Radio Białystok | Galerie | Caritas Polska zorganizowała kilka Namiotów Nadziei - miejsc pomocy migrantom [zdjęcia]

Caritas Polska zorganizowała kilka Namiotów Nadziei - miejsc pomocy migrantom [zdjęcia]

18.11.2021, 12:29, akt. 17:38

Każdy będący w potrzebie człowiek dotknięty kryzysem migracyjnym znajdzie pomoc w Namiotach Nadziei, które w kilku miejscach w Podlaskiem zorganizowała Caritas Polska. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Podlipkach w gminie Krynki, gdzie jeden z takich punktów rozpoczął działalność.

"Namiot Nadziei" Caritas w Podlipkach w gminie Krynki, fot.  Monika Kalicka
"Namiot Nadziei" Caritas w Podlipkach w gminie Krynki, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Caritas Polska zorganizowała kilka Namiotów Nadziei - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Namiocie Nadziei jest żywność, ciepła odzież, woda, przygotowane specjalne paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami do niesienia pomocy. Namioty są zapleczem pomocy dla wszystkich osób wymagających natychmiastowego wsparcia, zmarzniętych, głodnych.


Tak długo jak trwa kryzys, tak długo Caritas będzie ze wszystkimi potrzebującymi. W działaniach Caritas staramy się pamiętać o wszystkich grupach dotkniętych tym kryzysem: migrantach i uchodźcach, mieszkańcach tych terenów i służbach - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Ilżycki.


Delegowany do pracy w przygranicznych parafiach, w związku z kryzysem i organizacją pomocy, zastępca dyrektora Caritas Polska brat Cordian Szwarc OFM poinformował, że pierwszy Namiot Nadziei powstał w Podlipkach. Namioty są łącznie w siedmiu parafiach w archidiecezji białostockiej i projekt będzie rozszerzany o diecezję drohiczyńską. Jak dodał, mieszkańcy przygranicznych parafii nieśli pomoc potrzebującym już wcześniej, ale działania Caritas mają wzmocnić te społeczności i wspólnoty parafialne.


Zupełnie inaczej reaguje się na osobę, która z wyciągniętą ręką prosi o pomoc, a zupełnie inaczej, kiedy widzi się na granicy zgromadzonych kilka tysięcy osób, które są przedstawiane w taki, a nie inny sposób. Widzimy tutaj, że jest wielu mieszkańców, którzy też są zatroskani o swoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo swoich dzieci, bezpieczeństwo swoich rodzin - mówił brat Cordian Szwarc.


Poinformował też, że Namiot Nadziei stanął także w Białowieży, a na razie w pozostałych lokalizacjach będą magazyny, z których rzeczy będą trafiać do namiotów, a następnie do osób potrzebujących.

Koordynator Namiotu Nadziei w Podlipkach Grzegorz Kowalczuk mówił, że na terenie polsko-białoruskiego pogranicza oprócz Caritasu działa wiele organizacji i ważne jest to, że wszyscy dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Podał też przykład, że Caritas swój namiot chciał postawić w Hajnówce, ale okazało się, że tam już jest takie miejsce zorganizowane przez tamtejszy samorząd i organizację pozarządową. Dlatego – jak dodał – jeśli w jakimś miejscu takie miejsce już jest, Caritas chce je wspierać.

Kowalczuk powiedział, że punkt w Podlipkach działa tak naprawdę całą dobę. Dodał, że jeśli ktoś zapuka nawet w nocy, to tę pomoc otrzyma.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował, że Caritas jest przygotowany na długofalową pomoc, we współpracy z innymi niosącymi tę pomoc, a ta współpraca już istnieje.

W pomaganiu nie ma konkurencji, naprawdę, i to widać tutaj bardzo mocno – powiedział Ilżycki. Zapewnił też, że jeśli będzie taka możliwość, Caritas jest gotowy pomagać także w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Przypomniał też, że w najbliższą niedzielę w kościołach w całym kraju zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz migrantów i uchodźców. Mówił, że pieniądze zostaną przekazane na wsparcie działań w ośrodkach dla cudzoziemców na rzecz procesu integracji tych osób w Polsce.

źródło: PAP | red: bsd, mak

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zatrzymała podejrzanych o zniszczenie samochodów grupy "Medycy na Granicy"

18.11.2021, 11:17

Policja zatrzymała troje białostoczan podejrzanych o zniszczenie pięciu samochodów medyków pomagających migrantom z grupy "Medycy na Granicy". Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku 23 i 25 lat oraz 23-letnia kobieta.


Mieszkańcy Sokólszczyzny organizują zbiórki na rzecz żołnierzy i innych funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy

18.11.2021, 07:41

Coraz większą popularność w internecie zyskuje akcja "Murem za Polskim Mundurem", w której tysiące osób z całej Polski wyrażają swoją wdzięczność za trud i poświęcenie żołnierzy i innych funkcjonariuszy pełniących trudną misję.


Rozpoczęła się zbiórka upominków dla dzieci funkcjonariuszy służących na granicy

16.11.2021, 14:28

Fundacja Polska Pomoc, stowarzyszenie Shidokai Karate "Białe Niedźwiedzie" i Sport Club Karate Białystok rozpoczęły zbiórkę upominków, które znajdą się w mikołajkowych paczkach dla dzieci funkcjonariuszy służących na granicy z Białorusią.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok