korzysta z pieczy zastępczej. 

Jest to po prostu metoda edukacyjna, która jest związana z prawami człowieka, z tym, żeby tę wspólną przestrzeń do rozmowy zaoferować.

 - powiedział Sylwester Zagłuski ze stowarzyszenia.


Dodał, że korzystano z wzorów duńskich w tej metodzie.

Po raz pierwszy na festiwalu Up to Date swoją propozycję przedstawi białostocka galeria Arsenał, która należy do grona najlepszych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Magdalena Wieremiejuk z tej galerii poinformowała, że podczas festiwalu Kolektyw KEM pokaże kilkakrotnie performance, którego treść współgra z "Żywą biblioteką", "bo dotyczy przemocy językowej i słów raniących wobec różnych mniejszości". "Scenariusz tego performance powstał oddolnie w ramach warsztatów zorganizowanych przez KEM" - dodała Wieremiejuk.

Nie tylko bierne oglądanie aktorów występujących na scenie, ale aktywny udział w sztuce teatralnej proponuje uczestnikom festiwalu reżyser sztuki "Jawić się" Michał Stankiewicz.


Spektakl jest taką instalacją teatralną, do której widzowie wchodzą. Operujemy atmosferami, które otaczają widzów i widzowie mogą poczuć się jakby byli w środku obrazu. Chcemy, żeby widzowie rezonowali z tym obrazem, żeby odczuwali to, co im proponujemy.

 - powiedział Stankiewicz

Dodał, że widzowie tańczą również do muzyki techno, co ma działań na ich zmysły, dać szanse na medytacje, do których muzyka techno jest w jego ocenie doskonała. Trzy takie spektakle odbędą się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku w Uniwersyteckim Centrum Kultury.


Bardzo nam zależy, żeby budować program artystyczny bez ograniczeń, który nie będzie musiał chodzić na kompromisy, na które byśmy nie chcieli chodzić. Chcielibyśmy móc tę wizję rozszerzać i też rozbudowywać festiwal.

 - mówił Dondziło pytany o dotychczasowy dorobek festiwalu i plany na przyszłość.


Osoby w wieku 50 plus mają na festiwal wstęp wolny. Będzie również kontynuowana akcja z poprzednich edycji festiwalu "Wyślij pocztówkę do babci", która cieszy się dużą popularnością. W niedzielę (8.09) koncert zamknięcia w Pałacu Branickich.

Festiwal wspierają finansowo miasto Białystok i samorząd województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: maj, rbon, mag, sk


ZOBACZ TEŻ:


X lat festiwalu Up To Date !pod powierzchnią!

28.08.2019, 11:30

Oni dwaj: Jędrzej Dondziło (Dtekk) i Cezary Chwicewski (DJ Czarek i śp. dj Kwik Eklektyk) oraz 500 artystów od X lat grają nam tłuste piosenki na białostockim festynie, na prawilnej bibie na 102.

Oni dwaj oraz Mama i Tata Czarka, Babcia Gienia, Pan Zygmunt. cINEK, Pan Słava - akordeonista z Rynku Kościuszki, Jan Miodek, Tomasz Knapik opowiedzą nam o co chodzi w muzyce i co się liczy w życiu.

X lat (X files) Up To Date Festival + Taste The East 2019

ps. czy wiesz, że na festynie wystąpią artyści, którzy muzycznie roztrząsają problem względności czasu, cierpienia dzieci, czy własnej tożsamości, a o Dj Czarek (zagra z soboty/niedziela o 5:15) dowiesz się tylko tyle, że "jest to debiut młodego artysty"?

ps.2 Czy po afterce Dj Czarek i Dtekk będą stałymi rezydentami klubu Krąg?

a) nie wiem

b) nie wiem

c) nie wiem

Foto: Adam Janczewski


Przed nami 10. edycja UP To Date Festival

21.08.2019, 17:54

Około 60 artystów na sześciu scenach zlokalizowanych w różnych przestrzeniach wystąpi w Białymstoku podczas 10. edycji festiwalu Up to Date, który odbędzie się od 5 do 8 września - poinformowali w środę (21.08) organizatorzy na konferencji prasowej w Białymstoku.


Up To Date Festival 2019

5.09.2019, 14:49

4 dni, 6 scen, blisko 70 artystów, a do tego spektakl, konferencja i akcje społeczne. Tak prezentuje się ta wyjątkowa, czterodniowa edycja muzycznego święta w stolicy Podlasia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


Kawiarnia "BTL Lalki", fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.02.2020, 12:21, akt. 16.02.2020, 07:17

Kawiarnia "BTL Lalki" otwarta po remoncie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok