Radio Białystok | Galerie | "Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego

"Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego

23.04.2020, 00:01, akt. 19:42

To tak, jakbyśmy jednego dnia zostali bezdomni i nigdzie nie mogli znaleźć nic do jedzenia. W takiej sytuacji są teraz zwierzęta z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

"Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od niedzielnego wieczoru spłonęło tam ponad 6 tys. hektarów bagiennych łąk i trzcinowisk. W walkę z ogniem zaangażowały się setki strażaków, przyrodników, a także mieszkańcy miejscowości z okolic Goniądza. Nierówna rywalizacja z żywiołem cały czas trwa...

"Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego.

Pierwsze informacje o pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym pojawiły się w niedzielę (19.04) wieczorem, a następnego dnia pracownicy Parku informowali, że pożar objął tysiąc hektarów bagiennych łąk i lasów.

Jako jedne z pierwszych paliły się bagienne łąki i lasy w rejonie Polkowa, Dolistowa Starego. Pożar rozciągał się na linii Kopytkowo - Grzędy Dolistowo. Snopy dymu było widać z kilkunastu kilometrów od strony Goniądza.
We wtorek (21.04) paliły się ponownie bagienne tereny w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zadymienia i zarzewia ognia pojawiły się m.in. w okolicach miejscowości Wroceń i Polkowo.
W środę (22.04) strażacy i inne służby kontynuowali gaszenie pożaru bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w kraju obszaru chronionego. Strażacy i pracownicy informowali, że spłonęło ok. 6 tys. hektarów bezcennych przyrodniczo terenów.
Zagrożony ogniem był także Goniądz, ale strażakom i innym służbom udało się zapanować nad ogniem przemieszczającym się w stronę rzeki i dalej w kierunku Goniądza.W walkę z opanowaniem żywiołu zaangażowanych są setki osób -  to głównie strażacy wspierani m.in. przez policję, leśników czy też żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spośród terytorialsów jako pierwsi do akcji wkroczyli operatorzy BSP FlyEye (bezzałogowych statków powietrznych), którzy z powietrza oceniali skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia.
Zdjęcia zrobione dzięki uprzejmości firmy www.helipoland.com.

| red: rbon, wsz, maj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok