Radio Białystok | Galerie | Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Adam Janczewski, Marcin Gliński, Wojciech Szubzda

11.11.2020, 06:44, akt. 13:13

Nie ma wielkich uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przemówień czy spotkań z kombatantami. Wyjątkowo skromne są w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem. Wszystko przez ograniczenia związane z pandemią.

Święto Niepodległości w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Święto Niepodległości w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Z powodu pandemii - inaczej niż zwykle wyglądały obchody święta niepodległości w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Uroczystości w Łomży sprowadziły się do złożenia kwiatów przez parlamentarzystów, delegacje samorządów, żołnierzy i harcerzy - relacja Adama...

Czy w czasie pandemii jest miejsce na patriotyzm? - o to białostoczan pytała Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości w Białymstoku

Mimo pandemii, władze Białegostoku i regionu uczciły 102. rocznicę odzyskania niepodległości. O 8:00 rozpoczęło się nabożeństwo w cerkwi Świętego Mikołaja, a o 11:00 w katedrze.

Dodatkowo prezydent  Białegostoku, a także wojewoda i marszałek województwa złożyli kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku.


Obchody święta w Łomży

Msza w intencji Ojczyzny i złożenie kwiatów przez delegacje m.in. samorządów i wojska - to jedyne uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości w Łomży.

Rozpoczęły się o godz. 9:00 złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza. Pół godziny później delegacje zrobiły to przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora (przy ul. Krzywe Koło), a o godz. 10:00 rozpoczęła się msza w łomżyńskiej katedrze.

Po mszy (ok. 11:15) delegacje z kwiatami odwiedziły jeszcze Pomnik Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej przy ul. Polowej w Łomży oraz zapalili znicze na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierzy na cmentarzu przy ul. Kopernika. O 12:00 złożono także kwiaty przed tablicą na Muzeum Przyrody w Drozdowie upamiętniającą Romana Dmowskiego.

Święto Niepodległości w mniejszych miejscowościach

Łapy

Wspólnie Święto Niepodległości przeżywają też mieszkańcy mniejszych podlaskich miasteczek. W Łapach nie było w tym roku tradycyjnych uroczystości z pocztami sztandarowymi na Placu Niepodległości, ale przedstawiciele władz samorządowych w południe złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Niepodległości i przed pomnikiem ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, a następnie na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach.

Tamtejszy urząd zachęca mieszkańców do wspólnego świętowania. Burmistrz Łap rozstrzygnie w środę konkurs na "Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy”, w którym brały udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Lista zwycięzców będzie opublikowana na stronie lapy.pl. Samorząd w Łapach zachęca też mieszkańców do udziału, w wirtualnej w tym roku, ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu”, czyli do zaśpiewania wspólnie, przez Internet hymnu. 

Mazurek Dąbrowskiego w Łapach zabrzmiał również w południe na Placu Niepodległości. Urząd przypomina także o tym, że mieszkańcy mają ostatni dzień na to, by zagłosować w akcji "Pod biało-czerwoną", w ramach której zamontowane będą maszty i flagi państwowe w gminach w całej Polsce. Łapianie już zebrali ponad tysiąc głosów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż było to wymagane.

Sokółka

W tym roku w Sokółce, z powodu pandemii, uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości były skromne. Po 9:00 władze miasteczka złożyły kwiaty na grobach żołnierzy poległych w 1920 roku, a przed południem zrobiły to pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska apeluje, aby tego dnia mieszkańcy miasteczka wywiesili biało-czerwone flagi. Starosta sokólski Piotr Rećko zachęcał, aby o 12:00 wyjść na balkony lub przed domy i wspólnie odśpiewać hymn narodowy.

| red: mag, mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MZ przed Świętem Niepodległości: wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu

10.11.2020, 14:43

W tym roku wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu, że będziemy w zaciszu domowym z rodziną, z najbliższymi osobami świętowali dzień odzyskania niepodległości - zaapelował we wtorek (10.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Uczniowie zaśpiewali wirtualnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

10.11.2020, 11:21

Równo o 11:11 uczniowie odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu".


81. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. "To był fenomen w historii okupowanej Europy"

27.09.2020, 14:30

To był fenomen w historii okupowanej Europy. Tak o Polskim Państwie Podziemnym w 81. rocznicę jego powstania mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podkreślił, że dzięki niemu, przez całą II Wojnę Światową funkcjonowała m.in. polska policja, sądy cywilne i szkolnictwo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok