Radio Białystok | Galerie | "Ludzie, nie ideologia" - demonstracja w Białymstoku [zdjęcia]

"Ludzie, nie ideologia" - demonstracja w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik

20.06.2020, 15:41, akt. 16:33

Pod hasłem "Ludzie, nie ideologia" przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku odbyła się w sobotę (20.06) po południu demonstracja, która miała zwrócić uwagę na prawa mniejszości i wyrazić solidarność z nimi. Zorganizowały ją m.in. Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, KOD i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

"Ludzie, nie ideologia" - manifestacja przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku
"Ludzie, nie ideologia" - manifestacja przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku

"Ludzie, nie ideologia" - wydarzenie w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Wydarzenie jest wyrazem solidarności z osobami LGBT+ po atakach polityków PiS i fali nienawiści, która w przestrzeni publicznej uderza w mniejszości ze  względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowali organizatorzy.

Manifestację zorganizowały: Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, Przedwiośnie, partia Razem, Inicjatywa dla Białegostoku, Komitetu Obrony Demokracji, stowarzyszenia 9dwunastych i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Uczestnicy manifestacji mieli tęczowe flagi i parasole

Uczestnicy manifestacji mieli tęczowe flagi i parasole. "Ideologia, nie ludzie", "Ludzie LGBT to nie ideologia", "Bóg kazał kochać wszystkich", "Duda przeproś" - między innymi takie hasła mieli na  transparentach. Skandowano: "Solidarność naszą bronią".

"Mamy dość odczłowieczania osób LGBT+ przez polityków PiS, w tym  prezydenta Andrzeja Dudę. Musimy zatrzymać tę falę nienawiści, zanim  dojdzie do faktycznych aktów przemocy. Dziś atakowane są osoby nieheteronormatywne, nie zgadzamy się na przemoc wobec nich! Naszym  wspólnym obowiązkiem jest solidarność z dyskryminowaną mniejszością!" - napisali organizatorzy na profilu wydarzenia na portalu  społecznościowym.

Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku mówiła na demonstracji, że w dniach, gdy są organizowane marsze równości, ich uczestniczy wyrażają swoją radość. "(...) jeden dzień w roku, ale dla niektórych  jest to za dużo. Niektórzy smutni panowie w garniturach mają coś  przeciwko temu, żeby ludzie mogli się cieszyć z tego kim są, z kim są i  jacy są. Ci ludzie uważają, że prawa człowieka nie są prawem, ale są  towarem. Towarem, którzy można wyceniać zależnie od tego, jakie się ma przypuszczenia co do wyniku wyborów, jakie będą sondaże. Nie zgadzamy  się na to" - mówiła do zgromadzonych Rosińska.

Jestem tutaj, bo jestem demokratką. Jestem tutaj dlatego, że  atakowana jest mniejszość, że odmawia jej się człowieczeństwa. Jestem  tutaj, jesteśmy tutaj, żeby się temu sprzeciwić. Nie mogę się zgodzić na  atak na osoby nieheteronormatywne

- powiedziała Dorota Zerbst z  Komitetu Obrony Demokracji.

Dorota Zerbst dodała, że choć sama jest heteroseksualna, będzie wspierać mniejszość zawsze, gdy "będzie jakaś władza, której będzie się wydawało,  że może dzielić ludzi, że może powiedzieć, ze jakaś grupa to nie ludzie  tylko ideologia". Akcentowała, że nie zgadza się na "zaostrzanie  dyskursu" w kampanii wyborczej i dzielenie ludzi, pozbawianie ich pełni praw.

- Mam nadzieję, że kiedyś będziemy w Polsce, w której wszyscy będą  mieli równe prawa i będą równi wobec prawa, bez względu na orientację,  na religię, na kolor skóry, na cokolwiek. Jesteśmy wszyscy tacy sami.  Powinniśmy mieć równe prawa - dodał Dorota Zerbst.

- Jesteśmy ludźmi, jesteśmy równi i nikt nie może mówić, że ktoś jest  gorszy, że ktoś nie jest człowiekiem - dodała Michalina Artysiewicz z partii Razem.

źródło: PAP | red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzieżówka Wiosny i poseł Paweł Krutul apelują do władz UwB o zakończenie współpracy z Jackiem Żalkiem

18.06.2020, 16:13

O zakończenie współpracy z posłem Jackiem Żalkiem apeluje do władz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku podlaskie Przedwiośnie, czyli młodzieżówka Wiosny i poseł tej partii Paweł Krutul.To reakcja na ostatnią wypowiedź Jacka Żalka na antenie TVN24, tu cytat: "LGBT to nie są ludzie, to ideologia”.


Hajnowscy radni nie przyjęli stanowiska przeciwko "promocji i afirmacji ideologii LGBT"

30.10.2019, 20:25

Hajnowscy radni nie przyjęli stanowiska przeciwko "promocji i afirmacji ideologii LGBT". Taki projekt złożyli radni PiS, jednak zdjęto go z porządku obrad większością głosów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Zimowy Białystok, fot. Monika Kalicka
WARTO TAM BYĆ
10.01.2021, 15:45, akt. 11.01.2021, 08:08

Śnieżna zima w Białymstoku [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok