Radio Białystok | Galerie | Wielka Sobota - dzień adoracji Chrystusa i oczekiwania na Zmartwychwstanie [zdjęcia]

Wielka Sobota - dzień adoracji Chrystusa i oczekiwania na Zmartwychwstanie [zdjęcia]

autor: Dominika Dębska, Edyta Wołosik

11.04.2020, 20:05, akt. 20:07

Dziś (11.04) w Kościele katolickim Wielka Sobota. Podobnie jak w Wielki Piątek, Kościół nie sprawuje mszy świętej.

Grób Pański w Bazylice św. Rocha w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
Grób Pański w Bazylice św. Rocha w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

Kościół nie sprawuje mszy 

To dzień wielkiej ciszy, bo Król "zasnął". Od złożenia w grobie aż do zmartwychwstania Kościół wstrzymuje się od działania. Dzisiaj (11.04) więc - nie licząc Wigilii Paschalnej, która należy formalnie do niedzieli, nie mamy żadnej liturgii, nie mamy wielkich gestów w Kościele. Dzisiaj jest po prostu pustka, samotność, czekamy więc w milczeniu aż Chrystus powróci 

- wyjaśnia dominikanin, ojciec Piotr Frey.

Poczuć się jak pierwsi chrześcijanie 

W tym roku przez epidemię możemy poczuć się jak pierwsi chrześcijanie - wyjaśnia ks. Karol Godlewski z parafii Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do tego, że choć smucimy się z powodu śmierci Chrystusa, już w sobotę święciliśmy pokarmy, radując się rychłą perspektywą zmartwychwstania - dodaje ks. Godlewski.

I Maryja i apostołowie tak tego nie przeżywali. Oni nie wiedzieli, kiedy nastąpi zmartwychwstanie. Ta Wielka Sobota to była nieznośna doba czekania, milczenia, niedziałania. My to przeżywamy dzisiaj, wchodzimy w tajemnicę krzyża - naszego osobistego unieruchomienia, chociażby przez zakaz wychodzenia z domu bez potrzeby - i co najciekawsze - nie wiemy, ile ona potrwa. Ale jako ludzie wierzący mamy pewność, że skoro Bóg zafundował nam taki Wielki Post i takie Triduum, to nie zapomni zafundować nam też "zmartwychwstania" - i w to wierzymy

 - mówi ks. Karol Godlewski.

Pokarmy pobłogosławi głowa rodziny

Zwykle w Wielką Sobotę wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. W tym roku z racji na epidemię przygotowane pokarmy w niedzielny poranek ma pobłogosławić głowa rodziny.  

Po zachodzie słońca rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy wprowadzają już w Niedzielę Zmartwychwstania. To najbardziej uroczysta msza w całym roku kościelnym. Kończy ją orędzie wielkanocne i odśpiewanie radosnego Alleluja.  

W Polskim Radiu Białystok będziemy transmitować Wigilię Paschalną z białostockiej katedry - msza rozpocznie się o 20:00, przewodniczyć jej ma metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda.

Rozkład jazdy autobusów w Wielkanoc

Dziś (10.04) tak, jak w każdą sobotę, a w niedzielę i w poniedziałek - jak w dzień świąteczny. Tak jeździć będą w Białymstoku autobusy komunikacji miejskiej w najbliższych dniach.

Od wtorku (14.04) nadal na większości linii - nawet w dni powszednie - obowiązywać będzie rozkład  sobotni. Tak jest od połowy marca i będzie do odwołania, choć nie dotyczy to linii nr: 1,3,7,10,13,102,104,105,106,200,201 i 202.

| red: lma, mag, ary, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


abp Tadeusz Wojda

10.04.2020, 16:38

- Jeśli Chrystus w rozmowie z Samarytanką powiedział, że przychodzi czas, kiedy trzeba czcić Boga w duchu i w prawdzie, to teraz jest ten moment. Czemu nie zrobić adoracji krzyża w domu, w rodzinie? - mówi abp Tadeusz Wojda.


Abp Gądecki: mimo zmienionej formy, nie zmienia się istota Triduum Paschalnego

9.04.2020, 12:35

Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania Triduum Paschalnego, ale nie zmienia się jego sens - podkreśla Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Poprosił o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum i Wielkanocy, będą pomagały chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym.


Rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku

9.04.2020, 08:20

We czwartek (09.04) w Kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wierni będą wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody inauguruje Wielki Czwartek, upamiętniający ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.


Nie idź do kościoła - felieton Doroty Sokołowskiej

9.04.2020, 08:10

Nie wystawiajmy Boga na próbę. Zaprośmy go tam, gdzie jesteśmy teraz i zróbmy kościół w domu, gdzie pojawi się Bóg bezpieczny, bo bliski. Przecież Bóg nie jest złośliwym buchalterem, który zapisuje sobie w notesiku, żeśmy nie świętowali jego zmartwychwstania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok