Radio Białystok | Galerie | Obchody Święta Wojska Polskiego w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

Obchody Święta Wojska Polskiego w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Kapuściński, Ryszard Minko

15.08.2020, 07:07, akt. 16:35

Plenerowy pokaz filmu, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz uroczysty apel – w ten sposób w Białymstoku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnione będzie Święto Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Warsztaty edukacyjne dla dzieci organizowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Obchody Święta Wojska Polskiego w Suwałkach - relacja Marcina Kapuścińskiego

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wojewódzkie uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

O znaczeniu jedności narodowej i patriotyzmie mówiono w wystąpieniach w czasie podlaskich obchodów Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, które w sobotę (15.08) odbyły się w Białymstoku. W intencji ojczyzny modlono się w świątyniach różnych wyznań.

Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanci i służby mundurowe.

Mieszkańców było mniej niż zwykle, ale wcześniej władze zaznaczały, że okolicznościowa uroczystość będzie z powodu pandemii skromniejsza niż w minionych latach i z ograniczeniami związanymi z tą sytuacją.W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano znaczenie jedności narodowej i patriotyzmu Polaków, którzy sto lat temu walczyli o utrzymanie niepodległości. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to symbol tego, że polski naród, kiedy się zjednoczy, by chronić swoją wolność i niepodległość, i skupi się wokół wojska – "może odnieść zwycięstwa".

Przypominał, że państwo polskie, które wówczas powstawało "dopiero krzepło, nie miało w pełni określonych granic". Podkreślał, że kraj był zrujnowany gospodarczo, ale "pojawił się duch walki o utrzymanie tej niepodległości, świadome przywództwo". Zwracał uwagę na wysiłek wielu przywódców ówczesnego państwa, żeby doszło do zjednoczenia.

Paszkowski mówił też, że dzięki zwycięstwu w wojnie z bolszewikami Polska zyskała 20 lat niepodległości.

Ten okres był konieczny, żeby umocnić poczucie państwowości naszego narodu, żebyśmy mogli jako naród się zjednoczyć tak, aby te klęski, które przyszły w czasie II wojny światowej i te dramaty, które przeżywaliśmy podczas tej wojny oraz po niej, byśmy mogli przetrwa – dodał wojewoda.

Wyraził nadzieję, że współczesne polskie społeczeństwo "w podstawowych sprawach będzie jednolite".

Że sprawy suwerenności, niepodległości, wolności, których strażnicą jest polska armia, będą nas jednoczyć. Wszyscy pragniemy, żeby nasza ojczyzna jak najlepiej, najszerzej, najgłębiej się rozwijała. Aby poziom życia w Polsce był jak najwyższy, wszyscy też chcemy, żeby w Polsce było sprawiedliwie – powiedział Paszkowski.

W jego ocenie, aby to osiągnąć, potrzebna jest silna armia, bo "dążąc do pokoju, musimy mieć oparcie w polskim wojsku".

Jedno z najświetniejszych zwycięstw w dziejach polskiego oręża, które utwierdziło i umocniło naszą młodą niepodległość – tak o Bitwie Warszawskiej mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Podkreślał, że jest to też jedna z największych lekcji patriotyzmu w historii Polski.

Ojczyzny naszej przed wrogiem bronił wówczas kto żyw, wśród niezliczonej rzeszy zdeterminowanych ochotników nie brakło przedstawicieli żadnego ze stanów, żadnej profesji. Trudno o bardziej widomy znak, że wraz z ojczyzną narodził się wówczas i naród, nowoczesny i zjednoczony w swoim wysiłku dla wspólnego dobra – mówił.

Podkreślał, że święto obchodzone 15 sierpnia "przypomina o potrzebie jedności i sile, jaką z pomocą tej jedności tworzymy". 

Niestraszny jej żaden przeciwnik ani żadne wyzwanie – dodał Truskolaski.

Odczytane zostały okolicznościowe listy, które przesłali m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Po apelu pamięci i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty przy pomniku Piłsudskiego.

W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. To tradycja otrzymywana od lat, która rokrocznie podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa podlaskiego. Podobnie wygląda program obchodów święta konstytucji 3 maja, czy dnia niepodległości.

Wcześniej w katedrze prawosławnej pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy oraz w białostockiej bazylice odprawione będą uroczyste nabożeństwa. Natomiast o godz. 16:00 zostaną złożone wieńce na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 listopada.


 

Z okazji rocznicy zaplanowano także wydarzenia specjalne. To między innymi warsztaty edukacyjne dla dzieci, a także spacer historyczny szlakiem Bitwy o Białystok z 22 sierpnia 1920 roku organizowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 13:00 na skwerze przed muzeum i trzeba się na nie było wcześniej zapisać. Spacer zaplanowany jest na godzinę 15:00  i w nim mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy stawią się przy pomniku poległych żołnierzy przy ulicy Zwycięstwa. Natomiast wieczorem około godziny 19:00 – 20:00 będzie można zobaczyć plenerowy pokaz dramatu wojennego z 1920 roku "Dla Ciebie, Polsko".

Dodatkowo w Białymstoku i trzynastu innych polskich miastach wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Przelot nad stolicą województwa podlaskiego zaplanowano na 12:25.


Odsłonięcie historycznej tablicy w Łomży 

Odsłonięciem przekazanej przez Prezydenta RP tablicy upamiętniającej 100-lecie Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się obchody tego wydarzenia w Łomży.

Zawisła ona na Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło, w którym ukrywał się młody Józef Piłsudski, co upamiętnia także tablica wmurowana tam pięć lat temu.
Po złożeniu kwiatów w tym miejscu, delegacje przeszły na Plac Jana Pawła II, gdzie także złożono wiązanki i zapalono znicze przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty, który wsławił się obroną Łomży przed bolszewikami w sierpniu 1920 r.

Zakończeniem dzisiejszych obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Łomży będzie koncert patriotyczny w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Rozpocznie się w Parku Jana Pawła II o godz. 19:00.


Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej "Cudem nad Wisłą". Wtedy to wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Uroczystości w Suwałkach

Więcej żołnierzy, nowocześniejszy sprzęt i większe możliwości bojowe. Święto Wojska Polskiego w Suwałkach było w tym roku wyjątkowo uroczyste. Po raz pierwszy od lat mundurowi znów świętowali tam jako 14. Pułk Przeciwpancerny. 

Proces przekształcania dywizjonu w pułk trwa niemal od roku. Dlatego w czasie uroczystości szczególnie podziękowano osobom, które się do tego przyczyniły. Wręczono również awanse, a rodzicom żołnierzy srebrne medale „Za zasługi dla obronności kraju”.

Z powodu epidemii koronawirusa obchody miały charakter wewnętrzny. Oprócz samorządowców zaproszono na nie tylko rodziny wyróżnionych żołnierzy.

źródło: PAP | red: sk, lma


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były awanse i odznaczenia - żołnierze z 18. Pułku Logistycznego w Łomży świętują [zdjęcia]

14.08.2020, 15:46

Jeszcze bez sztandaru i bez kompanii honorowej, ale z awansami, odznaczeniami i nagrodami świętowali w piątek dziś (14.08) w Łomży żołnierze 18. Pułku Logistycznego.


Białostoccy harcerze oddali hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej

14.08.2020, 13:29

Posprzątali grób, wspólnie się pomodlili i zapalili znicze. Białostoccy harcerze oddali hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.


"Cud stulecia" - reportaż Lecha Pilarskiego

14.08.2020, 00:01

To opowieść o kaplicy zbudowanej w cudownym miejscu w okolicach Brzeźnicy koło Brańska. Brzeźnica to nie tylko "święte miejsce", również teren, gdzie toczyły się zmagania zbrojne przed stu laty, ale przede wszystkim bardzo ciekawa społeczność. Przed stu laty aż 26 mieszkańców tej wsi zaciągnęło się do wojska, aby bronić ojczyzny w 1919 i 1920 roku. Teraz zjednoczyli się, aby wybudować wotum wdzięczności...


Rozpoczęły się łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego

13.08.2020, 07:26

Spotkaniem Prezydenta Łomży i Starosty Łomżyńskiego z dowódcami jednostek wojskowych w Łomży i przedstawicielami organizacji kombatanckich rozpoczęły się w czwartek (13.08) w Łomży, obchody Święta Wojska Polskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok