Radio Białystok | Galerie | Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - transmisja paschalnej jutrzni na naszej antenie [zdjęcia]

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - transmisja paschalnej jutrzni na naszej antenie [zdjęcia]

autor: Anna Petrovska

18.04.2020, 06:49, akt. 14:42

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.

Święcenie pokarmów przed cerkwiami, fot. Monika Kalicka
Święcenie pokarmów przed cerkwiami, fot. Monika Kalicka

Święcenie pokarmów i transmisja paschalnej jutrzni

Tego dnia rano odprawiana jest św. Liturgia Bazylego Wielkiego, w czasie której już można odczuć świąteczną atmosferę. Kapłani zmieniają  szaty z ciemnych, żałobnych na białe, które symbolizują  Zmartwychwstanie. Duchowni w cerkwiach święcą koszyczki z pokarmami aż  do wieczornego nabożeństwa. W wielu parafiach w związku z pandemią  koranawirusa koszyczki ze święconką są ustawione na zewnątrz cerkwi w  odpowiedniej odległości.

Nie może zabraknąć w nich jajek, chleba, soli i mięsa. Niektórzy wypiekają też specjalną babkę, zwaną paschą, na  której układają z ciasta pierwsze litery od słów "Christos Woskriesie",  czyli Chrystus Zmartwychwstał.

Do soboru św. Mikołaja w Białymstoku można przychodzić ze święconką od 10:00 do 20:00. Do Cerkwi wpuszcza się po 5 osób zachowując 2 metrowe odstępy. O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Także na naszej antenie o 23:40 usłyszymy transmisję paschalnej jutrzni z cerkwi p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu.

Później wierni zasiądą do świątecznego śniadania, które rozpoczną od poświęconych dziś pokarmów.


Wielkosobotnia św. liturgia ma szczególny charakter

Wielkosobotnia św. liturgia ma szczególny charakter. Diakoni wygłaszają litanie (ektenie), stojąc nie przed ikonostasem, jako to czynią zwykle, lecz przed całunem z wizerunkiem Chrystusa, tzw. ”płaszczenicą”. Tam też ma miejsce wielkie wejście ze Świętymi Darami.

Po liturgii duchowni święcą chleb i wino. Obrzęd ten symbolizuje posiłek, jaki w starożytności spożywali chrześcijanie przez całą noc czuwający w oczekiwaniu na święto Zmartwychwstania. Wielka sobota kończy czas postu, choć w ten dzień post jeszcze obowiązuje. Pierwszym posiłkiem bez postu, będzie dla wiernych wielkanocne śniadanie.


Na Podlasie dotrze ogień z Jerozolimy

Nazywany jest "największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich”. To Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Do Ziemi Świętej już po raz jedenasty udała się delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Święty Ogień symbolizujący Zmartwychwstanie Chrystusa samoistnie pojawia się w prawosławną Wielką Sobotę (około 13:00) w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w  Jerozolimie. Pierwsze informacje o cudzie zstępowania ognia na Grobie  Pańskim pochodzą z IV wieku. Cudowne zapalenie świec następuje po  modlitwie patriarchy jerozolimskiego.

Święty Ogień w pierwszych chwilach po zapaleniu nie wydaje dymu oraz nie parzy, a zgromadzeni  pielgrzymi mogą nim "omywać” twarz i ręce nie narażając się przy tym na  jakiekolwiek obrażenia.

W tym roku, w związku z pandemią  koronawirusa w uroczystościach będzie uczestniczyło tylko kilkanaście osób reprezentujących różne prawosławne kościoły, które pod eskortą  policji - przetransportują ogień na lotnisko.

Tam odbiorą go - nie wysiadając z samolotów - delegacje religijne z różnych krajów, w tym  delegacja Cerkwi prawosławnej w Polsce. Na Podlasie ogień dotrze przed północą, kiedy rozpoczną się paschalne nabożeństwa.

| red: mag, mak

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielki Post i Wielkanoc w dobie koronawirusa. 17.04.2020

17.04.2020, 15:55

Cerkiew prawosławna przygotowuje się do największego święta – Wielkanocy.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawrusa najważniejsze święto dla chrześcijan, będzie obchodzone w nietypowy sposób. Większość z nas spędzi je w gronie, jedynie najbliższej rodziny. Udział w cerkiewnych uroczystościach ograniczony będzie do transmisji radiowych i telewizyjnych.
W dzisiejszej audycji opowiemy również o tradycji przygotowywania wielkanocnych pisanek we wsi Ryboły.


W cerkwi trwa Wielki Tydzień

15.04.2020, 14:07

To najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. W cerkwi trwa Wielki Tydzień. 


Cerkiew wspomina mękę Chrystusa i ukrzyżowanie - rozpoczął się Wielki Tydzień

13.04.2020, 07:21

W tych dniach Cerkiew wspomina mękę Chrystusa i Jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (13.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok