Radio Białystok | Galerie | Mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia]

Mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Gliński

10.04.2021, 07:03, akt. 18:09

Z powodu pandemii oficjalnych uroczystości nie było, ale przedstawiciele władz złożyli kwiaty w miejscach pamięci. W sobotę (10.04) mija 11 lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej - złożenie kwiatów na grobie Krzysztofa Putry na cmentarzu parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej - złożenie kwiatów na grobie Krzysztofa Putry na cmentarzu parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Kwiaty w miejscach pamięci i na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Samorządowcy i mieszkańcy Sokółki uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.

Cztery osoby, które zginęły pod Smoleńskiem, związane były z naszym regionem. To ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardesa Justyna Moniuszko.

Białystok

Kwiaty w miejscach pamięci i na grobach ofiar - w taki sposób w Białymstoku przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i rządu upamiętnili tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.  

Dziś wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożyli kwiaty m.in. na grobach ofiar i przy Pomniku Katyńskim w parku Konstytucji 3-go Maja, natomiast marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński m.in. przy pomniku poświęconym ofiarom przy kościele Świętego Rocha.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że katastrofa smoleńska była także "tragedią narodową, państwową". 

Wszyscy oczekujemy tego, aby te wszystkie niewyjaśnione wątki były wyjaśnione. Mam nadzieję, że to dzięki staraniom władz państwowych i społecznych, tym działaniom, które już były i tym, które być może nastąpią, będzie można wyjaśnić - powiedział wojewoda. 

Choć zaznaczył, że upływ czasu to utrudnia, ale wyjaśnienie to też kwestia "polskiej racji stanu". Bohdan Paszkowski dodał, że Polska jest w tej sprawie także uzależniona od współpracy międzynarodowej, zwłaszcza z Rosją, bo tam doszło do katastrofy. 

Mam nadzieję, że różne zmiany w naszych relacjach pozwolą na to, żeby po tych wszystkich działaniach te sprawy wyjaśnić. Wiele jest jeszcze rzeczy, które wymagają wyjaśnienia. Symboliczną sprawą jest przecież los wraku polskiego samolotu, który w dalszym ciągu jest w rękach Rosjan, jest niedostępny lub bardzo ta dostępność jest kontrolowana - mówił wojewoda.

Wiceminister Dariusz Piontkowski powiedział, że Polacy są zobowiązani do pamięci o tych osobach z życia publicznego, które "zginęły w służbie ojczyzny", a tak było właśnie z polską delegacją, która zginęła w drodze na uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej. 

Dziś my jesteśmy zobowiązani do tego, aby tej elicie, która zginęła pod Smoleńskiem również oddać hołd i o nich pamiętać - dodał Dariusz Piontkowski.


Zginęło nie tylko 96 Polaków, ale przede wszystkim elita naszego narodu. I to elita, która reprezentowała różne strony polityczne. Wielka strata, ale też i cały czas wielkie pytanie, co się właściwie stało. Musimy cały czas cierpliwie czekać, żeby upewnić się, co zawiodło albo kto zawiódł - powiedział dziennikarzom marszałek Kosicki. 

Dodał jednak, że w dniu rocznicy najważniejsza jest pamięć o tamtych wydarzeniach, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy nie można zorganizować oficjalnych obchodów.

Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński zauważył, że pamięć o katastrofie trwa, co roku władze miasta uczestniczą w upamiętnianiu tamtych wydarzeń.

To jest wyraz naszej pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie i też takie myślę, że wołanie o to, żeby jednak była nić porozumienia i taka jedność w narodzie, której dziś jak mocno brakuje, widzimy na co dzień - powiedział Tuchliński.

Łomża

Dźwiękiem syren, złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i mszą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego upamiętniono w Łomży trzy kwietniowe wydarzenia z przeszłości. To 81. rocznica zbrodni katyńskiej i drugiej deportacji mieszkańców ziemi łomżyńskiej w głąb ZSRR oraz 11. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Dlatego kwiaty spoczęły zarówno przed pomnikiem katastrofy smoleńskiej, jak i pod tablicami upamiętniającymi wywózki Łomżyniaków na Sybir, które znajdują się w Dolinie Pamięci przy ul. Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. poseł Lech Kołakowski, delegacje samorządów miasta i powiatu, żołnierze, harcerze i Sybiracy.

Sokółka

W Sokółce obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie mieszkańcy i samorządowcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy. Podobne uroczystości odbyły się także w innych miejscach regionu.

źródło: PAP | red: maj, sk, lma


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalczanie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej

10.04.2021, 06:57

Suwalczanie uczcili w piątek (09.04) ofiary katastrofy smoleńskiej. Ze względu na trwającą pandemię, uroczystość pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się w wąskim gronie kilkunastu osób.


Katastrofa smoleńska - archiwalne zdjęcia

10.04.2020, 13:28

10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią.


"Już nigdy nie będzie tak samo"- reportaż Agnieszki Czarkowskiej

10.04.2020, 00:01

W cieniu Wielkiego Piątku i epidemii koronawirusa mija 10 rocznica katastrofy smoleńskiej. Wówczas - 10 kwietnia 2010 roku - czas w Polsce zatrzymała śmierć 96-osobowej delegacji państwowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Z naszego regionu zginęli wówczas wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prezydent Ryszard Kaczorowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardesa Justyna Moniuszko.


Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia, wspomnienia]

10.04.2020, 13:52

Te obchody będą inne niż w latach poprzednich. W związku z epidemią w Białymstoku nie odbyły się oficjalne uroczystości w 10. rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Noc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 07:00

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok