Radio Białystok | Galerie | Przedwojenne stroje, piłka, zasady gry i efektowny debiut drużyny z Choroszczy w Retro Lidze [zdjęcia]

Przedwojenne stroje, piłka, zasady gry i efektowny debiut drużyny z Choroszczy w Retro Lidze [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski

8.05.2021, 07:47, akt. 18:29

To był wyjątkowy mecz piłki nożnej w Choroszczy. Niedawno powstała tam drużyna retro futbolu - Strzelec Białystok Choroszcz, która zadebiutowała dziś w Retro Lidze.

Strzelec Białystok Choroszcz - Lechja Lwów Dzierżoniów 6:0, fot. Marcin Mazewski
Strzelec Białystok Choroszcz - Lechja Lwów Dzierżoniów 6:0, fot. Marcin Mazewski

Przedwojenne stroje, piłka, zasady gry i efektowny debiut drużyny z Choroszczy w Retro Lidze - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Beniaminek ograł w debiucie aktualnego Mistrza Polski - Lechję Lwów Dzierżoniów aż 6:0. Jak podkreślali po meczu zawodnicy Strzelca, najtrudniejszy był początek. Do przerwy gospodarze prowadzili, ale tylko 1:0. Po przerwie przejęli inicjatywę i w krótkim czasie strzelili cztery bramki, później dołożyli jeszcze jedną, ustalając wynik spotkania na 6:0.

Wynik oczywiście cieszy, ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze, a zabawa i nauka o historii futbolu, zarówno siebie jak i innych - podkreślali Strzelcy. Zawodnicy zagrali w przedwojennych odtworzonych strojach, trzewikach. Grali od zera uszytą piłką, według przedwojennych zasad. 

Jest to nietypowa forma nauki o historii piłki nożnej, a dodatkowo ma to niezwykle intrygujący aspekt sportowy - podkreślał twórca Retro Ligi Piotr Marciniak.

Liga istnieje od 2019 roku. W startującym dziś kolejnym sezonie bierze udział osiem drużyn. Każda z nich nawiązuje do przedwojennego klubu, co musi być udokumentowane - to jeden z wymogów.  

Pomysłodawcą stworzenia retro-drużyny w Choroszczy jest pochodzący z tej miejscowości nasz radiowy kolega Jacek Dąbrowski. 

Chciałem założyć drużynę o nazwie Strzelec Choroszcz, ale nie znalazłem dokumentów, które potwierdzały istnienie jej sekcji piłkarskiej przed 1939 r. Sam klub o takiej nazwie istniał na pewno - lekkoatletyka, strzelectwo. Natomiast nie trzeba było daleko szukać - 12 km dalej w Białymstoku była drużyna o takiej samej nazwie. Znalazły się też dokumenty potwierdzające występy piłkarzy i tak powstał Strzelec Białystok Choroszcz - dodaje.

Mecz Retro Ligi rozegrano na stadionie w Choroszczy. Wcześniej o 13:00 zaplanowano zawody strzeleckie.

| red: maj


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mecz jak za dawnych lat - Choroszcz świętuje 70-lecie piłki nożnej w mieście

21.06.2017, 14:25

Niecodzienne zawody rozegrali młodzi piłkarze w środę (21.06) w Choroszczy. Z okazji 70-lecia piłki nożnej w tej miejscowości zorganizowano Turniej Retro.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To TuPremiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
29.05.2021, 11:05, akt. 30.05.2021, 09:12

Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok