Radio Białystok | Galerie | Piotr Janicki, Adam Kaczanowski oraz Joanna Bociąg z literacką nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego [zdjęcia]

Piotr Janicki, Adam Kaczanowski oraz Joanna Bociąg z literacką nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego [zdjęcia]

25.06.2021, 19:52, akt. 27.06.2021, 07:49

Piotr Janicki i Adam Kaczanowski za tom poetycki "Spis treści" oraz Joanna Bociąg za poetycki debiut "Boję się o ostatnią kobietę" - zostali w piątek wieczorem laureatami 30. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

30. edycja Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, fot. Sylwia Krassowska
30. edycja Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Janicki, Adam Kaczanowski oraz Joanna Bociąg z literacką nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem, i których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. W tym roku do nagrody zgłoszono 50 pozycji w dwóch kategoriach; siedem z nich otrzymało nominację.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem, w ramach odbywających się Dni Miasta Białegostoku.

Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, nagroda przyznawana jest po raz 30., a na białostocką scenę wkracza rocznik 90. "Widzimy tę zmianę pokoleniową" - dodał.

Truskolaski nawiązał też do czasu pandemii, mówił, że cieszy się, iż można się w końcu spotkać: "troszeczkę zamaskowani, troszeczkę zmasakrowani, troszeczkę niepewni tego, co przed nami". 

Nie było wojny, a byliśmy zamknięci, a mamy tyle ofiar. Stąd też musimy się nauczyć żyć na nowo, musimy nauczyć się żyć ze sobą i myślę, że w tym wszystkim pomoże nam dobra literatura - dodał prezydent.

"W tym roku udało nam się nagrodzić książki, które w pewnym sensie są bezkompromisowe. Mam na myśli, że nagrodziliśmy książki, które są artystycznie radykalne" - mówił przewodniczący kapituły nagrody Dawid Bujno.

Za najlepszą książkę roku kapituła uznała tom poetycki "Spis treści" Piotra Janickiego i Adama Kaczanowskiego. W uzasadnieniu kapituła nagrody napisała, że nagroda jest "za bezkompromisowość poetyckiego eksperymentu i odwagę zderzenie ze sobą różnych języków". Wysokość nagrody wyniosła 25 tys. zł.

Natomiast w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nagrodę otrzymała Joanna Bociąg za tomik "Boję się o ostatnią kobietę". Jak uzasadniła kapituła, nagrodę przyznała "za minimalistyczny poemat o złożoności ludzkich doświadczeń i ich artykulacji". Wysokość nagrody to 10 tys. zł.

Do nagrody Kazaneckiego w kategorii najlepsza książka roku nominowano także: "Pod słońcem" Julii Fiedorczuk oraz "Kruchość. Sonetti a corona" Krystyny Koneckiej, a w kategorii poetycki debiut: "Bosorka" Katarzyny Szwedy, "Parkingi podziemne jako miasta spotkań" Aleksandra Trojanowskiego oraz "Kwiaty Rozłączki" Aleksandry Wstecz.

W poprzednich latach nagradzani zostali m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".

źródło: PAP | red: maj, sk, lma


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spotkanie z nominowanymi do nagrody im. Kazaneckiego w kategorii Poetycki debiut roku

25.04.2021, 09:09

Nagroda Literacka Prezydenta Białegostoku już po raz drugi trafi do debiutujących poetów.


Spotkanie z autorami książek nominowanych do nagrody im. Kazaneckiego

25.04.2021, 09:00

To już kilkuletnia tradycja, że wiosną nie tylko poznajemy nazwiska autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, ale też mamy szansę z nimi porozmawiać, albo przynajmniej posłuchać tego co mają do powiedzenia o swojej twórczości.


VIII edycja Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

7.03.2021, 09:25

Zbliżająca się wiosna obudziła też organizatorów konkursów poetyckich - jeden im. Anny Markowej, właśnie został ogłoszony przez kapitułę nagrody.


Profesor Jarosław Ławski o pracy przybliżającej poezję Wiesława Kazaneckiego

28.02.2021, 11:34

W tym roku Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego będzie przyznawana po raz 30.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok