Radio Białystok | Galerie | "Browsk 2022" - ok. 200 osób wzięło udział w ćwiczeniach w gaszeniu pożarów w Puszczy Białowieskiej [zdjęcia]

"Browsk 2022" - ok. 200 osób wzięło udział w ćwiczeniach w gaszeniu pożarów w Puszczy Białowieskiej [zdjęcia]

autor: Marcelina Markowska

3.06.2022, 18:15, akt. 23:55

Dzięki ćwiczeniom ma poprawić się m.in. komunikacja między Strażą Pożarna, a Strażą Leśna w razie pojawienia się ognia w lesie.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
"Browsk 2022" - ok. 200 osób wzięło udział w ćwiczeniach w gaszeniu pożarów w Puszczy Białowieskiej - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podczas ćwiczeń wykorzystano przede wszystkim wozy strażackie, ale też śmigłowiec i samolot.  


- To jest najbardziej skuteczny sprzęt do gaszenia pożarów w lesie. Trzeba też przypomnieć sobie wydarzenia, kiedy płonął Biebrzański Park Narodowy i gdyby nie m.in. śmigłowce skierowane właśnie tam, skutki tego pożaru mogłyby być dużo gorsze - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak.


Adam Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku podkreśla, że zagrożenie pożarowe w lasach z roku na rok wzrasta.


- Jest to w pewnym stopniu związane ze zmianami klimatycznymi. Mamy dłuższe okresy suszy, które powodują znaczne wysuszenie ściółki leśnej. Ostatnie pomiary pokazały, że jej wilgotność wynosiła 6 procent. To tyle ile ma wysuszona kartka papieru - dodaje.


Ćwiczenia "Browsk 2022" odbywały się w Nadleśnictwie Gnilec - mówi rzecznik prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku mł. bryg. Piotr Chojnowski.


- Ćwiczenia mają na celu podniesienie naszych umiejętności w gaszeniu wielkopowierzchniowych pożarów lasów. Do ćwiczeń zaangażowaliśmy ok. 200 strażaków. Ćwiczymy też w praktyce zawiązanie sztabu. Ten element współpracy jest cały czas bardzo ważny. Szczególnie przy zdarzeniach tego typu. Pożary w lasach wymagają współpracy między Strażą Pożarną, a Służbami Leśnymi. To leśnicy wskazują nam drogę i kierują nas w konkretne miejsca, gdzie jest pożar - podkreśla.


Jak informuje Straż Pożarna, od początku roku w naszym regionie odnotowano o 20 procent więcej pożarów w lasach niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

| red: mark

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ogromny pożar przy Zalewie Siemianówka - płonęły łąki i lasy [zdjęcia, wideo]

23.03.2022, 16:54

Duży pożar przy Zalewie Siemianówka w gminie Michałowo. Ogień objął ok. 60 hektarów łąk i lasów między miejscowościami Budy i Cisówka.


"Czerlonka 2019" - ćwiczenia ratownicze w Nadleśnictwie Hajnówka

17.04.2019, 16:36

Celem było zgranie wszystkich służb w razie pożarów Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok