Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok wreszcie wygrywa - pokonuje Lecha Poznań [zdjęcia]

Jagiellonia Białystok wreszcie wygrywa - pokonuje Lecha Poznań [zdjęcia]

20.03.2021, 07:18, akt. 21.03.2021, 09:12

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 3:2 (1:2) z Lechem Poznań w meczu ekstraklasy. Żółto-czerwoni przełamali serię trzech porażek z rzędu, mimo że przez prawie całą drugą połowę grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Błażeja Augustyna.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok, 20.03.2021, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Trenerzy Rafał Grzyb i Dariusz Żuraw po meczu | Pobierz plik.

Mecz z Lechem Poznań był pierwszym spotkaniem Jagi po zwolnieniu trenera Bogdana Zająca. Jego tymczasowym następcą jest Rafał Grzyb, które samodzielne prowadzenie drużyny zaczął od wygranej z Lechem.

Piłkarze Lecha Poznań na własne życzenie stracili trzy punkty. Prowadząc 2:1, przez 40 minut grali z przewagą jednego zawodnika i mieli szanse na podwyższenie wyniku. Mimo to Jagiellonia wyjechała z kompletem punktów.

To pierwsza wygrana Jagiellonii od końca stycznia, kiedy żółto-czerwoni wygrali wówczas z Lechią.

Jaga rozpoczęła mecz od gola

Mecz w Poznaniu doskonale rozpoczął się dla żółto-czerwonych. Już w 2. min. Jaga objęła prowadzenie. Akcję prawą stroną boiska przeprowadził Maciej Makuszewski, zagrał do Fiodora Cernycha, który z kilku metrów pewnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy.

Jagiellonia Białystok nie cieszyła się długo z prowadzenia. W 12. min. Kolejorz wyrównał za sprawą strzału Michała Skórasia. Młodzieżowiec Lecha popisał się pięknym strzałem z okolic linii pola karnego. Piłkę po rzucie rożnym głową wybijał Ivan Runje, ale trafił niefortunnie pod nogi rywala.

Praktycznie cała pierwsza połowa była dosyć równana, niestety dla Jagiellonii rywale kilka minut przed przerwą strzelili drugiego gola. Gospodarze wykorzystali rzut wolny zagrany z lewej strony boiska. Piłkę, która przeleciała nad zawodnikami z narożnika pola karnego zagrał Mikael Ishak i pokonał Xaviera Dziekońskiego.

Augustyn znowu osłabił Jagiellonię

Po zmianie stron Lech chciał dyktować warunki, a rywal ułatwił im jeszcze zadanie. Drużynę po raz kolejny osłabił Błażej Augustyn. Obrońca Jagi dostał drugą żółtą kartę i w konsekwencji czerwoną. To już kolejna czerwona kartka Augustyna.

Augustyn wyrasta na prawdziwego recydywistę, bowiem w ostatnim spotkaniu przeciwko Pogoni Szczecin oraz trzy tygodnie temu z Piastem Gliwice też został ukarany w podobny sposób i przedwcześnie musiał udać się do szatni (ostatecznie druga kartka w pojedynku z gliwiczanami została anulowana przez Komisję Ligi).

Wydawało się, że ta sytuacja będzie kluczowym momentem meczu, tym bardziej, że poznaniacy dalej prowadzili grę i stwarzali niezłe sytuacje. Białostoczanie postawili jednak wszystko na jedną kartę i mimo osłabienia nie rezygnowali z odwrócenia losów spotkania. Niewiele brakowało by Bartosz Kwiecień strzałem z własnej połowy zaskoczyłby wysuniętego van der Harta, lecz piłka o pół metra minęła słupek.

Lech nie wykorzystał sytuacji sam na sam

W 69. minucie lechici zmarnowali znakomitą okazję. Fatalny błąd popełnił Bogdan Tiru, który źle przyjął piłkę przed swoim polem karnym. Przejął ją Kamiński, miał przed sobą tylko Dziekońskiego i dużo czasu, by dokładnie przymierzyć. Mógł też podać do osamotnionego Ishaka, ale ostatecznie młodzieżowy reprezentant Polski fatalnie przestrzelił.

Mimo gry w osłabieniu, Jagiellonii Białystok udało się wyrównać. W 72. min. gola na 2:2 strzelił Bojan Nastić.

Lech zaczął grać nerwowo, a goście powoli zaczęli wierzyć, że na Bułgarskiej mogą osiągnąć coś więcej niż remis. Po wzorowo wyprowadzonym kontrataku i kolejnym gapiostwie obrony gospodarzy, rezerwowy Bartłomiej Wdowik na trzy minuty przed końcem ustalił wynik meczu.

Piłkarze ekstraklasy będą teraz mieli dwa tygodnie przerwy. Następny mecz Jagiellonia zagra 5 kwietnia ze Śląskiem Wrocław.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:3 (2:1)

Bramki: 0:1 Fiodor Cernych (2), 1:1 Michał Skóraś (12), 2:1 Mikael Ishak (40), 2:2 Bojan Nastic (72), 2:3 Bartłomiej Wdowik (87).

Żółta kartka - Lech Poznań: Wasyl Krawec, Alan Czerwiński. Jagiellonia Białystok: Przemysław Mystkowski, Bartosz Kwiecień, Błażej Augustyn.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Jagiellonia Białystok: Błażej Augustyn (52).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Jakub Kamiński, Bartosz Salamon, Thomas Rogne, Wasyl Krawec - Michał Skóraś (67. Alan Czerwiński), Jesper Karlstroem, Dani Ramirez (76. Aron Johannsson), Pedro Tiba (90. Filip Marchwiński), Jan Sykora (67. Tymoteusz Puchacz) - Mikael Ishak.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński - Bogdan Tiru, Ivan Runje, Błażej Augustyn, Bojan Nastic - Maciej Makuszewski (62. Bartosz Bida), Bartosz Kwiecień (62. Jesus Imaz), Przemysław Mystkowski (56. Tomas Prikryl), Taras Romanczuk, Fiodor Cernych (81. Bartłomiej Wdowik) - Jakov Puljic.

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj

Tymczasowy szkoleniowiec Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb dostał warunkową zgodę na prowadzenie zespołu do końca tego sezonu. Taką decyzję podjął Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Bogdan Zając - trenerski nieudacznik? - felieton Marka Gąsiorowskiego

17.03.2021, 16:27

Bogdan Zając nie jest już trenerem Jagiellonii Białystok. Większość kibiców i sympatyków klubu przyjęła tę informację z ulgą. Tymczasowo ma go zastąpić Rafał Grzyb.

Xavier Dziekoński z Jagiellonii Białystok powołany do kadry U-21

17.03.2021, 12:47

17-letni bramkarz Jagiellonii Białystok Xavier Dziekoński dostał powołanie do reprezentacji Polski U-21.

Bogdan Zając nie jest już trenerem Jagiellonii

17.03.2021, 10:30

Bogdan Zając nie jest już trenerem Jagiellonii Białystok. Informują o tym w mediach społecznościowych władze klubu. Zając prowadził Jagiellonię w 22 meczach.

Konrad Wrzesiński nowym skrzydłowym Jagiellonii

16.03.2021, 16:53

Konrad Wrzesiński został nowym piłkarzem Jagiellonii Białystok. 27-letni skrzydłowy, były zawodnik Zagłębia Sosnowiec i kazachskiego Kajrata Ałmaty, podpisał kontrakt obowiązujący do połowy 2023 roku - poinformował we wtorek (16.03) białostocki klub.

Znamy termin meczu Jagiellonii z Cracovią

15.03.2021, 20:09

Departament Logistyki Rozgrywek opublikował terminarz 24. kolejki PKO Ekstraklasy. Jagiellonia Białystok zagra w tej kolejce na stadionie w Białymstoku z Cracovią.

"Jesteśmy świadkami katastrofalnej postawy całego zespołu" - kibice Jagiellonii apelują o działanie władz klubu

13.03.2021, 17:58

Kibice występującej w piłkarskiej ekstraklasie Jagiellonii Białystok zaapelowali w sobotę (13.03) do władz klubu o "podjęcie zdecydowanych działań w celu naprawy sytuacji sportowej". W piątek zespół przegrał trzeci mecz z rzędu, a na zwycięstwo czeka od sześciu kolejek.

13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20