Radio Białystok | Galerie | 74. rocznica urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia, wideo]

74. rocznica urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia, wideo]

autor: Michał Buraczewski

11.09.2021, 12:32, akt. 18:12

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, modlitwą w kościele oraz koncertem uczczono w sobotę w Suchowoli 74. rocznicę urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB.

74. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Joanna Szubzda
74. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Joanna Szubzda

74. rocznica urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Suchowoli - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. Takie rocznicowe obchody odbywają się w Suchowoli od czterech lat.


Tegoroczne uroczystości odbyły się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego i honorowym patronatem marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki - brat Józef Popiełuszko z żoną Alfredą, siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska oraz duchowni, delegacje - m.in. NSZZ "Solidarność" z różnych regionów - parlamentarzyści, przedstawiciele IPN.

Kwiaty złożono pod suchowolskim pomnikiem ks. Popiełuszki w centrum miasta, tam też odbył się koncert "Psalmy Dawidowe - Psalmy miłości i nadziei".

Listy skierowali premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Odczytał je marszałek Artur Kosicki.

Premier napisał, że ks. Jerzy zajmuje szczególne miejsce w zbiorowej pamięci Polaków i odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski.


"Także dziś, gdy żyjemy w wolnej ojczyźnie, przesłanie życia księdza Jerzego jest źródłem naszej wewnętrznej siły i budulcem polskiej tożsamości. Utrwalenie duchowego testamentu, który pozostawił nam wszystkim kapelan Solidarności, wciąż jest i pozostaje naszym wspólnym zobowiązaniem" - napisał premier. 


Podkreślał przy tym, że postać ks. Jerzego Popiełuszki jest dla niego i jego rodziny "szczególną osobistą wartością", a dzieło księdza Jerzego jest i pozostaje aktualne, jest "lekcją dla kolejnych pokoleń" z odwagi, godności, szacunku i życiu w prawdzie.

Wicepremier, prezes Jarosław Kaczyński zaznaczył, że ks. Popiełuszko był, jest i będzie "darem dla nas, dla Kościoła, dla Polski", z którego czerpały i będą czerpać kolejne pokolenia.

"Jednocześnie staramy się, na tyle, na ile to jest możliwe, uczynić, przeniknąć tajemnicę jego męczeńskiej śmierci, tej ofiary ze swego życia, którą złożył 37 lat temu" - napisał.


W rodzinnych Okopach ma powstać muzeum, dom pamięci ks. Popiełuszki. Marszałek Artur Kosicki powiedział, że muzeum to będzie "wspaniałym pomnikiem" księdza Jerzego. Dziękował wszystkim, którzy są w to zaangażowani.

Uroczystości były transmitowane w internecie. Marszałek Kosicki mówił w rozmowie w studiu uroczystości, że prace nad muzeum są zaawansowane, trwają prace projektowe tak, by w 2022 r. było wydane pozwolenie na budowę placówki i ogłoszony przetarg na tę inwestycję i by mogła ona powstać w ciągu "dwóch, trzech lat". Podkreślał, że "jesteśmy winni" to muzeum księdzu Jerzemu, bo zapłacił najwyższą cenę za to, że dziś można żyć w wolnej Polsce i należy dążyć do powstania tego muzeum ponad podziałami, pokazywać to młodym ludziom z całego świata, edukować ich, kultywować pamięć o księdzu Popiełuszce.

Jak już wcześniej informowano, muzeum w Okopach ma być nowoczesną placówką współprowadzoną przez ministerstwo kultury i samorząd województwa podlaskiego. Ma być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Jej koncepcję i wizualizację pokazano w czerwcu. Ma być sfinansowane z budżetu państwa.

Brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" - również w studiu uroczystości - mówił w sobotę, że plan zakłada, aby muzeum było gotowe w 2024 r. na 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego i te plany wspierają władze państwowe. Dodał, że chodzi o to, aby w muzeum pokazać dziecięce lata księdza Jerzego, edukację szkolną, kształtowanie, dorastanie w Okopach.

Józef Popiełuszko przypomniał, że pomysł organizowania rocznic urodzin ks. Jerzego w Suchowoli zrodził się przed czterema laty w rodzinie i chodziło o to, by skupić się właśnie na "weselszych" urodzinach, a nie ma męczeńskiej śmierci."Suchowola jest wyjątkowa. To jest jakby początek tej drogi księdza Jerzego. Tu niedaleko, w tych Okopach się urodził. Zachęcam do tego, żeby odwiedzić to miejsce, być tam, poczuć klimat tego miejsca. Tak naprawdę widzimy ciągle te ślady obecności księdza Jerzego" - mówił burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.

źródło: PAP | red: mag, maj, zmj, wsz


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości upamiętniające bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 74. rocznicę jego urodzin

11.09.2021, 15:45

W sobotę, 11 września 2021 r. w Suchowoli odbędą się uroczystości upamiętniające duszpasterza ludzi pracy i legendarnego kapelana solidarności - bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 74. rocznicę jego urodzin.


Zaprezentowano wizualizację architektoniczną muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

11.06.2021, 16:15

Prosta, ascetyczna forma przypominająca przydrożną kapliczkę, kruszywa miejscowych materiałów jako budulec - takie są założenia projektowe Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w jego rodzinnej wsi Okopy.


W Suchowoli uczczono 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

25.10.2020, 17:28

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Suchowoli 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok