Radio Białystok | Galerie | Nowa wystawa i potańcówka na Nocy Muzeów w skansenie [zdjęcia]

Nowa wystawa i potańcówka na Nocy Muzeów w skansenie [zdjęcia]

14.05.2022, 20:51, akt. 15.05.2022, 09:39

Pod hasłem "Bawimy się!" atrakcje podczas Nocy Muzeów zaproponowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Potańcówka z kapelą "Miód na serce" podczas Nocy Muzeów w PKML, fot. Monika Kalicka
Potańcówka z kapelą "Miód na serce" podczas Nocy Muzeów w PKML, fot. Monika Kalicka


Podczas Nocy Muzeów dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł otworzył nową wystawę stałą w przeniesionej do skansenu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł. Jej tytuł to „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”.  

To jedna z najpiękniejszych chałup na terenie skansenu, zbudowana w 1926 roku. Dzięki charakterystycznym niebiesko-białym okiennicom, stała się znakiem rozpoznawczym Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Do niedawna w jej wnętrzu można było oglądać wystawę „Świat wiejskiego dziecka” i drobne jej elementy zostały wykorzystane do stworzenia nowej aranżacji, ale tylko nieliczne. 

Nowa wystawa jest wiernym odtworzeniem wnętrza z okresu międzywojennego. Wśród zabytkowych przedmiotów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zachowało się kilka pamiątek po dawnych mieszkańcach domu, między innymi monidło – portret ślubny właścicieli. Pozostałe przedmioty składające się na ekspozycję pochodzą z tej samej, leżącej w gminie Szepietowo, miejscowości, albo z najbliższej okolicy.

Otwarciu wystawy podczas Europejskiej Nocy Muzeów towarzyszyła niezwykła oprawa. Dzięki kapeli „Miód na serce”, która specjalizuje się w wykonywaniu muzyki tradycyjnej, można było poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła przed laty wiejskim zabawom. W remizie zabrzmiały polki, oberki, walczyki.  


źródło: skansen.bialystok.pl | red: mak


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowy sezon w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

28.04.2022, 15:55

Miłośnicy tradycyjnej podlaskiej kultury ludowej w tym miejscu mogą przeżyć podróż w czasie. Przed nami otwarcie nowego sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.


Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem

16.01.2022, 09:49

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.


Prawie 25 tys. osób odwiedziło w 2021 roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

16.01.2022, 07:37

Dla wielu to okazja do podróży w czasie i sentymentalnych spacerów po dawnej wsi podlaskiej. Prawie 25 tysięcy zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Ze względu na pandemię w wydarzeniach online uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej poprzez filmy popularyzuje dawne tradycje i zwyczaje

24.10.2021, 12:18

To sposób na popularyzację dawnych tradycji, zwyczajów ludowych ale też prezentacja pracy muzealników. Na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy 17 filmów krótkometrażowych, które przybliżają to, czym zajmuje się podbiałostocki skansen.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok