Radio Białystok | Galerie | Od wtorku cmentarze ponownie otwarte [zdjęcia]

Od wtorku cmentarze ponownie otwarte [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

3.11.2020, 08:13, akt. 18:36

Ze względu na epidemię rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Od wtorku (3.11) są one ponownie otwarte. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, by odwiedziny naszych zmarłych bliskich rozłożyć jednak na wszystkie dni listopada.

Cmentarze w Białymstoku ponownie otwarte, fot. Sylwia Krassowska
Cmentarze w Białymstoku ponownie otwarte, fot. Sylwia Krassowska

Do wtorkowego południa bez tłoku na białostockich nekropoliach - relacja Ryszarda Minko

Od wtorku cmentarze ponownie otwarte - w Łomży bez tłumów - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Decyzję o tym, że cmentarze w tym roku pozostaną zamknięte m.in. w Dzień Wszystkich Świętych, premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek (30.10).

Cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób 

– mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Na mocy piątkowego rozporządzenia Rady Ministrów od 31 października do 2 listopada wstęp na teren cmentarzy był zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.Od wtorku cmentarze są ponownie otwarte. O rozłożenie w czasie odwiedzin naszych zmarłych bliskich apelował jednak w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Rozłóżmy nawiedzanie grobów naszych bliskich na wszystkie dni listopada, kiedy  zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej, również możemy zyskać odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. W ten sposób modlitwą najlepiej damy wyraz naszej pamięci o naszych bliskich zmarłych, a żywym okażemy troskę i miłość 

- podkreślał prymas.


Do wtorkowego południa bez tłoku na podlaskich cmentarzach.


Na razie tłoku nie ma, ale już od rana wiele osób postanowiło odwiedzić białostockie cmentarze. Minęły wprowadzone w piątek restrykcje dotyczące zamknięcia nekropolii.

Tłumów nie ma także na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika. Ludzie skorzystali z otwarcia nekropolii po trzydniowej przerwie, żeby odwiedzić groby bliskich, nie ma jednak ich zbyt wielu.
Także nieliczni sprzedawcy chryzantem i zniczy zdecydowali się dziś na handel przed cmentarnymi bramami.

źródło: PAP | red: lma, wsz, maj, sk

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do czwartku na białostockie cmentarze będą jeździły dodatkowe autobusy

3.11.2020, 07:12

Przy białostockich cmentarzach od wtorku do czwartku (3-5.11) będą kursowały dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Taką decyzję podjęli urzędnicy po tym, jak nekropolie były zamknięte na dni Wszystkich świętych i Zaduszny.


Dzień Zaduszny - dzień modlitw za wszystkich zmarłych

2.11.2020, 07:09

Kościół katolicki wspomina 2 listopada w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Kapłani mogą odprawić tego dnia trzy msze św.: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.


Policjanci w regionie kilka razy interweniowali w związku z zamkniętymi cmentarzami

1.11.2020, 12:56

Podlaska policja kilka razy interweniowała ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem zakazu wejścia na cmentarze w regionie. W żadnym przypadku nie wystawiono mandatu.


Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim

1.11.2020, 06:47

W Kościele katolickim w niedzielę (01.11) przypada uroczystość Wszystkich Świętych.


Zamknięte i puste cmentarze w województwie podlaskim [wideo]

31.10.2020, 09:03

Całkowicie pusty jest parking przy cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Przy cmentarzu przy ul. Raginisa czy ks. Suchowolca sytuacja wygląda podobnie.


W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców

30.10.2020, 17:45

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Wiele osób odwiedziło podlaskie cmentarze przed ich zamknięciem

30.10.2020, 17:06

W sobotę, niedzielę i poniedziałek (31.10 - 02.11) zamknięte będą cmentarze. Poinformował o tym w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki.


ks. Andrzej Dębski

30.10.2020, 15:28

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


Premier: od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

30.10.2020, 15:40

W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił.


Księża apelują, aby w dobie pandemii koronawirusa uniknąć dużych zgromadzeń na cmentarzach

30.10.2020, 10:54

Duchowni zrezygnowali z odprawiania mszy świętych na nekropoliach, a biskup ełcki Jerzy Mazur wydał dekret, w którym m.in. zasugerował, aby rozłożyć odwiedziny grobów na cały najbliższy miesiąc.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
29.05.2021, 11:05, akt. 30.05.2021, 09:12

Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznymźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok