Radio Białystok | Galerie | Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

12.10.2019, 10:44, akt. 13.10.2019, 09:37

Spektakl o Koziołku Matołku, który w drodze do Pacanowa odwiedził teatr i spełnił swoje marzenie, by zagrać na scenie - to najnowsza propozycja Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Premiera odbędzie się w sobotę (12.10) popołudniu.

Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Recenzja spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" - recenzuje Dorota Sokołowska

Jakie wrażenia po spektaklu o Koziołku Matołku mieli widzowie? - relacja Doroty Sokołowskiej

Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W drodze do Pacanowa przez Białystok 

"Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" to propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dla najmłodszych. Reżyser "Koziołka" Michał Dąbrowski mówi, że jest to spektakl familijny.

"Skupiłem się na tym, żeby dać nową świeżość Koziołkowi Matołkowi, który jest już coraz bardziej zapomniany" - powiedział reżyser na konferencji prasowej przed premierą spektaklu. Mówił, że zaadoptował scenariusz sprzed kilkudziesięciu lat tak, aby "wkleić go w pomysł lekcji teatralnej". "Żeby ta obecność Koziołka w teatrze, była też dla niego lekcją teatralną, takim debiutem, żeby mógł to przeżyć razem z dziećmi" - dodał Michał Dąbrowski. Stąd w tytule przedstawienia pojawia się nazwisko patrona białostockiego teatru, do którego Koziołek trafia w drodze do Pacanowa.


Bajka bez agresji 

Michał Dąbrowski zwrócił też uwagę, że Koziołek jest bajką, w której nie ma agresji, a dziś - jak zauważył - trudno o takie opowieści, które skupiałby się tylko na pozytywnych historiach. Dlatego tym większa chęć przybliżenia jego przygód najmłodszym.

Koziołek w teatrze przeżywa mnóstwo przygód. Jak mówił reżyser, aktorzy kreują różne sytuacje, w których swoją rolę odgrywa Koziołek. Spotyka się m.in. z marynarzami na statku, z ogrodnikiem czy trafia na cesarski dwór, gdzie ma zostać mandarynem.


Opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń

"Ten Koziołek Matołek to jest opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń" - powiedział odtwórca roli Koziołka Patryk Ołdziejewski. Dodał, że tak jak w książce, Koziołek zmierza do Pacanowa, gdzie podkuwają kozy i to - jak dodał aktor - jest takie spełnienie marzeń. "A ten Koziołek, spełnia swoje marzenie, tutaj, w Białymstoku i trafił do teatru i zagrał w spektaklu" - mówił Ołdziejewski.

W jego ocenie, Koziołek jest polskim superbohaterem. 


Myślałem jak dzisiaj trafić do dziecka. Wziąłem na warsztat Spidermana, bo Spiderman jest fenomenem dzisiejszego świata, każdy chłopak chce nim być i dziewczyna też (...). Widzę tu pewne podobieństwo z Koziołkiem Matołkiem - on mógłby być polskim superbohaterem - powiedział Patryk Ołdziejewski i chciałby, aby dzieci po spektaklu sięgnęły do bajki o Koziołku i się z nim zaprzyjaźniły.


Scenografię do przedstawienia stworzył Dariusz Panas. Mówił, że chodziło o to, aby pokazać dzieciom, jak działa teatr. Stąd nie ma tu klasycznej sceny, a kubik, który pełni różne funkcje. Także wszystkie stroje i rekwizyty aktorów do poszczególnych scen są widoczne dla widowni. Aktorzy na oczach dzieci tworzą teatr.

Spektakl powstał w ramach projektu finansowanego przez resort kultury. W ramach projektu przedstawienie będą mogły obejrzeć dzieci, które na co dzień mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Partnerami zadania są m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Od przyszłego roku przedstawienie wejdzie na stałe do repertuaru teatru. 

źródło: PAP | red: sk, rbon


ZOBACZ TEŻ:


"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" wyróżnione na festiwalu w Tarnowie

30.09.2019, 12:23

Dwie nagrody przywozi Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki z XXIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.


Spektakl "Wszystko w rodzinie" zainauguruje sezon w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [zdjęcia]

13.09.2019, 13:11

Farsą najsłynniejszego mistrza gatunku – Ray’a Cooney’a zainauguruje sezon artystyczny Teatr Dramatyczny w Białymstoku.


"Motyle są wolne” - najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

15.05.2019, 17:07

Wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i opowiedziana w konwencji komedii romantycznej - to najnowszy spektakl "Motyle są wolne”, który przygotowuje Teatr Dramatyczny w Białymstoku.


Premiera "Hobbita" na deskach Teatru Dramatycznego już w sobotę [zdjęcia, wideo]

9.05.2019, 13:15

Ponad trzydziestu aktorów, 4-metrowy smok, szczudła i akrobacje - a wszystko po to, żeby jak najpełniej oddać klimat kultowej powieści Tolkiena "Hobbit".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej31. rocznica ocalenia Białegostoku po katastrofie pociągu przewożącego chlor, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
9.03.2020, 07:40, akt. 10.03.2020, 08:29

31. rocznica ocalenia Białegostoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok