Radio Białystok | Galerie | Oficjalne rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA [zdjęcia, wideo]

Oficjalne rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA [zdjęcia, wideo]

21.06.2022, 19:41, akt. 22:34

Barwny korowód lalkarzy, studentów i sympatyków teatru przeszedł we wtorek (21.06) wieczorem ulicami Białegostoku. Parada lalkarska towarzyszyła odbywającemu się w mieście 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Parada lalkarska festiwalu LALKANIELALKA, fot. Sylwia Krassowska
Parada lalkarska festiwalu LALKANIELALKA, fot. Sylwia Krassowska


Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jubileuszowa, 10. edycja festiwalu rozpoczęła się w minioną sobotę; potrwa do soboty 25 czerwca.

Jednym z wydarzeń towarzyszących była wtorkowa parada teatralna, której kluczowym tematem była wolność, a odbyła się pod hasłem "Ta wyspa płynie".

Główna artystyczna część parady, ze względu na brzydką pogodę (w Białymstoku od rana pada deszcz) odbyła się w foyer Białostockiego Teatru Lalek. Tam, podczas koncertu, odczytano listy z butelek - fragmenty monologów, wywiadów, publikacji - odnoszących się do tematu wolności. Scena udekorowana była w kolorystyce niebiesko-żółtej nawiązującej do barw ukraińskiej flagi. Wokół sceny, w rytm muzyki Hendrixa, Beyonce czy Younga, tańczyły wielkie lalki wyobrażające ryby i ptaków, ale też ludzi.Następnie kolorowy korowód wielkich lalek, ale też studentów, lalkarzy i sympatyków teatru "przepłynął" ulicami Białegostoku do siedziby filii Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza. Tam zaplanowano kolejne wydarzenia festiwalowe.

Festiwal LALKANIELALKA, który nie ma formuły konkursu, jest przeglądem najważniejszych osiągnięć artystycznych i naukowych, jakie zaszły w świecie teatru lalek i ożywionej formy w ostatnim czasie. Główny program festiwalu tworzą pokazy etiud i spektakli studenckich, na którym w tym roku prezentuje się osiem szkół z całego świata, w tym szkoły z Ukrainy.

Wśród wydarzeń towarzyszących są spektakle teatrów profesjonalnych, warsztaty, koncerty, wystawy i spotkania.

Festiwal LALKANIELALKA organizuje białostocka filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wraz z partnerami: Polskim Ośrodkiem Lalkarskim Polunima, Białostockim Teatrem Lalek oraz Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku.

źródło: PAP | red: mag, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się 10. festiwal szkół lalkarskich LALKANIELALKA

18.06.2022, 12:16

Pokazami spektakli studenckich i profesjonalnych - rozpoczął się w sobotę (18.06) wieczorem jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku. Impreza potrwa do 25 czerwca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok