Radio Białystok | Galerie | Połączenie tradycji i nowoczesności - oratorium "Quo vadis" w OiFP [zdjęcia]

Połączenie tradycji i nowoczesności - oratorium "Quo vadis" w OiFP [zdjęcia]

25.05.2022, 18:53, akt. 26.05.2022, 22:38

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku przygotowała koncert inscenizowany oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego - z udziałem solistów, tancerzy, a także chóru i orkiestry opery. Premiera odbędzie się w piątek (27.05).

"Quo vadis" w OiFP, fot. Monika Kalicka
"Quo vadis" w OiFP, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Połączenie tradycji i nowoczesności - oratorium "Quo vadis" w OiFP - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oratorium "Quo vadis" to jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego, które inspirowane jest powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz podróżą kompozytora do Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja utworu. Od czasu swojej premiery w 1907 roku utwór zdobył uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie - informowała wcześniej Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP).

Jak przypomniała w środę (25.05) na konferencji prasowej dyrektorka OiFP prof. Violetta Bielecka, nie jest to pierwsze spotkanie zespołu opery z utworem Nowowiejskiego i - jak podkreśliła - był on inspiracją do kilku przedsięwzięć.

Wyjaśniła, że w 2017 roku chór OiFP razem z orkiestrą Filharmonią Poznańską nagrał płytę z wykonaniem "Quo vadis", która otrzymała "najbardziej prestiżową muzyczną nagrodę International Classical Music Award (ICMA) w kategorii chóralnej". Później, w ramach programu "Kultura Inspirująca" MKiDN, OiFP zrealizowała nagranie DVD "Quo vadis" z udziałem orkiestry i chóru OiFP oraz solistów. Płytę rozpowszechniono wśród włoskich melomanów. Bielecka mówiła, że to zainspirowało ją do dalszej pracy nad dziełem Nowowiejskiego i tak powstał pomysł na koncert inscenizowany.

"Ja nazywam to spektaklem, my robimy pełnoprawną premierę i można to nazwać koncertem inscenizowanym, ale tam jest masa elementów, chociażby i opery" - mówił na konferencji reżyser, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak. Dodał, że spektakl ma pokazać historię, która zawarta jest w oratorium, a jednocześnie ma być to inscenizacja mocno uwspółcześniona. Zaznaczył, że nie chodzi o warstwę muzyczną czy śpiew, ale w przedstawieniu jest dużo choreografii, są wizualizacje, które mają odniesienie do historii i do współczesności.
Kierownik muzyczny koncertu i dyrygent Massimiliano Caldi powiedział, że oratorium Nowowiejskiego to "genialna partytura i genialna muzyka". Mówiąc o koncercie, ocenił, że jest to opera a nie oratorium. "Teraz naprawdę to jest dobra ekspresja tej partytury scenicznie" - ocenił.

Scenografię zrealizowali Anna Czyż i Sławomir Czyż. Za choreografię odpowiada Alicja Złoch.

W koncercie "Quo vadis" wystąpi orkiestra i chór OiFP oraz troje solistów – Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojciech Gierlach (bas). Towarzyszyć im będą artyści baletu OiFP oraz zaproszeni tancerze. Oprócz piątkowej premiery (27.05), koncert zostanie zagrany także w sobotę (28.05).


źródło: PAP | red: sk, mak


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Quo Vadis" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

22.05.2022, 08:48

Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).


Fryderyk 2022 dla orkiestry i chóru Opery

23.04.2022, 17:32

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej zdobyli Fryderyka 2022 - doroczną nagrodę fonograficzną. Orkiestra i chór pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka zostali wyróżnieni w kategorii Album Roku - Muzyka Symfoniczna.


15-lecie Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej

22.10.2021, 11:44

Wyjątkowy wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej, która świętuje 15-lecie chóru prof. Violetty Bieleckiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok