Radio Białystok | Galerie | Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych [zdjęcia]

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik, Iza Serafin, Michał Buraczewski

17.04.2020, 14:53, akt. 20:04

Chociaż bywa uciążliwy, ale to już obowiązek. Noszenie maseczek nie jest kwestią wyboru - od czwartku (16.04) w miejscach publicznych musimy zakrywać nos i usta.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Czy białostoczanie noszą maseczki? - relacja Izy Serafin

Informacje na temat zasad korzystania z maseczek - relacja Olgi Gordiejew

Jak nosić maseczki chirurgiczne? - mówi pielęgniarka z BCO Ewa Sawicka

Maseczki bawełniane wielorazowego użytku - jak je prać? - mówi pielęgniarka z BCO Ewa Sawicka

Jak prawidłowo nosić maseczkę? - radzi pielęgniarka z BCO Ewa Sawicka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trzeba będzie zakrywać usta i nos

Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.Nie musi być maseczka, może być szalik


Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych obowiązuje w wielu innych krajach; nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Jak prać bawełniane maseczki wielorazowego użytku? 


Chcąc uprać maseczkę, umieszczamy ją w czystym zlewie, zamykamy odpływ wody i zalewamy maseczkę wrzącą wodą z czajnika. Musimy chwilę odczekać, żeby woda nie była bardzo gorąca. Dobrze byłoby, żebyśmy do prania maseczek używali płatków mydlanych, jeśli takich nie mamy, to po prostu kawałek mydła. Po upraniu maseczki, suszymy ja. Po wyschnięciu, maseczkę prasujemy gorącym żelazkiem - mówi Iwona Pietruczuk z Białegostoku.


Warto pamiętać, że jednorazowe maseczki chirurgiczne po wykorzystaniu natychmiast wyrzucamy, a te wielorazowe - pierzemy w temperaturze około 60 stopni. Dopiero taka temperatura niszczy wirusy. Eksperci radzą, by nie wrzucać maseczek do jednego prania z naszymi ubraniami. Podkreślają też, że maseczka to tylko jeden z elementów ochrony przed zakażeniem. Nigdy w stu procentach nie zabezpieczy nas przed chorobą. Ważne, aby przestrzegać też innych zasad higieny zalecanych w czasie pandemii. To m.in.: zachowanie bezpiecznego odstępu między drugą osobą oraz częste i dokładne mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem.

Obowiązek dotyczy też najmłodszych

Ten obowiązek dotyczy też najmłodszych - powyżej 4. roku życia. Wiele małych dzieci buntuje się przeciwko zakrywaniu im ust i nosa. Jak je do tego przekonać - podpowiada pedagog Montessori - Agnieszka Dzierka z Fundacji "Kto mi dał skrzydła".

- Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie maseczki. Zachęcałabym do tego, aby włączyć dziecko w cały proces przygotowania maseczki. Zaprośmy ich do tego, żeby wybrały materiał. Jeszcze lepiej, jeżeli pojawią się nadruki np. z ulubionymi postaciami z bajek albo filmu. Dziecko, jeżeli jest zaproszone do tej całej sytuacji, widzi, że uczestniczy w czymś, co jest ważne - mówi pedagog. 

Radzi też, by przygotować dziecko do zakładania maseczki, stwarzając atmosferę zabawy. 

Eksperci zwracają uwagę, że dzieci także powinny nosić maseczki, dlatego, że bardzo często przechodzą chorobę bezobjawowo, stając się "cichymi nosicielami" koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy maluchów, które nie skończyły 4 lat.

Nie będzie zakupu maseczek z budżetu Białegostoku

Białostoczanie muszą zapewnić to we własnym zakresie, bo - jak mówi prezydent Tadeusz Truskolaski - nie będzie zakupu maseczek z budżetu miasta. Podkreśla, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia chodzi o zakrywanie twarzy i może to być szalik, czy chusta, a niekoniecznie musi to być maseczka. 

Jak dodaje zastępca prezydenta Białegostoku - Przemysław Tuchliński zakup z budżetu miasta to byłby koszt od ponad 400 tysięcy złotych w przypadku maseczek jednorazowych do nawet trzech milionów złotych w przypadku maseczek wielorazowego użytku.

Na zakup maseczek decydują się przeważnie mniejsze miasta. W naszym regionie to np. Augustów, gdzie do mieszkańców poprzez skrzynki pocztowe trafiło ponad 25 tysięcy maseczek wielokrotnego użytku. Liczba ta odpowiada liczbie osób wpisanych do tzw. "deklaracji śmieciowej". Z kolei w podbiałostockim Wasilkowie maseczki w swoich skrzynkach pocztowych znaleźli seniorzy. Ponadto około półtora tysiąca maseczek urzędnicy rozdali dzisiaj rano chętnym mieszkańcom miasta.


źródło: PAP | red: sk, mag, zmj

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Władze Białegostoku nie planują zakupu maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców

15.04.2020, 08:33

Władze Białegostoku nie planują zakupu maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców – poinformował we wtorek (15.04) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Mają trafić jednak m.in. do domów pomocy społecznej, hospicjum i do bezdomnych.


Władze gminy Michałowo rozdały mieszkańcom środki ochrony osobistej

15.04.2020, 07:38

Do grona samorządów, które na własną rękę próbują poprawić bezpieczeństwo mieszkańców dołączyła gmina Michałowo.


Stowarzyszenie "Pro Salute" włączyło się do akcji Polskiego Radia Białystok "Pomagamy szpitalom”

15.04.2020, 07:20

Kolejni darczyńcy włączają się do akcji Polskiego Radia Białystok "Pomagamy szpitalom”.


Maseczki ochronne będą dostępne na poczcie

15.04.2020, 07:02

Poza aptekami i sprzedażą w internecie, maseczki ochronne będą dostępne także na poczcie. Pierwsze partie można już kupić w placówkach w województwa mazowieckim i łódzkim, a wkrótce mają być dostępne także i w całej Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok