Radio Białystok | Galerie | Premiera "Jesus Christ Superstar" na deskach OiFP [zdjęcia, wideo]

Premiera "Jesus Christ Superstar" na deskach OiFP [zdjęcia, wideo]

29.02.2020, 07:42, akt. 1.03.2020, 09:39

Legendarny musical "Jesus Christ Superstar" wchodzi do repertuaru Opery i Filharmonii Podlaskiej. W sobotę (29.02) białostocka premiera spektaklu.

Próba musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Próba musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka

Premiera "Jesus Christ Superstar" na deskach OiFP - recenzja Magdaleny Gajl

Wrażenia widzów po premierze "Jesus Christ Superstar" - relacja Adama Klimiuka

Z reżyserem Jakubem Wocialem rozmawia Adam Klimiuk

Z Łukaszem Zagrobelnym, scenicznym Judaszem rozmawia Adam Klimiuk

Z choreografem, współtwórcą białostockiej inscenizacji spektaklu - Santiago Bello rozmawia Adam Klimiuk

Z kierownikiem muzycznym spektaklu - Janem Stokłosą rozmawia Adam Klimiuk

"Jesus Christ Superstar" na deskach OiFP - relacja Adama Klimiuka z próby medialnej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spektakl "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - jak mówią twórcy - jest o ludziach, emocjach i bólu.

Studio Radia Białystok prosto z Opery 

W sobotę od 15:00 do 17:00 na naszej antenie nadawaliśmy rozmowy z twórcami, a tuż przed samym przedstawieniem - od 18:00 do 19:00 było kolejne przedpremierowe spotkanie w gmachu Opery przy ulicy Odeskiej w Białymstoku.


  


Rock opera wszech czasów 

"Jesus Christ Superstar", dzieło Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a, to jeden z najbardziej popularnych tytułów światowego teatru muzycznego. Musical najpierw pojawił się na płycie w 1970 roku, a sceniczną premierę miał w 1971 roku.

Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni poprzedzających ukrzyżowanie Jezusa, a opowieść opowiedziana jest z perspektywy zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników.

W Białymstoku spektakl reżyseruje Jakub Wocial, który zrealizował wcześniej ten musical w Teatrze Rampa. Jak mówił na konferencji prasowej, twórcom zależało na tym, aby spektakl był ascetyczny i prosty, aby - jak podkreślił - wydobyć człowieka. 

Jest to spektakl o ludziach, o emocjach, o bólu, który przeżywamy na co dzień

 - mówił reżyser. 


W jego ocenie, spektakl trafi zarówno do osób wierzących jak i - jak to ujął - neutralnych religijnie. Każda osoba - jego zdaniem - przeżyje ten spektakl mocno.

Jakub Wocial mówił, że musical to "wyjątkowy materiał", który jest obecny od 50 lat na scenie międzynarodowej. Podkreślił, że istotne jest w nim to, iż raz na jakiś czas zmienia się ścieżkę muzyczną by była spójna z czasami, w których spektakl jest grany. 

Wiadomo, że otacza nas pęd, gonitwa i taki jest ten spektakl, on nie daje widzowi ani artystom na scenie ani chwili wytchnienia. Z pierwszymi dźwiękami uwertury rozpoczyna się i po godzinie i czterdziestu minutach odpuszcza

- mówił Jakub Wocial.


Choreografię tworzy Santiago Bello. Mówił, że w musicalu jest bardzo dużo ruchu, przez ruch opowiadanych jest wiele emocji bohaterów. Wykorzystał dwa typy choreografii: broadway'owską, czyli jazzową oraz taniec współczesny.
Kierownictwo muzyczne powierzono Janowi Stokłosie, on też przeprowadził casting na obsadę poszczególnych ról. Mówił na konferencji, że "Jesus Christ Superstar" jest rock operą, a co za tym idzie - muzyka jest oparta na rockowym bandzie, czyli na gitarach, bębnach, basie, ale - jak podkreślił - jest też drugi człon: opera, czyli orkiestra. "Oprócz tej rockowej bardzo mocnej nuty, będzie można w muzyce odnaleźć dużo różnorodnych kolorów" - powiedział.

Odniósł się też do castingów i ocenił, że "ma dobre przeczucia" jeśli chodzi o obsadę. 

Mamy doskonałą obsadę, myślę, że sobie każdy świetnie poradzi z niełatwym zadaniem, bo - jak wiemy - są to bardzo wymagające wokalnie rzeczy, przede wszystkim, jeśli chodzi o rolę Judasza i Jezusa

 - powiedział Jan Stokłosa.


W głównych rolach, czyli Jezusa zagra Jakub Wocial i Michał Grobelny, natomiast w Judasza wcieli się: Łukasz Zagrobelny i Łukasz Mazurek.


  


źródło: PAP | red: sk, wsz, mak


ZOBACZ TEŻ:


Premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - 29 lutego

9.01.2020, 15:21

Na 29 lutego zaplanowano premierę musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowali w czwartek (9.01) na konferencji prasowej twórcy. Spektakl - jak mówili - jest o ludziach, emocjach i bólu.


Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji OiFP

23.09.2019, 16:00

Jedni chcą być Jezusem inni Judaszem. Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej. To rock opera Jesus Chris Superstar.


Musical "Doktor Żywago" powraca na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej

30.09.2018, 14:05

Od września na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej powraca jedna z najciekawszych propozycji musicalowych ubiegłego sezonu - "Doktor Żywago" z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Monika Kalicka
29.05.2020, 19:10, akt. 19:24

Białystok kwitnie [zdjęcia]Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" w Białostockim Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
21.05.2020, 07:26, akt. 24.05.2020, 08:24

Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" [zdjęcia]


fot. Monika Kalicka
WAŻNE!
20.05.2020, 12:14, akt. 12:20

Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok