Radio Białystok | Galerie | Odsłonięcie pomnika żołnierzy 42. Pułku Piechoty [zdjęcia]

Odsłonięcie pomnika żołnierzy 42. Pułku Piechoty [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

29.05.2022, 08:53, akt. 17:59

Przy stadionie miejskim w Białymstoku odsłonięto w niedzielę (29.05) pomnik upamiętniający powstanie klubu sportowego Jagiellonia Białystok, któremu początki dał 42. Pułk Piechoty. Pomnik to inicjatywa kibiców, którzy w zbiórce zebrali pieniądze na to przedsięwzięcie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto pomnik żołnierzy 42. Pułku Piechoty - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomnik przedstawia żołnierzy 42. Pułku Piechoty, byłych piłkarzy: Juliana Buchcika i Antoniego Komendo-Borowskiego. Na podstawie pomnika jest napis: WKS 42 PP - Jagiellonia 1920-2020. Postument ma upamiętniać historię klubu.

Obie postacie na pomniku są - jak przypominają jego inicjatorzy - legendami klubu z lat 30. XX w. Julian Buchcik to były piłkarz, działacz, jednocześnie żołnierz, zginął w Katyniu. Antoni Komendo-Borowski to zawodnik Jagiellonii, był także pierwszym białostoczaninem, który zagrał w drużynie narodowej, uczestniczył w kampanii wrześniowej i walkach pod Monte Cassino.

Jedna z postaci jest w historycznym stroju sportowym, a druga w mundurze galowym 42. Pułku Piechoty.

Pieniądze na pomnik zebrali w społecznej zbiórce kibice, sympatycy Jagiellonii Białystok. Zbiórka trwała około pół roku w 2021 r. Zebrano prawie 260 tys. - poinformowano podczas uroczystości. Za te pieniądze powstał pomnik, zagospodarowano plac wokół niego, stanęła także ściana z wypisanymi istotnymi wydarzeniami z życia klubu oraz tablica z 770 nazwiskami darczyńców, grup kibiców, osób prywatnych.

Pomysł budowy pomnika narodził się w 2020 r. w stulecie powstania Jagiellonii. Historia tego klubu zaczęła się 30 maja 1920 r. gdy swój pierwszy mecz piłkarski rozegrała drużyna koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, dając początek właśnie późniejszej Jagiellonii. Nazwa Jagiellonia Białystok pojawiła się 27 stycznia 1932 r. na skutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

Kustosz Jagiellonii, historyk Jarosław Dunda wyjaśnił, że wybrane na pomnik osoby były wybitnymi sportowcami. 

"My upamiętniamy ten element związany z Jagiellonią, ze stuleciem klubu, które miało miejsce dwa lata temu, ale wówczas, wiadomo, sprawy pandemii, sprawy organizacyjne, nie pozwoliły nam wcześniej odsłonić tego pomnika" - dodał Dunda.

Prezes koła byłych żołnierzy 42. Pułku Piechoty i ich rodzin Jerzy Kloza mówił na uroczystości, że za sprawą Jagiellonii, młodych ludzi, doszło do obecnych wydarzeń. Apelował do kibiców o bycie z drużyną.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski pogratulował kibicom pomysłu i jego realizacji.


42. Pułk Piechoty jest od 2019 r. decyzją kibiców, patronem stadionu miejskiego w Białymstoku, na którym mecze rozgrywa w Ekstraklasie piłkarskiej Jagiellonia Białystok. Od soboty na ogrodzeniu stadionu można oglądać wystawę pt. "W mieście Białystok (...). 42. pułk piechoty, patron Stadionu Miejskiego", którą przygotowało Muzeum Wojska. 42. Pułk Piechoty jest już także od lat upamiętniony w Białymstoku w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie stoi pomnik żołnierzy i oficerów tego pułku poległych w wojnie bolszewickiej 1920 r. To wierna replika postumentu, który stał w tym samym miejscu w latach 30. XX w. i był zniszczony w 1940 r. podczas agresji sowieckiej.

źródło: PAP | red: mark, maj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok