Radio Białystok | Galerie | Szef MON: Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją [zdjęcia]

Szef MON: Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją [zdjęcia]

27.05.2022, 15:52, akt. 17:52

Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją i pokazywać, że fake newsy służą interesom agresora - mówił w piątek (27.05) szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę WOT, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności.

Szef MON Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
Szef MON Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Konferencja "Granica Dezinformacji" z udziałem ministra Błaszczaka w Sokółce - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja "Granice Dezinformacji" w Sokółce

Minister Mariusz Błaszczak w piątek przebywał z wizytą w Sokółce, gdzie wziął udział w ćwiczeniach żołnierzy, wojskowym pikniku a także w konferencji "Granice Dezinformacji".

Podczas otwarcia konferencji podkreślił, że informacja rozchodzi się w dzisiejszych czasach "błyskawicznie", z czego wynikają korzyści, ale też zagrożenia.

Te zagrożenia to fake newsy, to dezinformacja, to kłamstwa, które są przedstawiane jako prawda. Musimy być przygotowani do tego, żeby obnażać tego typu kłamstwa, żeby pokazywać, że służą one interesom agresora

- zaznaczył minister.

Odniósł się też do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. 

Niewątpliwie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej zostało zaplanowane nie w Mińsku, tylko w Moskwie. To było zaplanowane i realizowane w kontekście przygotowywanego ataku na Ukrainę. Najpierw atak na granicę polsko-białoruską, żeby doprowadzić do kryzysu w naszym kraju, a później atak na Ukrainę

- powiedział szef MON. Podkreślił, że ten pierwszy element scenariusza się nie sprawdził ze względu na postawę władz polskich.

- Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, to jest fundamentalne zadanie: zapewnienie bezpieczeństwa. Realizujemy takie zadanie poprzez zapewnienie szczelności granicy polsko-białoruskiej, która jest forsowana przez reżim Łukaszenki w celu wywołania kryzysu w naszym kraju i generalnie Unii Europejskiej - mówił szef MON.


Powołano Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej

Jak poinformował szef MON, aby przeciwdziałać dezinformacji powołane zostało Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Dodał, że po pierwszym jego posiedzeniu powstał jeden wniosek: mieszkańcy terenów przy granicy polsko-białoruskiej "są poddani szczególnej presji dezinformacyjnej przez różnego rodzaju media społecznościowe, przez różnego rodzaju instytucje". Stąd - jak mówił - aby "uodpornić" na dezinformację społeczności, które mieszkają na terenach przygranicznych, piątkowa konferencja została zorganizowana w Sokółce.

Mariusz Błaszczak dodał, że kolejnym pomysłem jest włączenie Wojsk Obrony Terytorialnej w walkę z dezinformacją. 

- Są to ludzie, którzy doskonale znają zarówno teren jak i są znani przez współmieszkańców, więc oni, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą skutecznie przeciwdziałać dezinformacji po prostu obnażając te wszystkie kłamstwa i te wszystkie manipulacje, z którymi mamy do czynienia - zaznaczył.

Według ministra zadaniem jest dzisiaj zbudowanie silnego Wojska Polskiego. Przypomniał, że na podstawie ustawy o obronie ojczyzny stworzona została nowa forma służby wojskowej - dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa. Jak ocenił, najważniejsze jest, żeby jak najwięcej ludzi wiedziało jak posługiwać się bronią i było przeszkolonych, co jest ważne w sytuacji kryzysowej.

Szef MON zapewnił, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, przede wszystkim z wojny na Ukrainie. Dodał, że zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie pokazują, że wojsko musi chronić każdego skrawka polskiej ziemi. Zaznaczył, że Wojsko Polskie musi działać nie tylko na zachodzie kraju, ale też na jego wschodniej granicy. Stąd decyzja o sformowaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo i jednostki są rozmieszczone we wschodniej części Polski - mówił.

W trakcie panelu, podczas konferencji byli obecni także przedstawiciele świata nauki i mediów. 

- Jeśli chodzi o fałszywą informację, ona jest jeszcze groźniejsza, jeszcze szybsza niż najlepsze rakiety świata. Wystarczy smartfon, kliknięcie i informacja jest u adresata. Ona często nie jest w jednym miejscu, się rozpowszechnia. Są oczywiście dezinformacje tworzone celowo, ale są też takie informacje, które rozprzestrzeniają się w sposób nie celowy, bo ktoś jest plotkarzem, ktoś lubi sensacje. Od pewnego czasu prowadzimy edukację medialną, na różne sposoby, antenowe i poza antenowe, po to, aby walczyć z tym, bo to jest silna broń - mówił podczas konferencji w Sokółce prezes Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski.

Żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej od samego początku kryzysu wspierają straż graniczną, policję. Początki to oczywiście podawanie nieprawdziwych informacji, z którymi jako Wojsko Polsko musieliśmy się zmierzyć. Chodziło tu o podawanie informacji o tym, że nie udzielamy pomocy migrantom, że jest bardzo dużo zwłok na granicy. Oczywiście to są działania typowe, które oddziaływały na naszych żołnierzy. Druga sprawa, to budowanie tego złego wizerunku żołnierza Wojska Polskiego. Żołnierze w tej chwili są przygotowani do walki z różnymi działaniami hybrydowymi, z dezinformacją

- mówił w Sokółce dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. Krzysztof Radomski. 


Porozumienie między ACKS a WOT

Podczas konferencji "Granica dezinformacji" zostało podpisane porozumienie między Akademickim Centrum Komunikacji Strategicznej a WOT. W ramach porozumienia WOT będą m.in. prowadzić szkolenia jak nie poddać się dezinformacji.

Dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak poinformowała, że wojsko codziennie jest poddawane różnego rodzaju dezinformacji i musi z nią walczyć, stąd bardzo cieszy się na współpracę z WOT, z którymi będzie mogła dzielić się doświadczeniami, a żołnierze uświadamiać społeczność lokalną - zaznaczyła.

- Fake newsy i dezinformacja to bardzo duży problem, dla wojska zwłaszcza i zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. A wiadomo, że takie na granicy polsko-białoruskiej i granicy z Ukrainą także są. Jednym z zadań wojska jest bezpieczeństwo informacyjne. Stąd inicjatywa i porozumienie naszego Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej z Wojskami Obrony Terytorialnej, które będą uświadamiać mieszkańców, jak nie dać się dezinformacji, jak z nią walczyć. Bo pamiętajmy, dezinformacji ulega bardzo wielu z nas, my ją nawet przenosimy dalej. Dezinformacja mija się z prawdą, musimy zrobić wszystko, żeby dezinformacja, która jest bronią, nie pokonała informacji, która też jest bronią - mówiła Agnieszka Glapiak. 

Przedstawiła też wyniki badań przeprowadzonych przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, w którym pytano osoby zamieszkujące tereny przygraniczne, a także z pozostałych terenów kraju o nieprawdziwe informacje, które się pojawiły, m.in. o to, że żołnierze służący na polsko-białoruskiej granicy nie otrzymują jedzenia czy informacje, że polskie służby pobiły i porzuciły przy granicy Irakijczyka. Powiedziała, że w obu przypadkach w nieprawdziwe informacje uwierzył większy odsetek badanych z terenu objętego stanem wyjątkowym. "Nie jest najlepiej, stąd tutaj rozpoczynamy akcję uświadamiania mieszkańców" - dodała Agnieszka Glapiak.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła powiedział, że WOT od kilku miesięcy w takich miejscowościach jak Sokółka realizuje akcję "Silne wsparcie", której jednym z głównych celów jest budowanie więzi ze społecznościami lokalnymi. 

Polacy ufają Wojsku Polskiemu, a liderzy lokalnych społeczności oraz ich członkowie oczekują od nas wsparcia w zakresie rozwijania ich odporności również na dezinformację

 - mówił o wnioskach płynących z tej akcji.

Dodał też, że aby móc służyć społeczności lokalnej żołnierze WOT muszą rozwijać własne kompetencje. Ocenił, że podpisane porozumienie pozwoli kształcić kadry eksperckie oraz przygotować w WOT odpowiednią liczbę specjalistów, którzy będą mogli wspierać lokalne społeczności w walce z dezinformacją.

źródło: PAP, Marcin Gliński | red: mag, sk

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piątek pod znakiem militariów w Sokółce - pokaz, piknik i konferencja [zdjęcia, wideo]

27.05.2022, 07:17

Pokaz militarny, piknik wojskowy i konferencja poświęcona dezinformacji - w piątek 27 maja w Sokółce żołnierze m.in. 15. Brygady Zmechanizowanej i NATO-wskiej grupy bojowej zaprezentowali swoje umiejętności podczas operacji pod kryptonimem "Otocz i zniszcz".


Michał Marek

10.05.2022, 08:21

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.


Fala dezinformacji i fakenewsów

17.03.2022, 12:02

W polskim internecie nasiliła się w ostatnich tygodniach fala dezinformacji i fakenewsów. Mówi się dużo o ruskich trollach i "pożytecznych idiotach". Jak odróżnić informację od dezinformacji?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok