Radio Białystok | Galerie | Wręczono nagrody w konkursie IPN "Audycja historyczna roku" [zdjęcia]

Wręczono nagrody w konkursie IPN "Audycja historyczna roku" [zdjęcia]

23.11.2021, 19:29, akt. 20:13

Cykl „#Pamięć Grudzień 70” Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk SA zdobył Grand Prix prezesa IPN IX ogólnopolskiego konkursu "Audycja historyczna roku". Nagrody wręczono we wtorek (23.11) po południu w IPN w Białymstoku.

Gala konkursu "Audycja Historyczna Roku" fot. Sylwia Krassowska
Gala konkursu "Audycja Historyczna Roku" fot. Sylwia Krassowska


Główny cel tego przedsięwzięcia to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach radiowych, telewizyjnych, filmowych.

Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), Losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) oraz Historia Regionalna (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku). Są też przyznawane wyróżnienia specjalne.

W dziewiątej edycji do konkursu było zgłoszonych 28 produkcji, do nagród jury nominowało 15 z nich.

Bardzo doceniam wasz kunszt z tego względu, że musicie się wykazać nie tylko artystycznym, filmowym, audycyjnym zmysłem opowiedzenia pewnej historii, ale poruszacie się w historii wieku XX, wieku, którą można nazwać misterium nieprawości, zdominowanej przez dwa systemy totalitarne: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. A wiemy, że drugim imieniem Polski jest historia. Dla nas Polaków historia jest bardzo ważna, dotykacie więc właściwie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu - powiedział do twórców prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN dodał, że aby opowieść miała walory artystyczne i merytoryczne, zgodne z prawdą, trzeba się wykazać "ogromem wiedzy historycznej, ale także zmysłem artystycznym". Zaznaczył także, że realizacja takich form dziennikarskich to również pomoc w realizacji statutowej misji IPN.

Nagrodę Grand Prix przyznano cyklowi audycji "#Pamięć Grudzień' 70" Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Polskiego Radia Gdańsk SA. Jak poinformowano na uroczystości, powstały one na bazie archiwalnych materiałów Polskiego Radia i wspomnień rodzin ofiar tamtych wydarzeń i stworzyły "wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych".

Marzena Bakowska powiedziała, że tematyka Grudnia'70 jest "mocno rozpracowana" przez historyków, wydaje się, że opowiedziano już wszystko, ale audycje, które powstały z okazji 50-lecia tamtych wydarzeń odkryły, że jest jeszcze "wiele bólu" i nieopowiedzianych historii. Dodała, że autorzy szukali szczegółów, detali i wiele takich elementów jest jeszcze do odkrycia. "I do opowiedzenia jeszcze jednej bardzo ważnej wartości, że bez Grudnia'70 nie byłoby Sierpnia'80". Andrzej Urbański dodał, że ważna i potrzebna po poznawaniu historii jest także cisza i refleksja nad historią.

W kategorii Losy nagrodę dostali Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak z TVP SA oddział w Opolu za film pt. "W starej koszuli, z odwagą w sercu" o aktorze Jacku Zejdlerze (zm. 1980 r.), odtwórcy głównej roli w serialu telewizyjnym pt. "Stawiam na Tolka Banana", o karierze aktora, ale także współpracy z KOR, za co był prześladowany przez SB.

Zbigniew Górniak powiedział, że w dzieciństwie był wielkim fanem Tolka Banana, był on jego bohaterem, oglądał wszystkie odcinki serialu, przed laty napisał o nim reportaż, teraz powstał film. Powiedział, że Jacek Zejdler zmarł w Opolu w tajemniczych okolicznościach, a był w tym mieście na "politycznym wygnaniu".

W kategorii Historia Regionalna nagrodę dostała Agata Rokicka z Polskiego Radia Szczecin za audycję "Portret pamięciowy" o prof. Tadeuszu Sokołowskim, m.in. jednym z pionierów transfuzjologii w Polsce. Rokicka powiedziała, że bohater tej audycji należał do osób, które mało mówiły, ale dużo robiły dla ojczyzny. "I to jest chyba coś ważnego, poza wszelkimi innymi wartościami, które uznawali, wyznawali i przekazywali innym" - powiedziała Rokicka.

W konkursie przyznano też cztery wyróżnienia specjalne. Dostali je: Michał Rzepiak z Radia Gdańsk za "Mecz, który zapamiętam do końca życia", Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz z Polskiego Radia SA za "Dobro wraca podwójnie" oraz Agnieszka Bolewska-Iwaniuk z Katolickiego Radia Podlasie za "Babski Bunt w Olendach" i Dorota Kania, Anna Zapert, Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz, IPN za film "Baśka".

źródło: PAP | red: maj, mak

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Słuchowisko Radia Białystok - nominowane do nagrody IPN "Audycja historyczna roku"

25.10.2019, 16:54

15 audycji radiowych i telewizyjnych nominowano do nagród w ogólnopolskim konkursie "Audycja Historyczna Roku", który organizuje białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek (25.10) IPN ogłosił nominowanych, laureatów poznamy 28 listopada.


W Białymstoku rozstrzygnięto konkurs IPN-u "Historia Najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży"

12.06.2019, 14:31

To jeden ze sposobów na dotarcie do młodych ludzi z wiedzą historyczną. Ponad 70 uczniów z całego regionu nadesłało wiersze na konkurs białostockiego IPN-u "Historia Najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży". Podczas uroczystej gali nagrodzono laureatów.


Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" w Białymstoku

27.11.2018, 07:20

Film "Klerycy w komunistycznej armii" otrzymał Grand Prix prezesa IPN, w rozstrzygniętym w poniedziałek (26.11) w Białymstoku Ogólnopolskim Konkursie "Audycja Historyczna Roku". Film opowiada o przymusowym powoływaniu do wojska kleryków seminariów duchownych w okresie trwania reżimu komunistycznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
24.05.2022, 00:01, akt. 25.05.2022, 10:12

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory

Premiara "Makbeta", fot. Joanna Szubzda
15.05.2022, 07:29, akt. 21.05.2022, 17:49

Premiera spektaklu "Makbet" [zdjęcia]
Finał Konkursu Podlaska Marka 2021, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
11.05.2022, 21:26, akt. 12.05.2022, 02:59

Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok