Radio Białystok | Galerie | Wichury i ulewy w Podlaskiem - z wieżowca przy ul. Towarowej 8A w Białymstoku znów odpadła elewacja [zdjęcia, wideo]

Wichury i ulewy w Podlaskiem - z wieżowca przy ul. Towarowej 8A w Białymstoku znów odpadła elewacja [zdjęcia, wideo]

autor: Marcin Mazewski, Marta Nazarko

13.07.2022, 07:34, akt. 14:07

Uszkodzone linie energetyczne, połamane konary drzew. Od wtorku (12.07) intensywnie pada deszcz i wieje silny wiatr. Bez prądu jest teraz około 3,5 tys. odbiorców w Podlaskiem. Późnym wieczorem było to 15 tys.

Zerwana elewacja na bloku przy ul. Towarowej w Białymstoku, 12.07.2022, fot. Joanna Szubzda
Zerwana elewacja na bloku przy ul. Towarowej w Białymstoku, 12.07.2022, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z wieżowca przy ul. Towarowej 8A w Białymstoku znów odpadła elewacja - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Strażacy interweniowali ok. 300 razy

Ekipy cały czas pracują przy usuwaniu awarii, a te dotyczą całego regionu. Złamane konary spadały na linie energetyczne, w niektórych miejscach trzeba usuwać całe powalone drzewa - informuje Agnieszka Bajerska ze spółki PGE Dystrybucja Białystok. Jak dodaje, do południa większość awarii powinna być usunięta.

W związku z silnym wiatrem strażacy wyjeżdżali już 300 razy. Większość interwencji dotyczyła usuwania z dróg złamanych drzew i konarów. W kilku przypadkach wypompowywano wodę z zalanych piwnic.

Złamane konary uszkodziły też kilka samochodów zaparkowanych pod drzewami. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.


Jak informują synoptycy, miejscami w regionie spadło nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. W środę będzie już lepiej, ale na powrót letniej pogody musimy jeszcze trochę poczekać.

Zerwana elewacja - po raz kolejny

Z powodu silnego wiatru z wieżowca przy ulicy Towarowej 8A w Białymstoku odpadła część elewacji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Teren od szczytu budynku był ogrodzony od kilku miesięcy, kiedy 19 lutego doszło tam do podobnego zdarzenia. Wówczas fragmenty elewacji uszkodziły stojące tam samochody.Wiatr zerwał elewację z bloku przy ul. Towarowej 8A w BiałymstokuMieszkańcy skarżą się, że poza ogrodzeniem terenu - od lutego elewacji nie naprawiono.


Już raz to przeżyliśmy, tylko szczęśliwie teraz nie uszkodziło samochodów. Poza tym płotkiem, od lutego administracja nie zrobiła nic z tą elewacją. Kwestią czasu było, że deszcz podmyje, a wiatr zerwie to wszystko - mówi jedna z mieszkanek.


Spółdzielnia Zachęta, do której należy wieżowiec przy Towarowej 8a, od kilku miesięcy pozostaje w sporze z wykonawcą elewacji. Prezes spółdzielni nie chce szerzej komentować tej sprawy.


Dzieci i opiekunowie ewakuowani z obozu w Budzie Ruskiej

29 dzieci i 6 opiekunów zostało ewakuowanych z obozu letniego w Budzie Ruskiej w powiecie sejneńskim. Wiatr zerwał i zniszczył pięć z 11 namiotów. Obozowicze zostali ewakuowani we wtorek wieczorem. W środę rano na miejsce przyjechali strażacy z Sejn, którzy pomogli postawić namioty polowe i doprowadzić obóz do porządku. 

Rzecznik prasowy sejneńskiej komendy PSP Roman Roszkowski poinformował, że we wtorek wiał silny wiatr i padał mocny deszcz. "Szkody były spowodowane zarówno wiatrem jak i dużą ilością deszczu. Żywioł położył pięć namiotów" - dodał.

Rzecznik poinformował, że we wtorek opiekunowie przewidując kłopoty pogodowe, sami uznali, że należy się ewakuować. Zostali zakwaterowani w świetlicy OSP w Maćkowej Rudzie. W środę mogli już wrócić do obozu.

źródło: PAP | red: sk, zmj, mag


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Synoptycy zapowiadają ulewy z gradem i silny wiatr w Podlaskiem

5.07.2022, 11:09

Przed silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem w Podlaskiem ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


Zerwane dachy, zalane domy, połamane drzewa - przez Podlaskie przeszła groźna nawałnica [zdjęcia, wideo]

15.07.2021, 15:15

Blisko 160 interwencji związanych z burzami mieli podlascy strażacy. Zgłoszenia były z całego województwa. Strażacy musieli wyjeżdżać do zalanych piwnic i uszkodzonych dachów. To skutki nawałnic, które przeszły nad naszym regionem.


Fatalny stan dróg lokalnych w okolicach Moniek - to skutki ostatniej nawałnicy [zdjęcia]

7.07.2021, 07:24

Chociaż nawałnica przeszła kilka dni temu, jej skutki mieszkańcy odczuwają do dzisiaj. Ostatnie ulewne deszcze uszkodziły bardzo dużo lokalnych dróg w okolicach Moniek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok