Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

16.09.2020, 11:36, akt. 22:58

W Białymstoku odsłonięto w środę wieczorem (16.09) pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jego projekt został zgłoszony 2,5 roku temu przez miejscowy oddział Związku Sybiraków. To kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.

W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki, fot. Sylwia Krassowska
W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki, fot. Sylwia Krassowska

Pomnik stanął przy Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolskiej placówce zajmującej się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Prowadzi już ona działalność naukową i edukacyjną, trwa tworzenie jej stałej ekspozycji. Otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowano na 17 września 2021 roku.

W intencji wnioskodawców, pomnik jest dowodem "hołdu, uznania i wdzięczności za bohaterstwo, heroizm i poświęcenie +Matek Sybiraczek+, które na zesłaniu w nieludzkich warunkach, broniły życia własnych dzieci, zachowując przy tym bezgraniczną wiarę w Boga i godność Polaka - patrioty". Jak zapisano w uzasadnieniu uchwały, przyjętej w marcu 2018 roku jednogłośnie przez Radę Miasta Białystok, pomnik ma utrwalać pamięć o tragicznych deportacjach Polaków na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940-1956.

Pomnik odsłoniła Sybiraczka Krystyna Dobrowolska z córką, wnuczką i prawnukami, potem poświęcili go duchowni różnych wyznań. Uroczystość, w której wzięli udział Sybiracy oraz m.in. przedstawiciele władz Białegostoku i wojewoda podlaski, zakończyło składanie wieńców, zapłonęły znicze.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że pomnik to kolejna miejska inicjatywa, której zadaniem jest "ocalenie pamięci o polskiej Golgocie Wschodu". Przypominał, że przy deportacjach Sowieci stosowali zasady odpowiedzialności zbiorowej, zsyłając całe rodziny. "Począwszy od sędziwych starców, kończąc na matkach z niemowlętami przy piersi" - mówił.

Zaznaczył, że te matki mogą dziś stanowić "nieprzemijający wzorzec dzielności". 


Skazane na bezlitosną, katorżniczą pracę, głód i syberyjskie zimno, znajdować musiały dodatkowe pokłady sił, by ocalić swoje dzieci. Ta szczególna moc płynąca z przywiązania do utraconej ziemi rodzinnej, tradycji i kultury pozwalała im ponadto zaszczepić wśród najmłodszych patriotyzm, uczyć języka, wpajając pojęcia takie jak wolność i ojczyzna, zdawałoby się - skazane na zapomnienie wśród śnieżnych pól Sybiru czy azjatyckich stepów Kazachstanu - mówił Tadeusz Truskolaski.Ofiarność i poświęcenie naszych matek na zesłaniu ratowało nam życie od śmierci głodowej, chorób, których nie było czym i komu leczyć (...) Dla nas, dzieci Sybiru - dzisiaj seniorów, słowo "matka" wywołuje wzruszenie, wspomnienie i bezgraniczną miłość do naszych matek, wywołuje uczucie uznania za ich bohaterskie postawy w walce z przeciwnościami i trudnościami - powiedział prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.


Uroczystość wpisuje się w miejskie obchody związane z 81. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Główne białostockie uroczystości odbędą się w czwartek w południe (17.09) przy Grobie - Pomniku Nieznanego Sybiraka. Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowało na ten dzień cykl wydarzeń pod hasłem "17.09. Pamiętamy".


| red: maj, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Muzeum Pamięci Sybiru kompletowane są eksponaty na wystawę stałą

19.08.2020, 14:05

Kompletowanie wystawy stałej oraz prace wykończeniowe trwają w Muzeum Pamięci Sybiru.


Z powodu koronawirusa nie będzie Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

9.08.2020, 12:38

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - poinformowali PAP organizatorzy. Nie zrezygnowano jednak z tradycji upamiętnienia Sybiraków, uroczystości będą miały inny charakter.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Zimowy Białystok, fot. Monika Kalicka
WARTO TAM BYĆ
10.01.2021, 15:45, akt. 11.01.2021, 08:08

Śnieżna zima w Białymstoku [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok