Radio Białystok | Galerie | Sprawiedliwy remis na inaugurację - Jagiellonia remisuje z Lechią 1:1 [zdjęcia, wideo]

24.07.2021, 18:21, akt. 25.07.2021, 02:07

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 1:1 (0:0) z Lechią Gdańsk w pierwszym meczu nowego sezonu ekstraklasy. Gola dla gości strzelił Łukasz Zwoliński, wyrównał Jesus Imaz.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 24.07.2021, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Jagiellonia Białystok zaczyna sezon - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Sprawiedliwy remis

Piłkarze obu drużyn stworzyli całkiem ciekawe widowisko i zasłużenie zremisowali. Ligowe spotkania tych drużyn dzieliły niewiele ponad dwa miesiące. 16 maja w ostatniej konfrontacji poprzedniego sezonu "Jaga" pokonała Lechię na własnym stadionie 2:1. Tym razem zespoły podzieliły się punktami.

Radiowy skrót meczu:

Radiowa relacja z całego meczu:

Z nowych zawodników w ekipie gospodarzy w wyjściowym składzie pojawili się defensorzy Michał Pazdan i Hiszpan Israel Puerto. W ekipie biało-zielonych zadebiutował jedynie turecki lewy pomocnik Ilkay Durmus.

W 12. minucie, po centrze z rzutu rożnego, strzałem głową z bliskiej odległości Zlatana Alomerovica starał się zaskoczyć środkowy defensor białostocczan Błażej Augustyn, jednak golkiper przyjezdnych odbił piłkę.

Z kolei w 26. minucie Jagiellonii zagroził Łukasz Zwoliński. Po dośrodkowaniu Tomasza Makowskiego napastnik Lechii główkował z 14. metrów, ale bramkarz Xavier Dziekoński przeniósł piłkę nad poprzeczką. W rewanżu, po sprytnym odegraniu Fedora Cernycha, minimalnie niecelnie z 17. metrów uderzył Jesus Imaz.

Dwa gole w drugiej połowie

Końcówka pierwszej połowy toczyła się w wolniejszym tempie, ale początek drugiej odsłony dostarczył  sporych emocji. Zaczęła się ona pomyślnie dla gdańszczan, którzy w 52. minucie strzelili gola. Joseph Ceesay popisał się świetnym dośrodkowaniem z prawej strony, Zwoliński ubiegł Puerto i z siedmiu metrów wpakował piłkę do siatki.

Goście niezbyt długo, bo raptem trzy minuty, cieszyli się z prowadzenia. A wyrównująca bramka padła po zbliżonej akcji do tej, którą skutecznie zwieńczył Zwoliński.

Taras Romańczuk prostopadle zagrał do Cernycha, Litwin posłał z prawej flanki piłkę w pole karne do Imaza, a Hiszpan, któremu nie zdołali przeszkodzić środkowi obrońcy rywali, strzałem z 11. metrów po ziemi w długi róg pokonał Alomerovica.

W 72. minucie Serb nie dał się już zaskoczyć Imazowi i obronił jego mocny strzał z linii pola karnego. W  79. minucie bliscy szczęścia byli natomiast biało-zieloni, bowiem piłka po dośrodkowaniu z prawej strony "zeszła" Mateuszowi Żukowskiemu i trafiła w poprzeczkę.

W drugiej połowie na boisku w Jagiellonii weszli kolejni debiutanci, Karol Struski oraz mający polskie obywatelstwo Ukrainiec Andrzej Trubeha. I ten drugi w swoim pierwszym występie w ekstraklasie mógł zdobyć bramkę oraz zapewnić swojej drużynie zwycięstwo.

W pierwszej minucie doliczonego czasu po wrzutce Martina Pospisila Trubeha główkował z ośmiu metrów, ale kapitalną interwencją popisał się Alomerovic, który uratował Lechii punkt. W ostatniej akcji meczu znowu Trubeha uderzał, ale niecelnie.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Łukasz Zwoliński (52), 1:1 Jesus Imaz (55).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Fedor Cernych, Tomas Prikryl. Lechia Gdańsk: Conrado.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 8 193.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński - Michał Pazdan, Błażej Augustyn, Israel Puerto -  Tomas Prikryl, Taras Romanczuk, Przemysław Mystkowski (56. Karol  Struski), Martin Pospisil, Bojan Nastic (83. Bartłomiej Wdowik) - Jesus  Imaz, Fedor Cernych (56. Andrzej Trubeha).

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerovic - Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Mario Maloca,  Conrado - Joseph Ceesay (68. Mateusz Żukowski), Tomasz Makowski, Jakub  Kałuziński (61. Jan Biegański), Jarosław Kubicki, Ilkay Durmus (81.  Maciej Gajos) - Łukasz Zwoliński (81. Flavio Paixao).

Wypowiedzi piłkarzy po meczu:

Jesus Imaz

Andrzej Trubeha

Michał Pazdan

Jaga rozpoczęła nowy sezon

Piłkarze Jagiellonii Białystok ubiegły sezon zakończyli na 9. miejscu w tabeli. Oczekiwania kibiców i władz klubu są jednak o wiele większe. Nowa prezes Jagi - Agnieszka Syczewska na przedsezonowej prezentacji powiedziała, że celem drużyny jest walka o miejsce gwarantujące grę w europejskich pucharach.

Żółto-czerwoni w nowym sezonie są prowadzeni przez Ireneusza Mamrota, który jest doskonale znany w stolicy Podlasia. Szkoleniowiec prowadził bowiem Jagę w latach 2017 - 2019. Wywalczył z nią wicemistrzostwo Polski i awansował do finału Pucharu Polski. Trener podpisał roczną umowę z opcją przedłużenia o dwa lata.

Żółto-czerwoni cztery pierwsze mecze w ekstraklasie zagrają przed własną publicznością. W pierwszym spotkaniu ich rywalem była Lechia Gdańsk, z którą białostoczanie zagrali w ostatnim meczu ubiegłego sezonu i pokonali rywali 2:1. Teraz zremisowali 1:1.

Następny mecz Jagiellonia Białystok zagra w przyszłą niedzielę (1.08) u siebie z Rakowem Częstochowa.

źródło: PAP | red: wsz, mak, zmj

Miasto Białystok znowu będzie promować się poprzez Jagiellonię. Urzędnicy podpisali umowę o współpracy z władzami klubu. Chodzi o "Promocję Miasta Białystok przez zespół uczestniczący w najwyższej klasie rozgrywkowej w piłce nożnej mężczyzn".

Trener Ireneusz Mamrot: mecze Jagiellonii z Lechią są pełne emocji

23.07.2021, 05:45

W sobotę (24.07) o 17:30 na stadionie przy ul. Słonecznej Jagiellonia Białystok zagra z Lechią Gdańsk w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy. Spotkanie będziemy relacjonować na naszej antenie.

Prezentacja drużyny i ostatni sparing Jagiellonii Białystok [zdjęcia]

17.07.2021, 07:22

Walka o miejsce gwarantujące grę w europejskich pucharach - taki cel przed drużyną stawia prezes Jagiellonii Białystok Agnieszka Syczewska.

Agnieszka Syczewska została prezeską Jagiellonii Białystok

15.07.2021, 19:28

Jagiellonia Białystok ma nowego prezesa. To stanowisko, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, objęła dotychczasowa wiceprezes Agnieszka Syczewska, którą wybrano na trzyletnią kadencję.

Jagiellonia zremisowała w sparingu z cypryjskim Arisem Limassol

14.07.2021, 13:22

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 1:1 z cypryjskim Arisem Limassol w meczu sparingowym.

Remis Jagiellonii Białystok z Wigrami Suwałki na zakończenie zgrupowania

9.07.2021, 17:14

Jagiellonia Białystok zremisowała z Wigrami Suwałki 1:1 na zakończenie zgrupowania w Kępie.

Jagiellonia przegrała sparingowy mecz z Radomiakiem Radom

6.07.2021, 17:24

Jagiellonia Białystok ma za sobą drugi sparing na zgrupowaniu w Kępie. Tym razem zagrała z Radomiakiem i przegrała 1:4.

Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

3.07.2021, 18:47

To wielki powrót do Jagiellonii Białystok. Obrońca Michał Pazdan po sześciu latach przerwy ponownie będzie grał w żółto-czerwonych barwach. Zawodnik podpisał umowę z białostockim klubem na dwa lata.