Radio Białystok | Galerie | Historyczny Peleton Pamięci w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę [zdjęcia]

Historyczny Peleton Pamięci w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę [zdjęcia]

17.09.2020, 17:51, akt. 19:03

Pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek, siedziba Podlaskiego Oddziału SG, cmentarz wojskowy i Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka znalazły się na trasie czwartkowego (17.09) Peletonu Pamięci w Białymstoku. To rodzaj historycznego spaceru po miejscach związanych m.in. z historią miasta.

Historyczny Peleton Pamięci w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, fot. Sylwia Krassowska
Historyczny Peleton Pamięci w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, fot. Sylwia Krassowska

"Peleton Pamięci 17.09" to pomysł białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru przypominający rocznicę sowieckiej agresji na Polskę; organizowany jest od czterech lat z myślą również o młodzieży, bo trasę pokonuje się na rowerze lub na rolkach. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok. dwustu osób.

Ze względu na pandemię koronawirusa uczestnicy tegorocznego Peletonu Pamięci przemierzyli trasę indywidualnie, lub w małych grupach. Liczyła ona ok. 10 km i połączyła kilka ważnych wydarzeń z historii Białegostoku i kraju: 80. rocznicę deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego oraz stulecie wojny polsko-bolszewickiej i bitwy białostockiej - zwycięskiej i największej w historii miasta.

Wyznaczono na niej cztery przystanki. Uczestnicy Peletonu startowali sprzed Muzeum Pamięci Sybiru, gdzie w środowy wieczór odsłonięty został pomnik poświęcony "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom". Pomnik powstał dzięki staraniom miejscowego oddziału Związku Sybiraków w hołdzie kobietom, których determinacji i poświęceniu zawdzięcza życie wiele dzieci, które trafiły na Syberię czy do Kazachstanu.

Drugim przystankiem była siedziba Podlaskiego Oddziału SG, na której ogrodzeniu od lipca znajduje się tablica upamiętniająca Armię Ochotniczą utworzoną w 1920 roku. Przy tej ulicy znajdował się wtedy punkt zborny ochotników i koszary 8. Pułku Artylerii Polowej.

Potem uczestnicy przejazdu zatrzymywali się na cmentarzu wojskowym, gdzie są m.in. groby żołnierzy poległych w 1919 i 1920 roku.

Ostatnim punktem tegorocznego Peletonu Pamięci był Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka, który od 1997 roku upamiętnia ofiary deportacji na Wschód. Jego najważniejszą częścią jest wysoki krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRS. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego. Tam, na zakończenie swego przejazdu, uczestnicy zapalali znicze.

Peleton Pamięci to jeden z głównych punktów akcji Muzeum Pamięci Sybiru pod hasłem "17.09. Pamiętamy". Muzeum popularyzuje też inicjatywę "Zatrzymaj się", tzn. by tego dnia w południe, na dźwięk syren uruchomionych w związku z rocznicą sowieckiej agresji, mieszkańcy na moment przystanęli lub zatrzymali swoje samochody, by oddać hołd ofiarom.

W centrum miasta przy Rynku Kościuszki, gdzie o rocznicy przypomina napis "#Pamiętamy. 17.09.1939", zrobili to tylko nieliczni. "Edukacja wymaga czasu. Myślę, że za kilka lat będziemy mieli ten sam efekt, jaki mamy w Warszawie w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego" - ocenił tę akcję dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Kilka dni przed 17 września, w Białymstoku i podmiejskich miejscowościach, pojawiły się plakaty informujące również o kampanii społecznej muzeum "Po ilu kilometrach?", która ma uzmysławiać mieszkańcom regionu, jak duże odległości dzieliły osoby deportowane od domu.

źródło: PAP | red: rbon, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - białostockie uroczystości [zdjęcia, wideo]

17.09.2020, 07:08

W Białymstoku upamiętniono w czwartek 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Główne miejskie uroczystości odbyły się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Podlaski Marsz Cieni, upamiętniający ofiary sowieckich zbrodni.


Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

17.09.2020, 06:00

Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.


W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

16.09.2020, 11:36

W Białymstoku odsłonięto w środę wieczorem (16.09) pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jego projekt został zgłoszony 2,5 roku temu przez miejscowy oddział Związku Sybiraków. To kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej FiedorukPróba medialna spektaklu "Treny" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
9.10.2020, 06:42, akt. 11.10.2020, 08:28

"Treny" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok