Radio Białystok | Galerie | Wielki Jarmark Kaziukowy przed Teatrem Dramatycznym. Po raz pierwszy impreza potrwa 2 dni [zdjęcia]

Wielki Jarmark Kaziukowy przed Teatrem Dramatycznym. Po raz pierwszy impreza potrwa 2 dni [zdjęcia]

autor: Joanna Sikora

29.02.2020, 07:20, akt. 2.03.2020, 14:33

Wileńskie palmy, kaziukowe serca czy smorgońskie obwarzanki królują w weekend (29.02-1.03) przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. 

Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Wielki Jarmark Kaziukowy przez Teatrem Dramatycznym - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Palmy wileńskie, ale też z kilku regionów Polski pisanki, koszyczki czy specjały lokalnej kuchni, można znaleźć na Wielkim Jarmarku Kaziukowym, który w sobotę (29.02) rozpoczął się w Białymstoku. Impreza po raz pierwszy potrwa dwa dni; zakończy się w niedzielę po południu

Wielki Jarmark Kaziukowy odbywa się w ramach 21. Dni Kresowych w Białymstoku organizowanych przez miejscowy oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.


Jarmark przed Teatrem Dramatycznym


Jarmark nawiązuje do tradycyjnego wileńskiego jarmarku związanego z imieninami patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które wypadają 4 marca. Białostocka impreza tradycyjnie odbywa się przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, gdzie swoje wyroby prezentuje ok. 150 wytwórców z Polski, Litwy i Białorusi. Po raz pierwszy odbywa się dwa dni; wcześniej była to tylko niedziela.

Jak powiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Rafał Cierniak, zdecydowano się na dwa dni, bo takie były oczekiwania wystawców i odwiedzających, każdy mógł przyjść i poczuć klimat kaziukowego jarmarku.

Jarmark rozpoczął się w sobotę rano. Już wtedy można było spotkać pierwszych odwiedzających. Jedni szukali już palm i wielkanocnych ozdób, inni przyszli, by kupić regionalne przysmaki, bo - jak mówili - to jedna z niewielu okazji by je nabyć. Spacerującym przygrywają ludowe zespoły.


W Białymstoku można kupić palmy z Wilna


Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z palmami. Ze swoimi palmami od lat przyjeżdża z Wilna Leokadia Szałkowska. Jej wielkanocne palmy typu wileńskiego - jak mówiła - charakteryzują się tym, iż są wykonane z suszonych traw i kwiatów, które są barwione naturalnie. Na jej stoisku można było kupić palmy właśnie z zasuszonymi kwiatami, ale też z traw plecionych w różne wzory.

Po raz kolejny na jarmark z palmami przyjechała Krystyna Skrzypiec z Lubelszczyzny. Na jej stoisku można wybierać wśród palm różnej wielkości wykonanych także z suchych traw, kwiatów i zbóż. Mówiła, że to tradycyjne palmy z tego regionu, a wykonuje je od 30 lat. Dodała, że takie naturalne palmy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie zabrakło też pisanek lipskich, na których wzory malowane są tzw. batikiem, czyli szpileczką, na którą nabierany jest gorący wosk. Pani Alina Molska przywiozła ze sobą pisanki zrobione nie tylko na jajach kurzych, ale też gęsich i strusich. 


- Pisania na wydmuszkach nauczyła mnie babka, której jako dziecko pomagałam. Piszę aż do dziś, w tym roku przygotowałam aż 400 pisanek - powiedziała pani Alina pokazując pudełka z pisankami.


Teraz uczy malować pisanki swoją wnuczkę, ale ta robi tzw. drapane, gdzie wzór na pomalowanej wydmuszce drapie się szpileczką.

Na innych stoiskach sprzedawane są m.in. wiklinowe koszyczki, koronkowe serwetki, ale też regionalne sery, miody, wędliny, przysmaki tatarskie, a także chleby z Polski i Litwy.

Wielki Jarmark Kaziukowy potrwa do niedzielnego popołudnia. A wieczorem tego dnia o 19:00 koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej "Kresowe serce, kresowa dusza", podczas którego wystąpi zespół pieśni i tańca "Wileńszczyzna" (Wilno) i chór "Głos Duszy" (Mińsk).

W ramach tegorocznych Dni Kultury Kresowej, które potrwają tradycyjnie do imienin marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli do 19 marca, zaplanowano też m.in. spotkania, warsztaty, wystawy i dyskusje.

źródło: PAP | red: sk, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Jarmark, koncerty i wernisaż - XXI Dni Kultury Kresowej w Białymstoku

27.02.2020, 07:13

To wydarzenie, na które miłośnicy dawnych Kresów czekają cały rok. W sobotę (29.02) rozpoczną się XXI Dni Kultury Kresowej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Monika Kalicka
29.05.2020, 19:10, akt. 19:24

Białystok kwitnie [zdjęcia]Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" w Białostockim Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
21.05.2020, 07:26, akt. 24.05.2020, 08:24

Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" [zdjęcia]


fot. Monika Kalicka
WAŻNE!
20.05.2020, 12:14, akt. 12:20

Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok