Radio Białystok | Galerie | Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

autor: Adam Klimiuk, Wojciech Kujałowicz

4.10.2019, 15:52, akt. 6.10.2019, 10:12

Stanisław Moniuszko w piątek (04.10) został patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej. W uroczystości nadania białostockiej placówce imienia "ojca polskiej opery narodowej" wzięły udział m.in. Elżbieta Janowska -Moniuszko i Dorota Janowska-Moniuszko - prapraprawnuczki kompozytora.

Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka

Jak "Halkę" Moniuszki ocenili będący na premierze widzowie? - relacja Adama Klimiuka

"Halkę" Moniuszki recenzuje Magdalena Gajl

Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej - relacja Adama Klimiuka

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawiają Adam Klimiuk i Wojciech Kujałowicz

Z Dorotą Jankowską-Moniuszko rozmawiają Adam Klimiuk i Wojciech Kujałowicz

Na uroczystości nadania Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki przemawiał marszałek Artur Kosicki

Z dyrektorem OiFP prof. Ewą Iżykowską-Lipińską rozmawiają Wojciech Kujałowicz i Adam Klimiuk

O premierze "Halki" wileńskiej opowiadała reżyser Agnieszka Glińska - relacja Adama Klimiuka

O wileńskiej "Halce" opowiada dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk - relacja Adama Klimiuka

W roli Janusza zobaczymy młodego wokalistę Łukasza Klimczaka - rozmawia z nim Adam Klimiuk

W Halkę wciela się Ilona Krzywicka - rozmawia z nią Adam Klimiuk

W białostockiej operze odbędzie się premiera "wileńskiej" "Halki" - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Stanisław Moniuszko - kompozytor epoki romantyzmu

Stanisław Moniuszko był najwybitniejszym, obok Chopina, polskim kompozytorem epoki romantyzmu. Po ukończeniu studiów muzycznych w Berlinie wrócił do Wilna, tam skomponował i wystawił pierwszą, dwuaktową wersję opery "Halka". Przełomowym momentem w życiu kompozytora stała się warszawska premiera Halki, która została wystawiona w 1858 roku, w nowej, czteroaktowej wersji. W tym samym roku został dyrektorem opery warszawskiej.

Jest autorem takich oper jak "Flis", "Hrabina", "Verbum nobile" czy  najbardziej znanej "Straszny dwór". Skomponował około 300 pieśni do tekstów współczesnych sobie poetów polskich – głównie Adama Mickiewicza.


Opera i Filharmonia Podlaska im. Stanisława Moniuszki

Imię jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Stanisława Moniuszki uroczyście nadano w piątek Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku. To zaszczyt, ale i okazja do promocji twórczości tego wielkiego artysty - podkreślano podczas uroczystości.

Piątkowa (4.10) uroczystość rozpoczęła się dźwiękiem kuranta ze "Strasznego dworu"  Moniuszki, który towarzyszy widzom OiFP jako gong sygnalizujący początek przedstawień od początku działania instytucji w nowym gmachu.

Jest to przepiękny dzień nadania imienia tej instytucji, Opery i  Filharmonii Podlaskiej, imienia naszego twórcy narodowego, kompozytora, twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki

- mówiła na rozpoczęcie  dyrektor OiFP prof. Ewa Iżykowska-Lipińska.

"Wydarzenie to ma szczególny wymiar, gdyż kompozytor uważany za najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej wpisał się do kanonu postaci historycznych, których upamiętnienie jest naszym patriotycznym obowiązkiem." - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał też na związki Moniuszki z Podlasiem, który wychował się "w atmosferze dworku kresowego i tą kresowością przesiąkł".

Szef MKiDN podkreślił, że twórczość "ojca polskiej opery narodowej", mimo uznania jej za wzór muzyki słowiańskiej, nie jest powszechnie znana. Wskazał, że Rok Moniuszki ogłoszony przez Sejm RP i UNESCO w 200. rocznicę urodzin kompozytora "jest doskonałą okazją do podjęcia wysiłków mających na celu przybliżenie sylwetki wielkiego kompozytora oraz poszerzania wiedzy o jego inne mniej znane bądź całkowicie zapomniane dzieła". "Jestem przekonany, że za przyczyną Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, której od dziś będzie patronować Stanisław Moniuszko, jego osoba i twórczość zyska szerokie uznanie nie tylko w polskim społeczeństwie, ale wśród melomanów z całego świata" - napisał Gliński.

Na uroczystość przybyły też potomkinie rodu Moniuszko. Pra pra prawnuczka Stanisława - Elżbieta Moniuszko mówiła, że to wielki zaszczyt  dla potomków, iż tak wspaniała instytucja przyjmuje imię pradziadka. Wyraziła nadzieję, że będzie to też symbol łączenia różnych kultur, a jednocześnie jako Europejskie Centrum Kultury "będzie to propagować Moniuszkę już w sferze europejskiej, już w sferze XXI wieku".

Obecny na uroczystości minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że dzięki nadaniu imienia budynek zyskał duszę, a idee Moniuszki będą obecne w działalności opery. Natomiast marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zwrócił uwagę, że nadanie imienia Moniuszki to wielki zaszczyt, uroczystość doskonale też wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Moniuszkowski.

To sejmik województwa podlaskiego na początku września tego roku podjął uchwałę o nadaniu imienia Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jak napisano w uzasadnieniu: "Biorąc pod uwagę osiągnięcia artystyczne oraz całokształt dokonań Stanisława Moniuszki, śmiało można powiedzieć, że nadanie imienia tak wybitnego artysty Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku, będzie zaszczytem dla tej instytucji oraz całego województwa. Opera i Filharmonia Podlaska jako największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski, stawia sobie za cel promocję kultury polskiej nie tylko w naszym kraju, ale także za wschodnią granicą, a nazwisko Stanisława Moniuszki stanowić będzie artystyczny pomost pomiędzy tymi regionami"

Zwieńczeniem uroczystości nadania imienia OiFP była w piątek (4.10) wieczorem białostocka premiera opery "Halka" Stanisława Moniuszki, która została zrealizowana w kooprodukcji z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki nowym, nowoczesnym gmachu zainaugurowano we wrześniu 2012 roku operą Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Inwestycja kosztowała ponad 220 mln zł, a budowa została współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera podlega pod samorząd województwa podlaskiego.


źródło: PAP | red: mag, rbon, mak


ZOBACZ TEŻ:


Fair Play Crew powraca na scenę OiFP z programem "Kiedyś to było"

5.10.2019, 16:05

Roztańczona, zabawna, lekka formacja taneczna Fair Play Crew powraca na scenę kameralną Opery i Filharmonii Podlaskiej z programem "Kiedyś to było".


Premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w OiFP

4.10.2019, 18:08

W piątek, 4 października o 19:00 na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1 zabrzmi "Halka", wersja wileńska jednej z najpopularniejszych oper Stanisława Moniuszki.


Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji OiFP

23.09.2019, 16:00

Jedni chcą być Jezusem inni Judaszem. Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej. To rock opera Jesus Chris Superstar.


Kierownik muzyczny o planach na sezon symfoniczny orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej

22.09.2019, 09:48

Dwa znakomite dzieła: koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa oraz koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego zabrzmiały na inaugurację 65. sezonu symfonicznego w Białymstoku.


O planach i pomysłach na Operę i Filharmonię Podlaską opowiada nowa dyrektor

22.09.2019, 09:35

Dużo emocji towarzyszyło konkursowi na nowego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Teraz czekaliśmy ponad dwa tygodnie na to, by karty odkryła prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, która wygrała konkurs na to stanowisko. Kieruje białostocką operą od 1 września i na pierwszej konferencji prasowej opowiedziała dziennikarzom o swoich planach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po PodlasiuWystawa Łucji Grzeszczyk "Moje lalki", fot. Monika Kalicka
14.06.2020, 11:37, akt. 17:11

Pierwsza wystawa prac Łucji Grzeszczyk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok